UWAGA!

Dowód dla małolata

Elbląg, Dowód dla małolata
(fot. arch. AD)

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami i młodzi już myślą o wakacjach. W planach mają wyjazdy na obozy, kolonie, wycieczki bliższe lub dalsze ze znajomymi lub z rodzicami. Może się jednak okazać, że z pewnych atrakcji będą musieli zrezygnować z powodu braku dowodu osobistego. Bez niego nie wyskoczą np. ze Szklarskiej Poręby do Czech.

Nie ma, co prawda, obowiązku posiadania przez nastolatka dowodu osobistego, ale warto, by taki dokument posiadał, bo uprawnia on do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W Departamencie Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu kolejek nie ma, ale dyrektor Marek Cichosz zachęca, by nie czekać do ostatniej chwili. Za dowód nie zapłacimy, za paszport - tak.
       - Zaraz koniec roku szkolnego, wakacje, kolonie, obozy i znowu będą prośby na ostatni moment o dowód osobisty – mówi. - Czas oczekiwania na wydanie takiego dokumentu to ok. dwa tygodnie. I nie ma możliwości przyspieszenia procedury - zastrzega dyrektor Cichosz. - Proszę więc w imieniu waszych dzieci i w trosce o państwa komfort psychiczny, by przyspieszyć wizytę w urzędzie.
       Nadal są również elblążanie, którzy mają nieważne dowody osobiste, bo nie wymienili ich na czas. Na co dzień mogą tego nie zauważyć, ale gdy będą chcieli wziąć kredyt w banku czy wyjechać na wakacje, czeka ich zimny prysznic.
       - Do 29 maja przyjęliśmy 7 579 wniosków o wydanie nowych dowodów osobistych, a w analogicznym okresie ubiegłego roku było niespełna 5 400. Można by więc powiedzieć, że sukces jest tylko, że ciągle rośnie nam liczba osób legitymujących się dowodami nieważnymi, bo każdego miesiąca kolejne dokumenty tracą ważność – wskazuje Marek Cichosz. - Dlatego apelujemy do mieszkańców, by sprawdzili, czy ich dowód nie utracił już ważności.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama