UWAGA!

Druids Dance 09

Elbląg, Zdjęcia 15 BZ.
Zdjęcia 15 BZ.

Od 16 lutego trwa przygotowanie, szkolenie i zgrywanie kompanii zmechanizowanej 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka, która weźmie udział w trwających ponad 3 miesiące wspólnych ćwiczeniach z brytyjską brygadą, przygotowującą się do udziały w misji stabilizacyjnej w ramach sił ISAF w Afganistanie. Ćwiczenia odbędą się na terenie Wielkiej Brytanii i noszą kryptonim „Druids Dance 09”.

Polski pododdział, biorący udział w ćwiczeniu składa się z prawie 130 żołnierzy, którzy tworzą kompanię zmechanizowaną, drużynę dowodzenia i drużynę remontową, zespół ratownictwa medycznego oraz zespół oficerów łącznikowych. Wraz z naszymi żołnierzami na ćwiczenia do Wielkiej Brytanii przetransportowanych zostanie 13 jednostek sprzętowych w tym samochody ciężarowo – terenowe i osobowo – terenowe, ambulans oraz specjalistyczny wóz remontu pojazdów kołowych.
     W najbliższych dniach sprzęt wraz z częścią żołnierzy biorących udział w ćwiczeniu zostanie przetransportowany drogą morską na pokładzie ORP „TORUŃ” z Gdyni do portu Marchwood w Wielkiej Brytanii. Morska podróż naszych żołnierzy i sprzętu potrwa ok. 6 dni.

 


     Pozostałe siły kompanii – prawie 80 żołnierzy wraz z indywidualnym wyposażeniem – zostanie przetransportowana dwoma samolotami typu CASA z lotniska w Malborku na lotnisko Brize Horton w Wielkiej Brytanii.
     W trakcie ćwiczeń żołnierze polscy i brytyjscy będą wspólnie szkolić się i doskonalić techniki operacyjne m. in. z zakresu patrolowania, działalności na posterunkach kontrolnych konwojowanie, zwalczanie zasadzki zorganizowanej przez przeciwnika, zajmowanie do obiektów, ubezpieczenie, ochrona obiektów, natarcie na obiekt oraz obrona obiektów. Zajęcia taktyczne realizowane będą z wykorzystaniem systemu symulacji TES (Tactical Efectivness System).
     Kulminacyjnym punktem ćwiczenia „Druids Dance 09” będzie wspólne ćwiczenie, sprawdzające przygotowanie brygady brytyjskiej do udziału w misji stabilizacyjnej w Afganistanie, które zostanie przeprowadzone przez dowództwo brytyjskie pod koniec lipca.
     Przed wylotem, na lotnisku w Malborku ze swoimi żołnierzami spotka się dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Wiesław Michnowicz, zaś grupę odbywającą podróż drogą morską pożegna w Gdyni zastępca dowódcy 16 PDZ, gen. bryg Grzegorz Buszka.
     - My zaś naszym kolegom życzymy powodzenia, wielu nowych doświadczeń i nie bez zazdrości, wielu ciekawych wrażeń – podsumowuje rzecznik prasowy 16 PDZ mjr Zbigniew Tuszyński.

Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama