UWAGA!

Ekopatrole ruszą w miasto

 Elbląg, Michał Wawryn i jego współpracownicy na konferencji pojawili się w kamizelkach MPO
Michał Wawryn i jego współpracownicy na konferencji pojawili się w kamizelkach MPO (fot. Anna Dembińska)

W najbliższą sobotę na Placu Kazimierza Jagiellończyka odbędą się VII Elbląskie Dni Recyklingu. Poza corocznym konkursem na selektywną zbiórkę odpadów, elblążanie będą mieli okazję zobaczyć, jak prawidłowo segregować śmieci. A za kilka miesięcy w miasto ruszą ekopatrole, czyli zatrudnione na staż przez MPO osoby bezrobotne, które będą rozdawać worki do segregacji odpadów wśród elblążan.

 „Zamień odpady na nagrody” – to hasło, które co roku przyświeca Dniom Recyklingu, organizowanym przez Zakład Utylizacji Odpadów. W sobotę 17 maja o godz. 10 na Placu Jagiellończyka odbędzie się festyn, podczas którego elblążanie będą mogli oddawać zużyte baterie, makulaturę, nakrętki i wiele innych odpadów, w zamian otrzymując punkty, które będzie można wymieniać na krzewy, drzewka i byliny. Z roku na rok zainteresowanych tą akcją jest coraz więcej mieszkańców.
       - Widać, że w Elblągu recykling i społeczna wiedza na temat ochrony środowiska rośnie – mówił Jerzy Wilk, prezydent Elbląga, na konferencji prasowej dotyczącej Dni Recyklingu.
       Czystością w trakcie festynu, jak i nauką odpowiedniej segregacji odpadów, zajmować mają się ekopatrole. To najnowsza inicjatywa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Elblągu. - Zamierzamy stworzyć 50-osobową formację, która w przyszłości zajmować się będzie segregacją odpadów i pomocą mieszkańcom – wyjaśniał Michał Wawryn, dyrektor MPO. – Ekostrażnicy będą rozdawać elblążanom worki do segregacji śmieci. Można je będzie również odbierać w siedzibie MPO. Akcja rozpocznie się po 1 lipca.

  Elbląg, Festyn ekologiczny odbędzie się na Placu Jagiellończyka
Festyn ekologiczny odbędzie się na Placu Jagiellończyka (fot. arch. AD)

 Jak dodał Michał Wawryn, każdy z ekostrażników dostanie swój rewir, w którym będzie dokonywał segregacji śmieci i o który będzie dbał. Ekopatrole dopiero się organizują. MPO znalazło na razie 34 osoby powyżej 50. roku życia, które będą przyjęte na półroczny staż finansowany przez Powiatowy Urząd Pracy. Pierwsze zadanie osoby z ekopatroli czeka już podczas sobotniego festynu.
       – Będą dwie drużyny, męska i żeńska, które będą miały za zadanie posegregować odpady z któregoś z naszych śmietników. W ten sposób chcemy pokazać mieszkańcom, jak powinno się sortować odpady – wyjaśniał Michał Wawryn.
      

K

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Idzie " nowe " , dopóki Urząd Pracy będzie dawał pieniądze na etaty, to w mieście będzie czysto? I ta " inicjatywa " obliczona jest na 6 miesięcy, a więc zbieżność z wyborami - przypadkowa?
 • a co z 3-kami młodzieżowymi
 • Mieszkańcy Elbląga są tacy beznadziejni, że nie potrafią segregować śmieci, za to Dyrektor MPO Was nauczy jak to robić przecież to takie skomplikowane. Dyrektor ma takie parcie na szkło, że aż pomarańczową kamizelkę nałożył.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  4
  ecopatrol(2014-05-13)
 • rusza ekopatrole i beda odlawiac wilki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  zajæc(2014-05-13)
 • A gdzie mam oddać zepsuty sprzęt agd
 • a dlaczego utwardza się grunty w Elblągu i okolicach śmieciami? Może panowie odpowiedzą lub podpowiedzą o co chodzi załodze eco. ..
 • A przy okazji bedą namawiać by głosować na PiS . Bo w pomarańczy wilk ma swoich ludzi.
 • PIERWSE ZADANIE Proponuje zajechać na ulice Akacjowa i zobaczyć co jest w przed ostatnim budyku (dawny zaklad produkcji mebli) i za przedostatnim po prawej stronie jak jedziemy z wiaduktu a pomiędzy nimi jest stara rampa samochodowa a pod nia dzieja się cuda a pracy na 1-2 dni jest i ze 2-3 samochody smieci tez by się uzbieralo polecam zobacy i sprzatnac i CZEKAM NA EFETY PRACY pozdrawiam i powodzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  widzialemiwiem(2014-05-15)
 • Bardzo dobra akcja, bo ludzi trzeba uczyć do małego jak segregować, a przy okazji przydałyby się oznaczenia na śmietnikach, co do nich wrzucać, bo wielu ludzi nie wie gdzie wyrzucać np KARTON po soku albo PUSZKI
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ekozielona(2014-05-15)
 • Niby segregowanie śmieci nie jest skomplikowane, a jednak wystarczy spojrzeć do śmietnika na odpady niesegregowane i co widzimy: wszelakie kartony, butelki plastikowe i inne rzeczy których tam być nie powinno - ludziom się po prostu nie chce segregować choć wszyscy zgodnie deklarują, że płacić chcą za śmieci posegregowane. Dopóki ludziom się nie będzie chciało to ekopatrole nie pomogą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  segregująca(2014-05-15)
 • nie masz racji. Segregacja jednak ma swoje haczyki, trzeba wziąć poprawkę na fakt, że ludzie mogą się pomylić co do klasyfikacji odpadów, ale powinniśmy ich wspierać, bo nie chcą żle, tylko często nie wiedzą co i jak.
 • poprzedni dyrektor MPO był tancerzem, obecny włożył kamizelkę tych co oczyszczją miasto, Który z dyrektorów tak zidentyfikuje się ze swoją firmą? Proszę o kontynuację.
Reklama