UWAGA!

Czas na zmianę w edukacji

 
Elbląg, Z lewej Dorota Kujawa-Weinke, organizatorka wydarzenia,
Z lewej Dorota Kujawa-Weinke, organizatorka wydarzenia, fot. Anna Dembińska

Zapytani, jaka zmiana przydałaby się w edukacji, przyznali jednogłośnie: "odchudzenie" podstawy programowej, więcej praktyki w szkołach, rozbudzanie kreatywnego myślenia. W ubiegły weekend elbląscy pedagodzy dyskutowali o tym, jak uczynić polską szkołę bardziej atrakcyjną dla uczniów.

- Podstawa programowa jest przeładowana już w przedszkolu – żalą się dyrektorki elbląskich przedszkoli. - Dzieci nie są w stanie sprostać wymogom. Nauczyciele muszą gonić z programem. - Dzieci nie chcą chodzić do szkoły i wcale im się nie dziwię, bo ja do takiej szkoły, jaką mamy dzisiaj, też nie chciałabym chodzić - dodaje jedna z nich. - Za naszych czasów szkoła była zupełnie inna. Był czas na naukę, na odpoczynek i zabawę. Teraz dzieci żyją tylko nauką i ciągle są przemęczone. Trzeba zmienić podstawę programową, jednak tak, by dzieci nie musiały chodzić na korepetycje. To szkoła jest po to, żeby uczyć. Tymczasem rodzice muszą korzystać z korepetycji. Ja sama płaciłam 80 zł za korepetycje z chemii, gdy moje dziecko jeszcze chodziło do szkoły średniej. Z kolei na studiach jest za mało praktyki, a za dużo teorii. Boję się zatrudnić osobę świeżo po studiach, bo nie jest ona gotowa do pracy z dziećmi - mówi dyrektorka.

