UWAGA!

Dzieci romskie uczyły się, wypoczywały i poznawały historię Polski

2009-12-22
14:28
Elbląg, Szczególnie interesująca okazała się wycieczka do stolicy. Uczestnicy programu mieli okazję zwiedzić historyczne zabytki kultury polskiej
Szczególnie interesująca okazała się wycieczka do stolicy. Uczestnicy programu mieli okazję zwiedzić historyczne zabytki kultury polskiej (fot. nadesłane)

Już po raz szósty w Elblągu realizowano program na rzecz społeczności romskiej, szczególnie dzieci. Właśnie najmłodsi od maja do grudnia nabywali wiedzę i umiejętności językowe, poznawali też technologię informacyjno-komunikacyjną. Latem wypoczywali w Sztutowie, zaś jesienią odwiedzili Warszawę.

Szczególnie ważne były dwa projekty: „Z angielskim w świat" oraz „ABC komputera", dzięki którym dzieci pochodzenia romskiego wzięły udział w dodatkowych zajęciach informatycznych oraz z języka angielskiego.
       - W trakcie zajęć, trwających od maja do grudnia, uczestnicy nabywali wiedzę i umiejętności językowe oraz w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu. -Wyrównanie szans edukacyjnych dzieci, a także wzrost poziomu motywacji i chęci do nauki to wymierne efekty realizacji takich działań.
       - Niezwykle potrzebne, bo organizowane corocznie było przedsięwzięcie pn. „Dobry start", które polegało na wyposażeniu dzieci w podstawowe podręczniki szkolne, stroje szkolne oraz artykuły papiernicze – wskazuje rzeczniczka. - Wsparcie w tym zakresie otrzymało 20 dzieci pochodzenia romskiego-uczniów elbląskich szkół. Udzielona pomoc wpłynęła korzystnie na jakość kształcenia - zmniejszono różnicę w dostępie do edukacji, a jednocześnie zapewniono równy start w procesie edukacji dzieciom pochodzenia romskiego.
       Największych wrażeń dostarczył dzieciom, zorganizowany w okresie wakacji, wypoczynek letni w Sztutowie. W obozie integracyjnym uczestniczyło 16 dzieci, w tym 8 dzieci pochodzenia romskiego oraz 8 dzieci nierobskich - niepełnosprawnych. Po raz pierwszy dzieci korzystały z zajęć z nauki jazdy konnej oraz mogły wziąć udział w zorganizowanym specjalnie dla nich cyklu warsztatów ceramicznych. Zaplanowano też dodatkowe atrakcje: rejs statkiem po Zalewie Wiślanym, a także podróż kolejką wąskotorową do Stegny. Organizacja obozu letniego stanowiła doskonałą okazję do naturalnej integracji dzieci romskich z dziećmi niepełnosprawnymi w warunkach zabawy i kontaktów z rówieśnikami.
       Ciekawy okazał się także projekt pn. „Śladami historii - wyjazd edukacyjny dzieci do Muzeum Powstania Warszawskiego". W wyjeździe udział wzięło 27 osób.
       - Uczestnicy wycieczki zwiedzili historyczne zabytki kultury polskiej: Łazienki Królewskie, Zamek Królewski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego – opowiada Joanna Urbaniak. - Szczególnie interesująca była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki temu wyjazdowi u dzieci nastąpił wzrost świadomości historycznej oraz wrażliwości na kulturę i historię Polski.
       Wszystkie projekty realizowane były przez prezydenta Elbląga, Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w ramach Rządowego programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Wydano na nie ponad 49 tys. zł, w tym 42 884 zł z dotacji przyznanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama