UWAGA!

Czy tu potrzebny jest przystanek?

 Elbląg, Miejsce pod przystanek
Miejsce pod przystanek (fot. Anna Dembińska)

Przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk zwrócił się z wnioskiem do prezydenta Elbląga w sprawie wybudowania przystanku autobusowego przy rondzie Zamech. Prezydent nie mówi kategorycznie „nie“, ale zwraca uwagę na koszty inwestycji.

Czy w Elblągu przystanki autobusowe są w wystarczającej liczbie i są zlokalizowane we właściwych miejscach? Zdaniem przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu potrzebny jest dodatkowy przystanek autobusowy zlokalizowany pomiędzy wjazdem na stację paliw Lotos, a wjazdem na parking przy Kauflandzie.

„W pobliżu wymienionej powyżej lokalizacji znajdują się liczne lokale handlowo - usługowe m. in. centrum handlowe „Zielone Tarasy“, kryta pływalnia MOSiR oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II. Mieszkańcy, którzy korzystają z wyżej wymienionych obiektów jako problem wskazują odległość od przystanków autobusowych w tej części miasta.“ - czytamy w interpelacji jaką Antoni Czyżyk skierował do prezydenta miasta.

Najbliższy przystanek autobusowy znajduje się stosunkowo niedaleko, przy kościele redemptorystów. Kilkadziesiąt metrów (przy wjeździe na rondo Zamech od ul. Browarnej) dalej zlokalizowany jest też przystanek tramwajowy. Kolejny przystanek tramwajowy znajduje się u “ góry“, przy skrzyżowaniu ul. Teatralnej, płk Dąbka, Nowowiejskiej oraz 12 lutego.

W odpowiedzi na interpelację ratusz przedstawia trudności związane z budową nowego przystanku. Jak się okazuje, nie wystarczy postawić wiaty i znaku drogowego D-15, oznaczający przystanek autobusowy. „W przedmiotowej lokalizacji z uwagi na bliskość skrzyżowania i duże natężenie ruchu pojazdów rozważone mogą być jedynie przystanki wyposażone w zatoki autobusowe. Budowa zatoki autobusowej wymagać będzie przebudowy odcinka chodnika oraz wymagać przebudowy odcinka jezdni. Z uwagi na lokalizację sieci podziemnych (gaz, teletechnika, elektrotechnika, wodociąg, oświetlenie) wymagane będzie ich zabezpieczenie lub przebudowa. Szczegółowy zakres robót będzie wynikał z uzyskanych warunków technicznych od gestorów tych sieci i wymaga opracowania dokumentacji technicznej“ - czytamy w odpowiedzi na interpelację podpisaną przez Janusza Nowaka, wiceprezydenta Elbląga.

I w ten sposób z wydawałoby się błahej sprawy przystanku robi się dość poważna inwestycja. Sam koszt wykonania robót drogowych wraz z wyposażeniem przystanku, bez niezbędnej przebudowy infrastruktury podziemnej został oszacowany na ok. 170 tys. zł. Ratusz nie mówi jednak definitywne nie. Na razie nie ma na to pieniędzy, ale jak będą...

„Aktualnie nie ma możliwości zabezpieczenia takich środków w budżecie inwestycyjnym miasta. Aktualnie trwają prace przygotowawcze nad projektem budżetu na rok 2021 [prawdopodobnie literówka - powinno być 2022 - przyp. SM]. Priorytetem dla zadań inwestycyjnych jest założenie realizacji zadań, dla których możliwe jest pozyskanie dofinansowania zewnętrznego. Informuję, że w przypadku oszczędności przetargowych lub pozyskania dodatkowych środków zewnętrznych na priorytetowe zadania zakładane do projektu budżetu , zadanie takie zostanie rozważone do realizacji“ - czytamy w odpowiedzi Janusza Nowaka.

Trzeba też pamiętać, że dodatkowy przystanek wydłuży czas przejazdu autobusów. A jakie jest zdanie naszych Czytelników. Czy w tym miejscu potrzebny jest przystanek? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)