UWAGA!

Ekologiczne II LO

 Elbląg, Maciej Berkowski
Maciej Berkowski (fot. nadesłane)

Uczniowie II LO w Elblągu chętnie biorą udział w konkursach przedmiotowych i olimpiadach. Kinga Kozieł z 3c i Maciej Berkowski z 1e w tegorocznej jubileuszowej – już trzydziestej edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej - dotarli do ogólnopolskiego finału i ukończyli go z tytułami finalistów.

Do uzyskania tytułu laureata Maćkowi zabrakło jedynie jednego punktu. Jednakże ich wspólny wynik w rankingu startujących w niej szkół uplasował II Liceum Ogólnokształcące z Elbląga na drugim miejscu w kraju. Opiekunem i nauczycielem młodzieży była Hanna Pietras.
       Olimpiada Wiedzy Ekologicznej jest najpopularniejszą olimpiadą w Polsce zarejestrowaną w Ministerstwie Edukacji Narodowej, cieszącą się od wielu lat ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół ponadgimnazjalnych wszystkich typów, gromadząc wokół siebie ludzi zafascynowanych problematyką przyrody i jej prawami. 
       Udział w olimpiadzie jest cenną pomocą w realizacji programów ekologii i ochrony środowiska. W uznaniu wiedzy i zaangażowania olimpijczyków ponad 60  wyższych uczelni publicznych uchwałą swych senatów przyznało jej finalistom i laureatom wstęp na najbardziej atrakcyjne kierunki bez postępowania kwalifikacyjnego.
       Opiekę merytoryczną nad Olimpiadą Wiedzy Ekologicznej od 1991 r. sprawuje Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Finał centralny olimpiady w tym roku odbył się w dniach 5-7 czerwca na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Spośród 25 tysięcy uczniów z całej Polski zakwalifikowało się do niego 113 osób. Pierwszego dnia miał miejsce egzamin pisemny, następnego dnia odbyły się eliminacje ustne. Jubileusz konkursu został uczczony ogniskiem nad jeziorem, pokazem fajerwerków, tortem i koncertem zespołu szantowego.
       - Wzięłam udział w olimpiadzie po raz drugi, rok temu też byłam finalistką. Uważam, że udział w niej to ciekawe doświadczenie, które pomaga zrozumieć przyrodę, geografię, poznać przepisy prawne ochrony przyrody. Do tego wymaga znajomości wielu dziedzin, nie tylko biologi – mówi Kinga Kozieł.
       - Zamiłowanie do natury zawdzięczam dziadkom i rodzicom, którzy dbali o moją edukację ekologiczną od najmłodszych lat. Spędzałem z nimi wakacje w domku nad jeziorem. Często spacerowaliśmy po lesie rozmawiając i korzystając z przewodników po ptakach, drzewach i roślinach – dodaje Maciej Berkowski. - Jestem w klasie matematyczno- fizycznej, bo lubię też przedmioty ścisłe i z nimi wiąże swoją przyszłość. Wiedza zdobyta podczas przygotowań do olimpiady na pewno przyda mi się w dorosłym życiu, ponieważ zawody techniczne, a taki wybiorę, często zajmują się przekształcaniem naszego otoczenia, a warto uwzględniać przy tym możliwe konsekwencje nie tylko dla ludzi, ale również całego środowiska.
       - Kinga i Maciej to bardzo zdolni uczniowie. Dążyli do sukcesu systematycznie poprzez wielomiesięczną pracę z testami z olimpiad, dodatkową literaturą, Internetem. To zaprocentowało. Zdolność uczniów to tylko 30 procent sukcesu, reszta to ich wysiłek. Szczerze podziwiam Kingę i Macieja za to, czego dokonali. Dziękuję też ich rodzinom za wsparcie w czasie przygotowań do tej olimpiady – mówi Hanna Pietras, nauczyciel II LO.
      
Dorota Radomska, rzecznik prasowy II LO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama