UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czym palimy w piecach domowych?

 
Elbląg, Czym palimy w piecach domowych?
fot. Straż Miejska

Niskie temperatury powietrza zmuszają nas do nieustannego ogrzewania naszych mieszkań, domów czy zakładów pracy. Straż Miejska w tym czasie odnotowuje więcej zgłoszeń dotyczących spalania śmieci w piecach i w związku z tym przeprowadza wzmożone kontrole.

Od początku roku skontrolowano 20 miejsc, w których zaistniało prawdopodobieństwo spalania śmieci w piecu. W większości przypadków (mieszkania i domki jednorodzinne) do spalania użyto prawidłowy opał, tj. drzewo i węgiel. Natomiast w niektórych zakładach pracy np. w jednym z zakładów meblowych i warsztatów samochodowych zanotowano spalanie odpadów takich jak ścinki płyt wiórowych, plastiki, kable czy ubrania. W tych i w kilku podobnych przypadkach właściciele zostali ukarani mandatem karnym.
       Pamiętaj!
       W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna czy mebli.
       W piecu domowym możesz spalać tylko:
       •    węgiel, koks;
       •    drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi;
       •    odpady z kory i korka;
       •    papier i tekturę, karton.
      
       Spalanie odpadów jest wykroczeniem, za które grozi kara pięniężna do maksymalnie 5 tys. złotych, gdy sprawa trafi do sądu. Straż Miejska może ukarać mandatem karnym w wysokości do 500 zł.
       W przypadku podejrzenia spalania odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu należy dzwonić do Straży Miejskiej pod bezpłatny numer alarmowy 986.
      
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • elblazkowo Za biurkiem jest fajnie! A jeszcze gdy miasto grzeje, to już fart! Ponoć piec ma własną duszę (?) Nie lubi kartonów, śmieci czy też innych szmat. Dlatego powiadają: "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co ma". Urzędasy na ciepłej posadce, wyjdźcie na ulicę i spróbujcie sami - lekko nie będzie :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  elblazkowo(2017-01-20)
 • Zanim dojedzie straż miejska na kontrolę to w piecu już sam węgiel lub drewno a rozpalają płytami meblowymi, butelkami i innym syfem. .. u mnie na osiedlu zimą nie otwieram okien bo nie ma czym oddychać.
 • Wymieniałem piec, chciałem ekologiczny kupić. .. ale cena 14tys mimo, że opał drogi, więc kupiłem "śmieciucha za 3tys. Jeżeli ekologiczny kosztowałby 3-5 tysięcy kupiłbym.
 • Witam. Sam przepis nie jest głupi, ale brak pomocy aby zapobiec tej zjawiskowi, jak i skutkom. Przepis nie jest egzekwowany, brak konkretnych dopłat lub refinansowania wymiany na inny sposób ogrzewania. A wszystkie wykryte wykroczenia to"pomoc życzliwych", no i co najważniejsze parkowanie na drogach pożarowych co uniemożliwia podjazd Straży do pożaru, przykład : Sadowa- pożar a auta zaparkowane no i Komańskiego, Grottgera i zapewne wiele ulic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  elmokjac(2017-01-20)
 • Jeśli chodzi o palenie płytami meblowymi , w każdym piecu można palić płytami wiórowymi surowymi, hdf surowym, pilśnią surową. Nie może być pokryte laminatem. Według dyrektyw unijnych wyżej wymienione płyty traktowane są jako bioodpad, który można wykorzystać do wytworzenia energii odnawialnej. Tym można palić według przepisów www.plytameblowa.pl
 • i uj z tego
 • prawo to prawo. nawet jeśli w tym przypadku jest złe, to dalej prawo. Nie jestem tego zwolennikiem. Jeśli chodzi o trucie powietrza, jest na to prosty sposób. W szwecji i norwegii mają na tyle tani prąd, adekwatnie do zarobków, że wszędzie wiszą grzejniki elektryczne, a z kominów nie widać wogóle dymu.
 • Dopóki w tym podłym kraju ludzie będą zarabiać w większości najniższą krajową która ledwie starcza na wegetacje ale za to skutecznie przekracza wszelkie dotacje dopóty ludzie będą palić nawet krowim łajnem a każdego kto wystawi mandat oskarżyć o perfidne działanie w celu utraty naszego zdrowia a nawet życia bo zapewnienie godziwych warunków życia obejmuje konstytucjA RP
 • Nie wolno palić płytą wiórową? A z czego i w jaki sposób jest zrobiony brykiet drzewny sprzedawany jako EKOLOGICZNY opał?
 • Jeśli ktoś nie ma czym palić, niech poprosi panią Szydło o polski węgiel, w końcu lekką ręką daje nasze miliardy na utrzymywanie kopalń, więc jakiś deputacik się chyba należy, co ? :) A jakby jeszcze było za zimno w mieszkaniu, to wystarczy zadzwonić po parę kilodżuli z geotermii ojca redaktora. Dostał od nas ok 30 milionów na dziurę do piekła, więc może się podzieli;)
 • Byłam wiele lat zagranicą, ale tak jak śmierdzi w Polsce z kominów i spalania śmieci na zewnątrz to jeszcze nigdy na zachodzie nie spotkałam. A tych mądrali komentujących to chciałam bym pouczyć, że trujemy się wszyscy łącznie z wami. Jak wynika z oficjalnych danych, w Polsce powyżej 50 tys. ludzi umiera właśnie przez takich nieodpowiedzialnych ludzi. Nie mówię już o kosztach dla Państwa w związku z tymi zanieczyszczeniami. Myślę, że oficjalne dane są zaniżone przynajmniej o 100%, życzę wszystkim czystego i świeżego powietrza. Myślę, że w tym przypadku przewyższamy kraje trzeciego świata !!!
 • Niech straż miejska pod wieczór przejdzie się po ul. Konopnickiej, czy ul. Żyrardowskiej bez maski ani rusz można się zwyczajnie zatruć! Mają dziady domy, a śmieciami palą! Posypią się dotkliwe mandaty, to zaczną myśleć o zdrowiu innych!
Reklama