UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co z maturami?

 
Elbląg, Co z maturami?
fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

Jeżeli strajk nauczycieli przeciągnie się do 27 kwietnia, to nie wiadomo, co będzie z egzaminami maturalnymi. Matury powinny się rozpocząć 6 maja, ten termin jest jednak poważnie zagrożony.

- Uczymy się. Moi koledzy w większości rozumieją nauczycieli. Mamy jednak nadzieję, że strajk się skończy i matury odbędą się normalnie – mówią zgodnie maturzyści z elbląskich szkół średnich.
       Sytuacja jest poważna. 26 kwietnia mija termin zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas maturalnych. Do tego czasu powinny zostać przeprowadzone rady klasyfikacyjne, które „uprawniają” uczniów do zdawania egzaminów. Tymczasem... wielu uczniów nie ma wystawionych ocen końcowych z poszczególnych przedmiotów. Podczas strajku nauczyciele nie mogą wystawić ani ocen końcowych, ani wziąć udział w radzie pedagogicznej.
       - Radę klasyfikacyjną można zrobić nawet 26 kwietnia rano. Jednak najpierw musi zakończyć się strajk – wyjaśnia Zofia Ostrówka, dyrektor I LO w Elblągu.
       W większości szkół rady klasyfikacyjne zostały przełożone na okres poświąteczny. Co, jeśli strajk się przedłuży do maja?
       - To jest pytanie do Ministra Edukacji Narodowej. Decyzja musi zostać podjęta na poziomie ministerstwa – mówi Zofia Ostrówka.
       Nie zebranie się rady pedagogicznej nie musi oznaczać powtarzania roku. Zgodnie z prawem powtarzanie roku wynika z otrzymania negatywnego wyniku klasyfikacji, a nie braku klasyfikacji. Powtarzanie roku nie grozi tym maturzystom, którzy uzyskaliby pozytywne oceny końcowe, nawet jeśli rady klasyfikacyjne w ich szkołach się nie odbędą.
       Na temat matur nic obecnie nie jest pewne. Wszystko zależy od tego, kiedy zakończy się protest nauczycieli. Dzisiejsze (18 kwietnia) negocjacje pomiędzy nauczycielami a rządem zakończyły się fiaskiem.
       Zgodnie z planem matury powinny się rozpocząć 6 maja. Teoretycznie uczniowie mogliby zdawać matury w czerwcu – w tzw. „terminie dodatkowym” przeznaczonym dla uczniów, którzy nie mogli uczestniczyć w terminie majowym z „przyczyn losowych”. Wtedy jednak należałoby uznać strajk nauczycieli za przyczynę losową.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Ktoś to jeszcze czyta? Niech się pochwalą o ile zostanie wydłużony rok szkolny ? Bo rodzice, którzy zaplanowali już wyjazdy swoim dzieciom z pewnością tego nie odpuszczą. Więc strajk jak dodatkowe 2 tygodni wakacji tyle, że wiosennych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  57 10
  (2019-04-18)
 • Dajcie ju żyć i dajcie spokój ze strajkiem! Nie dawajcie się podpuszczać politykom totalnej opozycji bo będzie Totalna POrażka!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  63 15
  Kat_Na_Idiotów(2019-04-18)
 • Dramat. Zabarykadowali się w szkołach i zrobili zakładników w dzieci i rodziców. Rozmowy o niczym, jak zawsze wyjdzie Szydło powie swoje do mikrofonów, ZNP swoje. 30% podwyżki chyba lekka przesada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  61 18
  (2019-04-18)
 • A czemu dziś nie strajkują? Zmęczeni? Niepełnosprawni strajkowali dzień i noc w tygodniu i w weekendy A te bidulki? Teraz nie bo wolne, później nie bo majówka w te 2 tygodnie po 2 godziny i to jak na pikniku Co to ma byc ? Zwolnić i zatrudnić tych którzy chętnie przyjdą na ich miejsce
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  67 20
  (2019-04-18)
 • Strajkują. Proszę nie przekazywać błędnych informacji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 19
  Kamila_gość (2019-04-18)
 • Dokladnie dlaczego dzis nie strajkują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  40 13
  Wwww(2019-04-18)
 • Ale nauczyciele dziś strajkują dalej. "Zero wiedzy ale się wypowiem" - gratuluję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 7
  F___f(2019-04-18)
 • @Kamila_gość - Jak strajkują jak szkoły ustawowo zamknięte ? Chyba w myślach. Od dzisiaj nawet świetlicy nie musieli zapewniać. Do środy strajkują w domach przy wódeczce i jajeczku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 15
  (2019-04-18)
 • CO TO MA BYC???? Dyrektor Ostrówka zajęłaby się tymi baranami. Nauczyciele WFu strajkują, bo chcą podwyżkę na wodę???? Większość strajkujących nauczycieli z 1lo to tragedia. Pazerni, w ogóle nie interesują ich uczniowie. Na wycieczkę do teatru z uczniami pojechały sprzątaczki!!!! Nie podoba się to zmieńcie prace!!! Jesteście żałośni. Dajcie spokojnie skończyć te 3 lata ciężkiej i nudnej pracy. Oczywiście pracy uczniów na korepetycjach i w domu, bo wy nauczyciele jesteście bandą krów;) (ci strajkujący, niestrajkujący mają coś w głowach)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52 17
  janiemogecosiedziejeeeeeeeee(2019-04-18)
 • Nauczyciele dzisiaj również byli w szkołach i strajkowali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 27
  Xyzs(2019-04-18)
 • @Xyzs - Chyba ci wyznaczeni do dyżurów bo ja większość na zakupach widziałem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 11
  (2019-04-18)
 • @Xyzs - No wczoraj jedna z 1 LO już o 10 była w tramwaju z dumnie wziętym znaczkiem w klapę To ile ona strajkowała? Godzinę? Dwie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 11
  (2019-04-18)
Reklama