UWAGA!

Dobrej zmiany nie wprowadza się na siłę

 Elbląg, Dobrej zmiany nie wprowadza się na siłę
fot. Anna Dembińska

- Jest wielka przerwa w naszym narodzie, którą stworzyła ekipa rządząca. My wszyscy mieszkamy w jednej Polsce, w jednym kraju, wszyscy jesteśmy Polakami. Należy rozmawiać, a demokracja polega na tym, żebyśmy mogli wyrazić swoje zdanie, wysłuchać opinii innego – mówił Tadeusz Kawa, współorganizator pikiety Komitetu Obrony Demokracji w Elblągu. Tym razem odbyła się ona pod pomnikiem Grudnia '70. Zobacz więcej zdjęć. 

"Nie" dla "autorytarnych rządów egzekutywy partyjnej"
       - Czuję się zagrożony, demokracja jest zagrożona. Po to jest ta forma KOD, by sprzeciwić się łamaniu prawa przez prezydenta i przez rząd, przeciw łamaniu konstytucji. To są nasze główne założenia, nic więcej - mówił Tadeusz Kawa, na co dzień właściciel gospodarstwa agroturystycznego pod Elblągiem. - Jeżeli rząd zaczyna manipulować, na przykład poprzez ustawę medialną, to za chwilę nie będzie źródeł niezależnej wiedzy. Bądźmy wyczuleni, bo łatwo jest dać się zmanipulować. Do tego nie możemy dopuścić, żeby społeczeństwo było podzielone, walczymy przeciwko temu.
       Kawa zacytował również swojego imiennika – biskupa Tadeusza Pieronka, który powiedział, że "Metody działania władzy są niedopuszczalne. To, co się dzieje dzisiaj to zaprzeczenie prawości rządzenia. Dobrej zmiany nie przeprowadza się na siłę i wbrew woli innych".
       Na scenie KOD, która pojawiła się pod pomnikiem Grudnia '70, pojawiła się również Teresa Bocheńska, działaczka społeczna, szefowa Banku Żywności w Elblągu.
       - Nasz kraj, nasze prawa oparte są na zasadzie dialogu społecznego, współdziałania władz, zasady pomocniczości. W oparciu o te zasady w 1990 roku zabraliśmy się do pracy, zabraliśmy się za działalność społeczną, kulturalną, gospodarczą. Moim zdaniem to właśnie to przyczyniło się do tego, że kraj się rozwinął – mówiła Bocheńska. - Jak do władzy doszedł PiS zniknął dialog społeczny, nikt z nikim niczego nie konsultuje, nikt ze sobą nic nie uzgadnia, nie rozmawia, nie ma współdziałania. Cała pomocniczość zamieniła się w autorytarne rządy egzekutywy partyjnej. Mam czasem wrażenie, że przeżywamy jakieś deja vu, a cała aktywność obywatelska ma się ograniczyć do tej jedynej, słusznej polityki pisowskiej. Czuję się wolnym obywatelem, odpowiedzialnym za siebie, za rodzinę, za swój kraj. Właśnie tę współodpowiedzialność odzyskaliśmy po transformacji. I tak chcemy być traktowani, jako wolni i współodpowiedzialni obywatele.
      
       Głośno wyrazić swoje poglądy
       - Chciałabym, żeby prasa była wolna, piszcie sobie co wam ślina na język przyniesie. Aby to była prawda – mówiła do dziennikarzy pani Renata Daroszewska, elblążanka, która pojawiła się na dzisiejszej (23 stycznia) manifestacji KOD. - Jestem tutaj w obronie konstytucji i sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nie zgadzam się z polityką obecnego rządu, bo Trybunał uratował mnie. Zabrano mi prawa nabyte przez poprzedni rząd i choć mówią, że Trybunał jest polityczny, bo wybrała go Platforma, to on oddał mi nabyte prawa. Uważam więc, że jest potrzebny. Myślę, że można coś zmienić, jeśli trzeba, ale rządzący niech się dogadają, a nie robią podchody wbrew prawu i manipulują tym wszystkim.
       Pani Renata była na wyborach i głosowała na Andrzeja Dudę, ale jak sama mówi rozczarowała się nim.
       - Jestem przed emeryturą i on mówił, że jak tylko będzie prezydentem to wprowadzi w życie ustawę, którą ma już gotową – dodała pani Renata. - Najpierw pokazał mi tyłek, bo powiedział, że ma to zrobić rząd, a potem kiedy rząd nie chciał to on powiedział "niech zajmą się tym inni". Postąpiłam źle, ale na PiS nie dałam się nabrać – wyjaśniła i dodała, że w ostatnich wyborach głosowała na Nowoczesną.
      
