UWAGA!

Dziś św. Mikołaja – patrona Elbląga

 Elbląg, Figura św. Mikołaja w elbląskiej katedrze
Figura św. Mikołaja w elbląskiej katedrze (fot. ze strony internetowej katedry św. Mikołaja

Zgodnie z postanowieniem władz miasta od 2016 roku św. Mikołaj jest patronem naszego miasta. O godz. 17 przed Ratuszem Staromiejskim nastąpi uroczyste rozświetlenie elbląskiej choinki. Wydarzeniu temu towarzyszyć będą liczne atrakcje. Dziś przypada też patronalne święto katedry elbląskiej, w której odbędą się uroczystości odpustowe.

Św. Mikołaj pochodził z Licji
       Prawdziwy św. Mikołaj, pochodził z miasta Patara, które znajduje się na obszarze obecnej Turcji. Zmarł 6 grudnia 345 lub 352 r., a jego grób znajduje się w Bari, gdzie pochowano również królową Bonę Sforzę. Będąc jedynakiem, po śmierci rodziców Mikołaj odziedziczył spory majątek, który rozdzielił pomiędzy potrzebujących, ułatwiając m.in. dobre zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, którym podrzucił skrycie pieniądze na posag. Pierwsze wizerunki Mikołaja pozbawionego mitry i stroju biskupiego, który zastąpiono tym dziś nam znanym, pojawiały się w latach 20. XX wieku i do dziś wykorzystywane są podczas promocji przede wszystkim produktów spożywczych. Wygląd tego prawdziwego świętego Mikołaja lepiej oddaje średniowieczna figura biskupa Myry, która znajduje się w naszej elbląskiej katedrze.
       Jako biskup Myry, Mikołaj uwalniał niesłusznie osądzonych skazańców, ratował okręty podczas burzy i roznosił dzieciom miodowe placuszki. Jego postawę zaczęli najpierw naśladować mieszkańcy podległych jego jurysdykcji ziem, a z czasem chrześcijanie z innych regionów oraz innowiercy. Wspominając świętego biskupa z Myry, który słynął z dobroczynności obdarowujemy się dzisiaj prezentami, ofiarowując je skrycie w butach, ozdobnych skarpetach i workach zawieszanych nad drzwiami lub nad kominkiem.
      
       Możesz pomóc dziecku napisać do św. Mikołaja

       Dobroczynną działalność prowadzi naśladujący świętego biskupa z Myry Mikołaj, mieszkający w Rovaniemi w Finlandii. Dzieci mogą pisać do niego listy i podglądać go, podczas pracy w biurze pakowania prezentów i odbierania korespondencji na stronie. Listy należy wysyłać (koniecznie przed 24 grudnia) na adres:
       Santa Claus,
       Arctic Circle,
       96930 Rovaniemi,
       Finlandia
      
       Uroczystości odpustowe w katedrze
       Postać św. Mikołaja związana też jest od wieków z Elblągiem, a konkretnie z katedrą św. Mikołaja. Dlatego każdego roku w święto patronalne (6 grudnia) w naszej katedrze odbywają się uroczyste nabożeństwa odpustowe. W tym roku w niedzielę o godz. 18. zostanie odprawiona uroczysta suma odpustowa, której przewodniczyć będzie biskup Zbigniew Zieliński z Gdańska. Po mszy św. odbędzie się adoracja przechowywanych w naszej katedrze relikwii św. Mikołaja.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama