UWAGA!

Czy powstanie w Elblągu program dla osób starszych?

 Elbląg, Czy powstanie w Elblągu program dla osób starszych?
(fot. Paweł Serocki)

W poniedziałek 10 września w ramach kampanii społecznej „Masz głos - Masz wybór” odbyła się otwarta debata z udziałem prezydenta Elbląga Henryka Słoniny na temat sytuacji osób starszych w naszym mieście. Nie padł oczekiwany wniosek o potrzebie stworzenia nowoczesnego programu dla tej grupy elblążan.

Przedstawiciele starszego pokolenia przedstawiali swoje najważniejsze problemy, do których należą m.in. braki finansowe, niemożność skorzystania z pomocy z powodu nieżyciowych przepisów, zagubienie i bezradność.
     Pierwsza część spotkania należała do Prezydenta i MOPS, a następnie głos otrzymały organizacje pozarządowe i mieszkańcy. Pomimo pewnych rozbieżności pomiędzy głosem przedstawicieli samorządu, a „głosem ludu”, a może właśnie dlatego, to spotkanie było ważne i potrzebne.
     Temat debaty zaproponowały organizacje socjalne, które widzą potrzebę stworzenia programu dla seniorów. Niestety, tak sformułowany wniosek nie padł z sali ani też ze strony władzy i jej agend. Sala Staromiejska przy Św. Ducha była wypełniona i zabrakło trochę czasu, aby wszyscy chętni mogli się wypowiedzieć; ale najważniejsze, iż znalazła się płaszczyzna do debaty.
     Temat będzie bowiem kontynuowany przez organizacje, które związały koalicję w ramach kampanii „Masz głos - masz wybór”. Co prawda, celem koalicji jest monitoring obietnic wyborczych, jednak nie do końca rozwiązane problemy ludzi starszych uznano za tak ważne, że postanowiono współpracować także na polu społecznym i zainicjować powstanie programu dla seniorów, na miarę czasu.
     Prowadząca debatę Danuta Janczuk, przewodnicząca elbląskiego oddziału Ligi Kobiet Polskich, zaprosiła elblążan do zgłaszania problemów oraz składnia swoich wniosków, postulatów i propozycji, właśnie do tych organizacji. Koalicję tworzą: Stowarzyszenie Integracyjne „Razem”, Stowarzyszenie „Rozwój i praca przyszłością samorządu”, Liga Kobiet Polskich Oddział Terenowy w Elblągu oraz Redakcja „Razem z Tobą”.
     Podczas debaty nie poznaliśmy zdania prezydenta Słoniny na temat stworzenie nowego programu (bo nie było o nim mowy ), jednak do zgłaszanych problemów leżących w gestii samorządu Henryk Słonina odnosił się pozytywnie. Np. „od ręki” zaproponował pomoc w rozwiązaniu bolączki, jaką jest słaby przepływ czy wręcz brak informacji pomocnych ludziom starszym. Zachęcał również do zgłaszania wszystkich niewyartykułowanych dotąd potrzeb i proponowanych rozwiązań.
     
     Kampania „Masz głos - masz wybór” w Elblągu
     Spotkania mieszkańców z Prezydentem odbywają się w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Masz głos - masz wybór”, której celem jest zainteresowanie społeczności lokalnych sprawami swojej gminy. W roku 2007 elbląska koalicja organizacji prowadzących akcję „Masz głos - masz wybór”, monitoruje realizację zadań zadeklarowanych przez Prezydenta na rok bieżący. „Wartością dodaną” tego projektu są otwarte debaty z udziałem Prezydenta, przygotowywane przez organizacje.
     Debaty Koalicja jest organizatorem debat: dwóch tematycznych i podsumowującej akcję. W porozumieniu z Prezydentem ustalono, że pierwsza debata tematyczna dotyczyć będzie problematyki osób starszych, tematem drugiej będzie edukacja dzieci i młodzieży. Debata podsumowująca akcję (monitoring obietnic) odbędzie się pod koniec października.
     Audycje radiowe Tematy zaproponowane przez Prezydenta i organizacje podejmie również Radio El. W poniedziałek 10 września o g. 10.30 odbyła się pierwsza audycja - poświęcona osobom starszym.
     Monitoring Koalicjanci podjęli się monitorowania zadań, których realizację w roku 2007 deklarował prezydent Słonina. Podział jest następujący:
     - Zakończenie modernizacji i rozbudowy Ośrodka Wsparcia dla osób Starszych przy ul. Toruńskiej - Stowarzyszenie Integracyjne „Razem”.
     - Pełne wdrożenie nowego programu edukacyjnego „Odnaleźć się w sobie” - Liga Kobiet Polskich.
     - Pełne przygotowanie dokumentacji na „Modrzewinę”, przygotowanie terenów dla inwestorów - Stowarzyszenie „Rozwój i praca przyszłością samorządu” oraz Redakcja „Razem z Tobą”.
     - Zabezpieczenie nowych warunków lokalowych i funkcjonalnych Przedszkola Specjalnego oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Polnej - redakcja „Razem z Tobą”.
     - Rozpoczęcie modernizacji Placu Dworcowego, zakończenie modernizacji ul. Nowowiejskiej.
     - Rozpoczęcie budowy budynku komunalnego przy ul. Browarnej - Stowarzyszenie „Rozwój i praca przyszłością samorządu”.
     Fundusze unijne i mieszkalnictwo Na tym działalność koalicji organizacji prowadzących akcję „Masz głos - masz wybór” się nie skończy. Planowane są dalsze debaty i spotkania, na których poruszane będą ważne problemy społeczne. Na spotkaniach tych Prezydent Miasta chciałby również przedstawić działania władz miejskich - między innymi informować o pozyskanych funduszach unijnych i ich wykorzystaniu, a także o mieszkalnictwie w Elblągu. I, jak wspomniano wyżej, koalicjanci chcą zainicjować powstanie nowego programu na rzecz osób starszych w Elblągu.
     Koalicję tworzą: Stowarzyszenie Integracyjne „Razem”, Stowarzyszenie „Rozwój i praca przyszłością samorządu”, Liga Kobiet Polskich Oddział Terenowy w Elblągu, Redakcja „Razem z Tobą”.
Elżbieta Szczesiul-Cieślak - „Razem z Tobą”
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • No tak... Widac na kim Henrykowi S. zalezy najbardziej i kto na niego glosowal... :/ Sam juz jest w tym wieku, to sie tym zainteresowal...
 • Zainteresowanie najliczniejszą grupą mieszkańców niezwykle cenne i słuszne, ale pewnie status materialny , poziom wykształcenia i sprawnośc intelektualna, fizyczna a także aktualny stan zdrowia różny. W tej sytuacji i potrzeby tej grupy mieszkańców też trudno ujednolicić. Wydaje sie ze zaspokojenie potrzeb głównie zdrowotnych i matrialnych powinno zdominować działania. Oby środki przeznaczone na ten cel nie "rozpłynęły" się na działność statutową stowarzyszeń i różnego rodzaju organizacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  marBin(2007-09-12)
 • Organizacje pozarządowe są najtańsze. Żadna instytucja nie realizuje swoich zadań tak ekonomicznie - a przy tym skuteczne - jak organizacje, bo instytucje mają zapewnione pieniądze, a organizacje o każdą złotówkę muszą się wystarać i każdemu sponsorowi udowodnić, że nie wyrzuca/rozrzuca swoich pieniędzy.
 • Organizacje pozarządowe wiele chcą, tylko nie chcą brać za nic odpowiedzialności. Przede wszystkim chodzi o pieniądze na własne zatrudnienie, potem o pieniądze dla tych, którzy tak czy siak mogą pomóc w dalszym jej istnieniu, a na końcu o pieniądze na jakieś działania dla klientów. Organizacje pozarządowe w Polsce to ogólnie patologia, prywatne firmy za publiczne pieniądze.
Reklama