UWAGA!

Elbląg spieszy z pomocą Kasi

 Elbląg, Kasia
Kasia

Kasia Kamuda to śliczna blondyneczka z delikatnym uśmiechem. Młodziutka, bo ma zalewie 15 lat, a dotknięta strasznym nieszczęściem. W wyniku porażenia prądem doznała licznych urazów i oparzeń III i IV stopnia, zostały jej także amputowane obie ręce i prawa noga. Na jej rehabilitację i zakup protez potrzebna jest suma 400 tysięcy złotych. To znacznie przekracza możliwości finansowe rodziny dziewczynki. Jednak elblążanie wrażliwi na jej nieszczęście zawiązali koalicję, która podjęła już pierwsze działania, by zebrać tę kwotę.

Chętni (jak zawsze) do pomocy harcerze, zdjęci ogromnym nieszczęściem, które spotkało Kasię poprosili organizacje pozarządowe o wsparcie akcji zbierania pieniędzy. Zawiązała się koalicja. Kwota jest ogromna więc pomoc każdej organizacji czy instytucji jest bardzo pożądana. Lista „koalicjantów” jest otwarta.
       - Podjęliśmy już pierwsze kroki w celu uzyskania środków finansowych na leczenie, rehabilitację i zakup protez dla Kasi – mówi Adrian Greczycho, komendant elbląskiego hufca ZHP. – Urząd Miejski zgodził się na przeprowadzenie zbiórki publicznej. Jeszcze w tym tygodniu skarbony kwestarskie pojawiają się od kwiaciarni (Azalia), przez markety (Kaufland) i instytucje kultury. Zbiórki pieniędzy prowadzone będą też w szkołach.
       - W październiku planujemy zorganizowanie koncertu charytatywnego, podczas którego wystąpią zespoły młodzieżowe – dodaje komendant Greczycho. – Każdy kto ma pomysł, możliwości może przyłączyć się do działań na rzecz Kasi.
       Aktywnie działa też strefa pozarządowa.
       - Ostatnie dwa miesiące były bardzo pracowite – mówi Małgorzata Woźna z ESWIPu. – Fundacja Elblągu już przygotowuje koncert Ryszarda Rynkowskiego, który odbędzie się 5 października w kinie Światowid. Tu warto wspomnieć, że również centrum kultury Światowid bardzo zaangażowało się w pomoc Kasi. Podczas pierwszego wieczoru Elbląskich Nocy Teatru i Poezji przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na rehabilitację i leczenie dziewczynki.
       - Zbiórkę prowadzi też Fundacja Elbląg – dodaje Małgorzata Woźna. – Do wczoraj na specjalne konto wpłynęły ponad 4 tysiące złotych. Zwróciliśmy się do elbląskich klubów sportowych z prośbą o przekazanie gadżetów na aukcję. Mamy już koszulkę z podpisami zawodników Olimpii Elbląg. Cenne trofea sportowe przekaże też IKS Atak. Dodatkowo podczas Mistrzostw Europy w Siatkówce na Siedząco, które odbędą się we wrześniu, prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na rzecz Kasi.
       - Telewizja Obywatelska przygotowuje spot z Kasią, który pojawi się na antenie Telewizji Elbląskiej 20 sierpnia – kontynuuje Małgorzata Woźna. – Będzie można wysyłać sms-y, co też zasili konto Kasi. Powstaje również specjalna strona internetowa, na której będą pojawiały się informacje dotyczące darczyńców, organizacji i innych podmiotów zaangażowanych w pomoc Kasi, jak również relacje z postępów jej leczenia.
       W pomoc dziewczynce i jej rodzinie zaangażowało się też miasto.
       - To budujące, że potrafimy się zjednoczyć w tak trudnej sprawie – mówi Artur Zieliński, wiceprezydent Elbląga. – Wielkie dzięki harcerzom i osobom, które już zgłosiły chęć pomocy Kasi. Jednak, by zebrać 400 tys. zł potrzeba wysiłku wielu ludzi. Podczas trwania Elbląskiego Lata Kulturalnego oraz imprezach miejskich, które odbywać się będą do końca roku zbierane będą pieniądze na leczenie i rehabilitację dziewczynki.
       - W akcję pomocy włączył się również prezydent Elbląga Henryk Słonina – zapewnia Artur Zieliński. – Już przekazał stosowną pomoc rodzinie dziewczynki. Teraz zajmuje się sprawą zamiany mieszkania państwa Kamuda. Dotychczasowe jest za małe i ma zbyt wiele barier architektonicznych. Wiceprezydent Wróblewski spotkał się już z prezesem SM Sielanka, w której zasobach znajduje się dotychczasowe mieszkanie Kasi. Prezydent Słonina z kolei jest w kontakcie z szefem NFZ w Olsztynie w sprawie transportu dla Kasi, która musi przemieszczać się po całej Polsce, by kontynuować leczenie – podkreśla Artur Zieliński. – Za transport rodzina nie płaci.
       - Trwają też przygotowania do wielkiego koncertu charytatywnego na rzecz Kasi, który odbędzie się w Centrum Sportowo-Biznesowym – dodaje wiceprezydent Zieliński. – Mają na nim zagrać gwiazdy polskiej sceny muzycznej, a relację z imprezy wyemituje stacja TVN.
       W pomoc Kasi zaangażowała się też Jolanta Kwaśniewska, którą osobiście prosiły o to panie z Ligi Kobiet Polskich, gdy prezydentowa gościła w Elblągu.
       - Obiecała pomoc i słowa dotrzymała – wskazuje Artur Zieliński. – Stwierdziła, że wskazane będzie zaangażowanie większej fundacji niż tej, którą ona prowadzi. I tak się stało. Fundacja TVN, której szefuje Bożena Walter nawiązała już współpracę z rodziną Kasi.
       A co na to zamieszanie wokół jej osoby mówi sama Kasia:
       - Nie spodziewałam się takiej reakcji ludzi – przyznaje. – Potrzebuję tych pieniędzy, a takie zaangażowanie daje nadzieję. Mam siłę do walki – dodaje. – Jaś Mela pokazał mi, że można żyć po amputacji. W przyszłości z protezami będę żyła tak, jak każdy.
       Przed wypadkiem Kasia grała na wiolonczeli. Czy to koniec jej muzycznych marzeń?
       - Myślę, że kiedyś zagram – mówi cichutko…..
      

