UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląskie cmentarze (3)

Elbląg, Elbląskie cmentarze (3)

W przeddzień Dnia Wszystkich Świętych przypominamy historię elbląskich cmentarzy. W tej części prezentujemy stare cmentarze ewangelickie.

Cmentarz ewangelicki przy ul. Sadowej 58 założony został około 1910 r. Obecnie tworzą go dwa odrębne niegdyś cmentarze: cmentarz Baptystów oraz cmentarz ewangelicki Św. Jana należący do parafii Trzech Króli.
     Na cmentarzu pochówki trwały do 1945 r. Znaleźli tu swój wieczny spoczynek przedstawiciele wielu znakomitych elbląskich rodzin, z których najbardziej znanymi dla dzisiejszych mieszkańców miasta są Komnick - właściciel fabryki samochodów i Schretter - właściciel mleczarni przy ul. Bema. Po 1945 r., przede wszystkim w wyniku wyjazdu krewnych i najbliższych spoczywających na cmentarzu zmarłych, popadł on w zaniedbanie. Nagrobki były okradane i dewastowane. Podjęta przez miasto w 1996 r. decyzja przekształcenia terenu cmentarza w park zyskała akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Elblągu.
     W 1997 r. rozpoczęto prace konserwatorskie na jego terenie, mające na celu przekształcenie zdewastowanego cmentarza w teren o charakterze parkowym oraz upamiętnienie tego cmentarza poprzez budowę lapidarium. Prace prowadzono na podstawie „Koncepcji rewaloryzacji zieleni na terenie cmentarza” oraz „Projektu lapidarium”.
     Lapidarium zostało utworzone w 2000 r. Eksponowane są w nim odzyskane z uporządkowanej części dawnego cmentarza zachowane w całości płyty nagrobne przedstawiające wartość artystyczną bądź historyczną. W lapidarium umieszczono nagrobki zmarłych mieszkańców miasta, m.in. Pokropa, Landgrafa, Sterna, Winklera, Zimensa, Hirscha.
     W marcu 2001 r. została wykonana i zamontowana tablica upamiętniająca miejsce po dawnym cmentarzu ewangelickim. Na tablicy widnieją napisy w języku polskim i niemieckim o treści: „Lapidarium Pamięci Mieszkańców Miasta Elbląga Pochowanych do 1945 r. Elbląg 2000 r.”
     Lapidarium odwiedzają przede wszystkim Niemcy - dawni mieszkańcy Elbląga, przyjeżdżają tu też wycieczki. Miejsce zostało oficjalnie otwarte w obecności grupy byłych elblążan, wśród których był Hans Jürgen Schuch - przewodniczący Stowarzyszenia Truso w Niemczech.
     We wrześniu 2001 r. oddzielono lapidarium od ul. Sadowej stalowym ogrodzeniem.
     Cmentarz ewangelicki przy ul. Bema 56 założony został około 1910 r. położony jest na skarpie u zbiegu ulic Bema i Sadowej. Zachowanych jest część nagrobków, cokołów i obramowań grobów. Cmentarz posiada dobrze zachowany układ zieleni.
     Oba cmentarze zostały zamknięte zarządzeniem Ministra Gospodarki Komunalnej z 1953 r., a w 1994 r. wpisano je do rejestru zabytków.
     
     Materiał zawdzięczamy Joannie Tomczyk z Biura Prasowego Urzędu Miasta Elbląga.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • W obrębie Lapidarium znajduje się nagrobek kamienny pradziadków Kanclerz Niemiec - Angeli Merkel, czyli Emila R. Drange i Emmy Drange. Natomiast prezentowany na zdjęciu nagrobek nosi identyczne nazwisko jak właściciela mleczarni przy ul. Bema, ale jest też dopisek: "Schmiedemeister", czyli "mistrz kowalski" i pewnie ten nagrobek nie ma nic współnego z rodziną Hermana Schroetera - ostatniego właściciela mleczarni przy ul. Bema.
Reklama