  Elbląg, Czas na zmianę w edukacji
fot. Anna Dembińska


       - Podstawa programowa jest przeładowana – wtóruje swoim koleżankom po fachu nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu. - Musimy uczyć dzieci rzeczy, które się im w życiu nie bardzo przydadzą. Zamiast uczyć ich samodzielnego dochodzenia do jakiejś umiejętności, musimy im wkładać do głowy coś, co jest po prostu w programie.
       Niestety nauczyciele nie mają wielkiego wpływu na zmiany w podstawie programowej. Jak pokazał kwietniowy strajk, kiedy to postulowali m. in. "odchudzenie" podstawy, nikt ich w tej kwestii nie chciał wysłuchać. Podczas ostatniego spotkania pn "Hop, zmiana!" w Ratuszu Staromiejskim dyskutowali o tym, jak uczynić szkołę bardziej atrakcyjną i przyjazną dla ucznia. - Programu nauczania na pewno nie zmienimy, bo to nie zależy od nas. Możemy jedynie tę potrzebę komunikować, zgłaszać do Ministerstwa Edukacji Narodowej, że taka zmiana jest potrzebna – mówi Dorota Kujawa-Weinke, inicjatorka Laboratorium Edukacyjnego "Hop, zmiana!". - Jeżeli jednak zawiesimy się na problemie, że podstawa programowa jest przeładowana i beznadziejna, to będziemy w tym tkwili. Chodzi przede wszystkim o to, żeby umiejętności, które są zapisane w podstawie, przekuć na cele praktyczne. Możemy prowadzić lekcje tak, by dzieci się na nich nie nudziły, np. więcej czasu lekcyjnego spędzać w różnych instytucjach. Moi uczniowie byli na przykład na lekcjach w sądzie, w galerii, w bibliotece czy w parku i to nie przeszkadza w uczeniu się. U podłoży wszelkiej zmiany leżą relacje. Myślę jednak, że relacje nauczyciel – uczeń pozostawiają sobie wiele do życzenia. Wielu nauczycieli nie jest gotowych przejść na linearny sposób traktowania ucznia i siebie w edukacji. By uczeń i nauczyciel byli po jednej stronie barykady, a nie, by nauczyciel stał na katedrze naprzeciwko i wygłaszał wykłady. Nie wszyscy nauczyciele są gotowi do zmiany. Niektórzy tej zmiany sobie na pewno jeszcze nie uświadamiają. Mało tego, po strajku mam wrażenie, że coś w niektórych nauczycielach runęło.
       Czy nauczyciele naprawdę chcą  zmiany w edukacji? Czy tylko o niej mówią? Te pytania wydają się zasadne w obliczu małego zainteresowania i niskiej frekwencji nauczycieli podczas weekendowej konferencji Laboratorium Edukacyjnego "Hop, zmiana!".
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ten strajk był stricte polityczny i dotyczył tylko i wyłącznie pieniędzy. Większość nauczycieli wcale nie chce jakichkolwiek zmian, bo podoba im się "metoda paznokciowa" ( zaznaczenie czego uczniowie sami muszą nauczyć się w domu, lub na korepetycjach). Lekcje to zło konieczne, no chyba że poprzegląda się przy okazji strony internetowe. Korepetycje dotyczą już niemal wszystkich uczniów (chyba że, rodziców nie stać) np w II LO, bo tam uczęszcza mój syn korzysta z nich cała jego klasa. Dopóki praca nauczyciela będzie oceniana tylko pod kątem olimpijczyków to nic się nie poprawi.
 • Pokolenie wychowane na pustce intelektualnej, bez wzorów i autorytetów nie jest wstanie nic uczynić w sprawie jakiejkolwiek zmiany w edukacji. I żadne laboratoria nie przyniosą tego, czego oczekują wszyscy. Nawet nauczyciele. A Panie że zdjęcia, bez urazy nie mają pojęcia o czym mówią i na co się porywają. Naiwne Kołłątaje w spódnicach.
 • Ludzie zatrudnieni w szkołach na stanowiskach nauczycieli za zniszczenie 2 pokoleń młodzieży powinni zapłacić swoim majątkiem osobistym i mieć dożywotni zakaz pracy z młodzieżą i zatrudniania w państwowych placówkach oraz samorządu terytorialnego. To co robili od lat 90 w szkołach na uczelniach nie wiem czy to oznaka ich totalnej głupoty czy wrachowania i celowego działania.
 • Stwierdzam, że przede wszystkim należy zmienić skład tej grupy zawodowej w Elblągu.
 • Połowa tych tzw nauczycieli do zwolnienia, a dlatego że sami pokazali że im ta praca nie odpowiada bo strajkowali. Pomomo że mają podwyżki płac zapewnione i za tak małą liczbę godzin są godziwie opłacani. POWINNI SIE WSTYDZIC NAUCZYCIELE.
 • Te "tłumy" na szkoleniu to doskonała odpowiedź na użalanie się nauczycieli na ogrom pracy poza pensum m. in. na dokształcanie.
 • odpolitycznienie szkół, zacząć należy od pozbycia się " politycznych" dyrektorów, kto politykuje won ze szkoły i to natychmiast,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16
  6
  Rodziceprzeladowany(2019-05-20)
 • @Rodziceprzeladowany - A szczególnie tych dyrektorów, którzy jawnie, pomimo sprawowanej funkcji zarządzali strajkiem i mobbingowali nauczycieli niestrajkujących.
 • Według mnie należy wszystkie podstawy programowe napisać od początku. Przestać uczyć młodzież bezsensownych spraw natomiast zacząć uczyć tego, co na prawdę przyda się w życiu np. jak napisać CV, jak rozliczyć PIT itd. Sam kilka lat temu kończyłem liceum i większość rzeczy, których uczyłem się w szkole nigdy do niczego się nie przydało. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  3
  Byłuczeń(2019-05-20)
 • Odchudzanie od zaraz czas się pozbyć zbędnego balastu
 • NAJWAZNIEJSZE !!! Ważniejsze od wszystkiego, wszystkich zmian i reform JEST zmniejszenie ilości uczniów w klasie!! POWINNO być do 18 uczniów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  0
  Ewa J.K(2019-05-20)
 • ale mądre słowa. .. .. musisz mieć z 13 IQ
Reklama