UWAGA!

Debata w gimnazjum nr 6

 Elbląg, Debata w gimnazjum nr 6
fot. nadesłana

10 maja w Gimnazjum nr 6 zorganizowano debatę szkolną noszącą tytuł Pomocni, bo świadomi – pomagam, bo lubię. W trakcie dyskusji poddano pod rozwagę zagadnienie: warto, czy nie warto pomagać?

Przygotowania do wydarzenia trwały kilka tygodni. Podjęte przedsięwzięcie jest pierwszym etapem działań szkoły w ramach XV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny - Rodzina a przekaz wartości i tradycji. Debatę szkolną zorganizowały wicedyrektor Anna Miazga i pedagog Anna Garbarska-Werner.
       Oprócz uczniów z poszczególnych poziomów klas, zaproszenie przyjęli goście, którzy występowali w charakterze ekspertów. Były to: Gabriela Zimirowska (Regionalne Centrum Wolontariatu), Anna Podhorodecka (Stowarzyszenie na rzecz Hospicjum Elbląskiego), Agnieszka Wierzbicka (Schronisko dla zwierząt OTOZ Animals), Jadwiga Kieruzel (emerytowana nauczycielka naszej szkoły), Krystyna Kulla (pedagog szkolny). Dyskusja odbywała się pod okiem dyrektora Gimnazjum nr 6 Jolanty Leśniewskiej.
       Młodzież zapoznano z definicją debaty oraz jej zasadami, a następnie próbowano zdefiniować samo pomaganie, obszary które obejmujemy pomocą, przyczyny dla których pomagamy, ograniczenia, które czasem nas w tym hamują, uczucia towarzyszące pomaganiu oraz określić, czy pomaganie to siła, czy może słabość. Nasi goście-eksperci tłumaczyli, co rozumie się przez pomoc i na czym ona polega, patrząc przez pryzmat swoich placówek: Jadwiga Kieruzel jak realizowano pomoc w naszej szkole kilkanaście lat temu i wcześniej, gdy była jeszcze SP nr 20 , a obecna pedagog szkolna przypomniała jakie akcje pomocowe realizowane są przez nasza młodzież. Uczniowie też dzielili się, na razie z dużą nieśmiałością, swoimi opiniami związanymi z niesieniem pomocy. Na pytanie podsumowujące godzinną debatę Czy warto pomagać? Wszyscy uczestnicy byli jednomyślni. Odpowiedź brzmiała Tak.
       To bardzo dobrze świadczy o nas i niesie dużo nadziei na przyszłość. Zresztą nasza działalność uczniowska i nauczycielska m.in. w wolontariacie ma wieloletnią tradycję.
       W związku z tym, że jest to pierwszy etap działań naszej szkoły w ramach XV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny po podsumowaniu konferowania zaproponowano całym klasom przygotowanie hasła dotyczącego pomagania oraz udział w konkursie plastycznym - stworzenia projektu graffiti nawiązującego do pomagania. Autorzy pięciu najlepszych prac będą mogli zrealizować swój projekt na dziedzińcu szkoły w trakcie trzeciego (ostatniego) etapu, który odbędzie się w czerwcu z udziałem przedstawicieli Rady Rodziców. Dziękujemy wszystkim za postawę i aktywność.
      
Anna Miazga, Gimnazjum nr 6
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Fajna sprawa. Trzeba nauczać przez konkretne przykłady i działania. Dalej młodzież podchwyci i często zaangażuje się sama. Gratulacje
  • Cieszy fakt, że młodzi ludzie podejmują tak ważne dla naszego społeczeństwa wezwanie, dzięki takim działaniom możemy czuć się bezpiecznie. Organizatorom gratuluje tego przedsięwzięcia i życzę dalszych owocnych debat.
  • Widać, że młodzież nie jest taka zła jak się mówi. Młodzi ludi są bardzo chętni do pomocy i aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju akcjach charytatywnych.
  • Bardzo cieszy fakt, że w szkole organizuje się takiego rodzaju przedsięwzięcia. Dzięki temu dzieciaki mogą zobaczyć w jaki sposób i komu mogą pomagać, do jakich instytucji się zgłaszać aby nieść pomoc innym.
  • Bardzo mi się podoba, że w działania szkoły włącza się również emerytów, nie zapomina się o starszych i byłych pracownikach.
  • Miałam tam kiedyś swoje dziecko, ale wtedy ta szkoła tak prężnie nie działała. Szkoda
  • super
Reklama