 


       Kasia Kamuda weźmie też udział w społecznej kampanii edukacyjnej. Będzie opowiadała uczniom elbląskich szkół o swoich doświadczeniach. Będzie też ostrzegać.
       - Trzeba uważać, przemyśleć swoje zachowania i żyć – mówi 15-latka.
      
      
Pieniądze można wpłacać również na konta:
       ZHP Chorągiew Warmińsko-Mazurska Hufiec Elbląg ZHP
       PKOPB 74 1020 1752 0000 0402 0071 0608 z dopiskiem "Na leczenie Kasi Kamudy"
      
       Fundacja Elbląg
       Konto PeKaO S.A. 46 1240 1226 1111 0010 0478 1746 z dopiskiem "Na leczenie Kasi Kamudy"
       NIP 578-26-08-295; KRS 0000033301
      
       O tragicznym wypadku Kasi informowaliśmy: 15-latka porażona prądem, Porażonej prądem dziewczynie amputowano nogę i ręce, Trwa walka o życie 15-latki porażonej prądem.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • to na prawdę wzruszające jak elblążanie potrafią się zjednoczyć w tej sprawie
 • Przepraszam jest mi bardzo przykro z powodu wypadku, choć bardzo interesuje mnie motyw wejścia Kasi na ten słup. Z artykułu już wiem po co jest stanowisko prezydenta i wice prezydentów miasta-troche mnie to dziwi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  taki sobie(2009-07-28)
 • Kilka dni temu agencje informacyjne nagłaśniały przypadek rolnika z Niemiec któemu rok temu przeszczepiono obie ręce (nie protezy) wraz z ramionami. Gość dzisiaj jeździ na rowerze. To znaczy że świat jeszcze sie nie zawalił. Kaśka trzymaj sie tej nadziei. Medycyna czyni cuda jak widać. Trzymam kciuki !!!
 • Całe szczęście że żyje, wszystkiego dobrego życzę
 • Kaśka jesteśmy z Tobą! Bądż twarda! trzymaj się!
 • gmak no właśnie, w Niemczech. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  thomek(2009-07-29)
 • Też słyszałam o tym zabiegu w Niemczech. Medycyna bardzo szybko idzie na przód. Jestem pewna, że jeśli uda nam się zebrac te pieniądze, Kasia będzie mogła żyć w przyszłości jak każdy inny! Trzymam kciuki! Pozdrawiam!
 • Jakie to wzruszające. jeszcze miesiąc temu, każdy kto wypowiadał się na temat Kasi mówił o niej same złe rzeczy. Dziś wszyscy trzymają kciuki. A mówią, że to kobieta zmienną jest. .. No cóż. Kasia Ty twarda babo jedna niebawem Cię odwiedzę :P
 • swietnie, ze wszyscy sie jakos wzieli do wspolpracy :) zycze powodzenia i trzymam kciuki
 • Wypowiedzieliśmy się w sprawie zajścia pod Bowlingiem - wypowiemy się i teraz. Z całą stanowczością stwierdzamy, że nie damy i nie pochwalamy takich zbiórek związanych z czyjąś głupotą. Możemy zrozumieć: wypadek losowy, czyli przyczyna i skutek niezależne od osoby, małe, głupiutkie dziecko nie potrafiące czytać i nie zdające sobie sprawy z zagrożenia - ale w tym konkretnym przypadku dziewczyna wydawałoby się rozsądna, niegłupia, utalentowana, uczennica szkoły muzycznej - czyli przyszłość mająca przed sobą otwartą. Ale cóż - zdarzają się wyjątki. Za swoją głupotę, brak rozsądku, głupi wybryk oczekiwać pomocy od innych, obcych ludzi ?! I to jeszcze w takiej kwocie?! To już dla nas jest szczyt szczytów! Owszem, ktoś ma za dużo, chce - niech daje. My nie damy! Wielkie nam to halo, że prezydent da. Da. .. ale nie ze swoich prywatnych. Da z kasy miejskiej, czyli z naszych lokalnych wydatków i podatków, na które my, elblążanie, musimy ciężko pracować. Po raz kolejny mamy czysty przykład jak łatwo jest szastać nie swoimi pieniędzmi! Noo, zresztą wybory się zbliżają i mimo ordynacji wyborczej ktoś pewnie liczy na kolejną kadencję, dlatego zrobi wszystko, żeby się wyborcom przypodobać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MALKONTENCI(2009-07-29)
 • Mam nadzieję, że SZ. P. Dyrektor Szkoły Muzycznej zmobilizuje grono uczniów i nauczycieli aby wzięli oni czynny udział w planowanym koncercie. Jakby nie było, nie dość, że Kasia była uczennica ich szkoły to jeszcze ZPSM powinna być aktywną elbląską instytucją kulturalną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  powinna być(2009-07-29)
 • nie wszyscy wypowiadaja sie pochlebnie tylko działa rewelacyjna cenzura A ja popieram MALKONTENTÓW tylko niestety komentarz się nie pokarze-żałosne
Reklama