
Muzeum to miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i ciekawych informacji. Należy tylko nauczyć się prawidłowo je czytać. Podczas zimowych ferii Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu proponuje naukę czytania w księdze przeszłości.
Opłata za jeden dzień zajęć wynosi 5 zł od osoby i płatna jest w muzealnej kasie przed rozpoczęciem zajęć. Liczba dzieci, które mogą wziąć udział w zajęciach, jest ograniczona (maksymalnie 35 osób jednego dnia), w związku z tym prosimy o wcześniejszą rezerwację udziału w zajęciach: telefonicznie – 55 232 72 72, e-mailowo – ewa.trocka@muzeum.elblag.pl, piotr.adamczyk@muzeum.elblag.pl, a.grzelak@muzeum.elblag.pl lub osobiście w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum, Bulwar Zygmunta Augusta 11.
Terminarz spotkań:
Spotkanie I – „Z archeologią za pan brat” (wtorki 26 stycznia i 2 lutego)
Zajęcia rozpoczynamy od lekcji muzealnej „Tajemnice pracy archeologa”, w trakcie której dzieci zapoznają się z pracą archeologa, badaniami archeologicznymi. Kolejnym elementem wtorkowych zajęć będzie wizyta w muzealnych pracowniach i magazynach archeologicznych. W trakcie zajęć plastycznych, przygotowanych na koniec spotkania, dzieci zostaną archeologicznymi rysownikami.
Spotkanie II – „Wynalazki i sztuka ludowa” (środy 27 stycznia i 3 lutego)
Dzieci poznają historię wynalazków, rozwiązują rozmaite zadania. W drugiej części spotkania, poświęconej szeroko pojętej współczesnej twórczości ludowej, zaprezentowane zostaną sylwetki wybranych współczesnych lokalnych twórców ludowych i formy ich twórczości.
Spotkanie III – „Rycerze i damy” (czwartki 28 stycznia i 4 lutego)
Opowieść o damach i rycerzach. O tym, jacy byli, jak wyglądali i co robili. Jakie znaczenie miał kodeks i herb, jak przebiegały turnieje rycerskie i co w tym czasie robiły damy.

Spotkanie IV – „Dawne gry i zabawy” ( piątek 29 stycznia – grupy zorganizowane)
Zajęcia rozpoczynają się od lekcji muzealnej „Dawne gry i zabawy”, w trakcie której dzieci poznają zarówno ruchowe, jak i planszowe gry z różnych epok, mają możliwość nauczenia się ich zasad. Później wraz z prowadzącym zajęcia odbywają wycieczkę po muzealnych ekspozycjach w poszukiwaniu przedmiotów związanych z grami i zabawami dawnych elblążan. Spotkanie zakończą zajęcia plastyczne, w trakcie których każdy uczestnik samodzielnie wykona planszę do wybranej gry wraz z pionkami.
Spotkanie IV – „Bieg muzealny” ((piątek 5 lutego – osoby indywidualne)
Specjalny bieg, polegający na rozwiązywaniu zadań muzealnych w rozmaitych miejscach na salach ekspozycyjnych. Prawidłowe rozwiązanie zadania daje możliwość przejścia do kolejnego etapu i kolejnego zadania. Podczas „biegu” dzieci poznają zarówno zbiory elbląskiego muzeum, jak i historię Elbląga i regionu.