UWAGA!

Czekając na Piekarczyki

 Elbląg, Czekając na Piekarczyki
Fot. Agnieszka Rybkiewicz (Fotka Miesiąca, sierpień 2018 r.)

Urzędnicy rozpoczęli liczenie głosów w konsultacjach społecznych dotyczących lokalizacji figurek Piekarczyków na Starym Mieście. Nasza redakcja próbowała się dowiedzieć, jakie propozycje nie zostały poddane pod głosowanie.

Wczoraj (20 czerwca) zakończyły się konsultacje elblążan na temat lokalizacji figurek Piekarczyka. Przypomnijmy, że komisja złożona z miejskich urzędników wybrała 10 ich zdaniem najciekawszych propozycji . Spośród nich elblążanie mieli wybrać pięć. Wyniki mają być znane w przyszłym tygodniu.

Naszą redakcję zainteresowały jednak propozycje odrzucone przez urzędników. Ratusz chwalił się, że na konkurs wpłynęło 60 propozycji. Poprosiliśmy ratusz o tę listę i... jej nie dostaliśmy. Dlaczego jej nie dostaliśmy... tego też nie wiemy, bo w mailu od biura prasowego wytłumaczenia nie było.

Dostaliśmy tylko przykładowe propozycje, które zostały odrzucone ze względu na nieodpowiednią lokalizację. Był więc wniosek o usadowienie Piekarczyka - obserwatora przy wieży widokowej w parku Modrzewie, Piekarczyka - turysty z kijem i plecakiem w Bażantarni. Te propozycje nie spełniały jednak wymogów regulaminowych (figurki Piekarczyków mają zostać zlokalizowane na Starym Mieście). Pojawiła się też propozycja Piekarczyka na fontannie, ale również nie zdobyła akceptacji miejskiej komisji. - Z nadesłanych około 60 propozycji figurek Piekarczyka, wraz ze wskazaniem ich lokalizacji, wiele z nich się powtarzało (m.in. Piekarczyk z książką - lokalizacja: Biblioteka Elbląska; Piekarczyk malarz - lokalizacja: Galeria EL) - informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.

Zapytaliśmy też, dlaczego nie przedstawiono przykładowych wizualizacji projektów. W efekcie mieszkańcy Elbląga wybierali między hasłami: czy lepszy jest Piekarczyk z książką, czy też kleryk, a może z gęsim piórem? Jak będą wyglądały, tego nie wiadomo. - W ramach konsultacji nie zamieszczono wizualizacji, ponieważ nadesłane propozycje nie we wszystkich przypadkach zawierały rysunki (a część była tylko luźnymi projektami) - wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.

Pięć propozycji, które uzyska największą liczbę głosów, zostanie skierowanych do realizacji. Przedtem miasto musi uzyskać zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na rozmieszczenie na stałe konkretnych figurek na konkretnych działkach. Figurki będą odlewami mosiężnymi.

- Jesteśmy przed wyborem wykonawcy. Wyboru dokonamy na podstawie rozeznania rynku, kierując się najniższą ceną i najciekawszym projektem. Wybrana firma wykona projekty figurek, a następnie odlewy mosiężne Piekarczyków - wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.

Być może pięć Piekarczyków, które w tym roku mają pojawić się na starówce, to dopiero pierwszy etap. Urzędnicy nie wykluczają, że sympatyczny czeladnik piekarski pojawi się też w innych zakątkach miasta. - Propozycje figurek, które na tym etapie nie zostały wybrane, będą uwzględnione w kolejnych etapach, dzięki czemu coraz więcej Piekarczyków uatrakcyjni ofertę turystyczną miasta - informuje Łukasz Mierzejewski.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jaki jest całkowity koszt tego projektu ?
 • To 1 potrzeba w tym miasteczku!
 • Lepsze to niż te pisowskie schody donikąd, przynajmniej daje nadzieję człowiekowi. a nie jak schody, że będzie w mozole szedł, szedł pod górę i spadnie.
 • Dramat! Dramat! Dramat! Teraz będą stawiali karły? P{otem Tężnie co jeszcze? Kiedy skończą się te ruchy pozorne ku uciechy gawiedzi? Kiedy odbudowa fontanny Neptuna, rewitalizacja fontanny bez założyciela miasta, kiedy odbudowa ciągu kamieniczek nad rzeką Elbląg? Kiedy dyskusja społeczna na temat starego miasta i jego przeznaczenia? Kiedy upamiętnienia twórców potęgi gospodarczej oraz intelektualnej tego miasta? Który omnibus słyszał o największym inteligencie swoich czasów Samuelu Hartlib ?! Ehh tylko Elbląga i mieszkańców żal... Ale cóż na układy partyjne nie ma rady prawda?
 • Proponuję poustawiać na dziedzińcu Urzędu Miasta aby pomysłodawcy i cała Koalicja mogła sobie na nie patrzyć na karły ich możliwości! Ale bzdura!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  7
  Szok!!!(2022-06-21)
 • Przecież Piekarczyk jest piekarczykiem z zawodu i z atrybutem łopaty, a nie krasnalem z Wrocławia dostosowującym się do okoliczności. Chyba kogoś poniosło.
 • Ale chory pomysł kolejny "kopiuj wklej" z innych miast rozumiem, że w Elblągu muszą być zawsze repliki, podróbki i niedoróbki cudzych pomysłów jak na przykład ostatnio "zielony tramwaj"-DRAMAT! Pora na wietrzenie korytarzy w Urzędzie Miasta zwłaszcza w Ratuszu Staromiejskim-a tych od promocji na pośrednia najwyższa pora prawda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  7
  Brak-Promocji-Dramat(2022-06-21)
 • zrobcie ich wnetrze puste z wcieciem na czole lub na plecach, na monety i banknoty zeby z czasem sie zwrocila ta ATRAKCJA, I POWIEKSZCIE MU NOS ZEBY BYL JAK JANUSZ NOSACZ
 • Te mini piekarczyki dobrze wpiszą się w świecką tradycję ratusza który postawił na mini realizacje. Teraz pora na jazzbląg, taki mini, na schodach szkoły podstawowej nr 3.Mini port już jest.
 • @ls - TEN piekarczyk może więcej... bo to piekarczyk z Elbląga. Jego piekarnia upadła i musiał się przekwalifikować... Urzędnicy to wiedzą i postanowili w taki sposób uhonorować mieszkańców miasta.
 • @GłębokaMyśl - ojejku naprawdę ?
 • Piekarczyk jest związany z historią Miasta-zgoda. Bardzo z historią jest też związany Jacob Steenke- budowniczy grobli, mieszkaniec ul. Giermków, a nade wszystko twórca hitu i światowego unikatu-Kanału Elbląskiego. Z poważnymi minami władze Elbląga, mówią o szansach turystycznych Elbląga wywołanych przekopem, jakie to będzie wejście na Kanał. To wejście powinno być Jacobowe - pomnik, figurka, tablica, głaz. Między mostami miejsca zielonego sporo. I nic... Co tu gadać o szansach?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  RyszardKlim(2022-06-21)
Reklama