       Nie chcę powrotu Platformy
       Na "tyłach" manifestacji pojawili się zwolennicy innych opcji politycznych. Niektórzy mieli transparenty, inni maski Angeli Merkel, Anny Grodzkiej czy Lecha Wałęsy na twarzy. Byli też i tacy, którym nie po drodze z KOD-em, ale i z partią rządzącą.
       - Też chcę pokazać, jako elblążanin i obywatel, że mam swoje zdanie. Jest ono troszeczkę inne, niż ci elblążanie, którzy zebrali się tam. Bardzo się cieszę, że elblążanie wychodzą na ulicę, bo to jest jakby nie patrzeć narodzenie obywatelskości – mówił Piotr Opaczewski, który dziś wziął w kontrmanifestacji. - Długo się zastanawiałem, czy przyjść i pokazać, że mam inne zdanie. Nie do końca zgadzam się z tym, co mówi KOD i myślę, że można bez awantur to przekazać.
       Z czym nie zgadza się Piotr?
       - Boję się jednej rzeczy: że za ludźmi, którzy obecnie wychodzą w obronie demokracji stoi poprzednia ekipa. Osiem lat rządów Platformy pokazało, że nie liczyła się ona z obywatelami – mówił. - Najbardziej tego, że poprzednia ekipa, która została odsunięta od władzy w październiku ubiegłego roku wróci do niej. Nie wspieram PiS-u i tego rządu, żeby to było jasne, i wierzę w to, że są tam też ludzie, którzy boją się rzeczywistości, którą ta partia pokazała.
      
       Manifestacje KOD odbyły się w całym kraju i za granicą. Tym razem przyświecało im hasło "W obronie Twojej wolności" i odnosiły się do nowelizowanej ustawie o policji. Zdaniem protestujących oznacza to inwigilację w Internecie i możliwość naruszania prywatności użytkowników.
       Na elbląskiej manifestacji pojawiło się około stu osób.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Moi mili parafianie - czy ja zawsze muszę wybierać pomiędzy dżumą i cholerą utożsamianych z religią a to socjalistyczna a to katolicką - ten wybór jest mi obojętny i mam go w głębokim poważaniu, ponieważ gdy sprowadzimy go do poziomu samorządu i jakiejkolwiek instytucji objawia nam się kompletnym fiaskiem w ignoranckim wydaniu infantylnych dążeń umiejętności i realizacji codziennego realu. Poziom, percepcja naszych władz, jaki i urnochodów pozostaje wielkim znakiem zapytania o przyszłość tego kraju i nie napawa jakąkolwiek nadzieją na poprawę. Dlatego jako odwieczny przeciwnik czerwonych jak i czarnych (w obecnym wydaniu - wszak były inne) nie poczuwam się do obowiązku utożsamiania mej osoby z czymkolwiek, co ma związek z tymi sektami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  12
  AMalejużniekoniecznie(2016-01-23)
 • By godnie żyć i spookojnie, żadna partia mi do tego nie jest potrzebna, a tym bardziej Petru, co chodzi w swetru, kacyk i wierny piesek na smyczy o banksterów
 • Apolityczny Kawa? To ten sam co bula gościł?
 • na fotkach widać same stare capy o rodowodzie PZPRowskim które boja się oderwania od koryta. A najlepsze te naklejki "wolne Media" wszyscy pamiętamy Derukiewicza usuwającego komentarze niepochlebne dla PO na tym potalu !
 • dokładnie to ten sam "apolityczny"
 • Proporcje - 10 zamaskowanych przeciwników KOD i 200-300 manifestujących w obronie demokracji. PiS oszukał nas w czasie wyborów. Pani Szydło jest niesamowita - bez zmrużenia oka ściemnia. Pamiętam jak mówiła patrząc nam prosto w oczy, ze w jej rządzie Maciarewicz nie będzie ministrem obrony. W PE też nagadała, że milion uchodźców z Ukrainy przyjęliśmy, a przyjęliśmy tylko dwóch. I ktoś taki jest premierem mojego kraju? I ktoś taki uważa, że uwierzymy w to co mówi, np. o demokracji.
 • Paweł Sito zwolniony 10 dni temu przez Agorę właściciela radia TOK FM za poglądy polityczne. Ale to Agora promuje KOD i woła o wolności sama jej nie zachowując
 • O moja wolnosc chcecie walczyc? A ja w d...mam wasze starania bando hipokrytow
 • Nie ma argumentów, to pozostaje oczernianie, kłamstwa, obrażanie i chowanie się za maskami. Brawo dla przeciwników KOD - zaiste wspaniałe macie metody walki. To takie małe i słabe.
 • Hhahahhaa gada o manipulowaniu a to wlasnie cala opozycja chce manipulować spoleczenstwem za pomocą kod. Maca wam w glowie nie dajcie się! Myslicie ze liskowi tak bardzo na was zależy? Kilkadziesiąt tysi za odcinek - to go boli. Myslicie ze petru i platformie na was zależy? Nie dajcie się manipulować! Chcą was wykorzystać dla swoich korzyści! W dupie nas wszystkich maja. Trzeba glosowac na ludzi którzy chcą rozwalic caly system a nie ciągle na tych samych którzy się nakradli i maja bol dupy bo ich odsunięto od stolkow.oni tylko zmieniają sir u wladzy i wykorzystują nas do walki miedzy sobą!
 • Sami młodzi, dobrze wykształceni obywatele Elblaga :D
 • Lubie informację o KODzie, zawsze mnie rozbawią :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  10
  Elbląg.men(2016-01-23)
Reklama