UWAGA!

Filmowa lekcja o zgubnych skutkach dopalaczy

 Elbląg, Uczniowie obejrzeli film na temat dopalaczy i wzięli udział w spoktaniu z policjantami
Uczniowie obejrzeli film na temat dopalaczy i wzięli udział w spoktaniu z policjantami (fot. Anna Dembińska)

Choć na temat dopalaczy i innych środków psychoaktywnych współczesna młodzież ma ogromną wiedzę, nie zawsze jest świadoma zagrożeń związanych z ich zażyciem. Elbląska policja i sanepid od kilku lat próbują zniechęcić młodych ludzi do sięgania po te niebezpieczne używki. Dzisiaj nietypowa lekcja odbyła się w Multikinie.

Mimo że liczba hospitalizowanych w wyniku zatrucia dopalaczami elblążan jest nadal wysoka (w ubiegłym roku ponad 80 osób), to ze statystyk wynika, że średnia wieku zażywających dopalacze rośnie. Obecnie wynosi 24 lata, trzy lata temu było to 13-15 lat.
       . - Chciałbym wierzyć w to, że młodzi ludzie z gimnazjów i szkół średnich, z którymi pracujemy, mają większą świadomość tego problemu i że nasze działania przynoszą konkretne efekty – powiedział nadkom. Marek Cieślak, specjalista zespołu prewencji kryminalnej nieletnich i patologii podczas dzisiejszego (23 marca) spotkania z młodzieżą w elbląskim Multikinie. – Prowadzona od kilku lat przez policję i sanepid kampania wymierzona w walkę z dopalaczami ma podnieść świadomość, poszerzyć wiedzę, uruchomić wyobraźnię oraz zadać kłam temu, co mówią producenci czy sprzedawcy dopalaczy, jakoby ich zażywanie było niegroźne i nie niszczyło organizmu. Chcemy zmusić młodych ludzi do tego, by sami podejmowali świadome decyzje w kwestii „biorę czy nie”. Nam chodzi oczywiście o to, by dopalaczom mówili „nie”.
       Ciężkie zatrucia i zgony po zażyciu pierwszego w życiu dopalacza zdarzają się i to wcale nie tak rzadko. – Oczywiście w wielu przypadkach zażycie takiej substancji nie wyniszczy organizmu – powiedział podczas spotkania z młodzieżą Marek Jarosz, dyrektor elbląskiego sanepidu. - Jednak są przypadki zgonów po tzw. pierwszym razie. Każdy ma inny układ odpornościowy i nigdy nie wiadomo, jak dany organizm na taką substancję zareaguje. Podkreślić także należy fakt, że nie ma testów wykrywających substancje zawarte w dopalaczach, stąd lekarz w przypadku zagrożenia życia nie wie, czym i jak ma ratować daną osobę.
       Dyrektor sanepidu wspomniał także, że nigdy nie zapomni widoku młodej dziewczyny po zażyciu dopalaczy czy chłopaka, który po dopalaczach stał się rośliną oraz krzyku jego dziewczyny: „ratujcie go, ratujcie, ja go kocham!”: - Takie obrazy pozostają w człowieku na całe życie – opowiada.

  Elbląg, Filmowa lekcja o zgubnych skutkach dopalaczy
(fot. AD)


       Czy młodzi ludzie wezmą sobie do serca słowa znawców tematu? Kamil i Sławek z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 mówią dopalaczom stanowcze „nie”: - Mam znajomego, który palił dużo marihuany i źle skończył – mówi Sławek. – Ludzie biorą z ciekawości, a potem dzieje się tak, że jeden spróbuje, namówi drugiego i robi się już łańcuszek.
       – A potem wynoszą z domu rzeczy na sprzedaż, okradają bliskich, żeby mieć pieniądze na narkotyki, bo już nie mają nad tym kontroli – mówi Kamil. - Ja sam miałem okazję poznać chłopaka, który był uzależniony od dopalaczy. Stał się wrakiem człowieka i wylądował w ośrodku dla narkomanów. Podobno z tego wyszedł, ale nie utrzymuję z nim kontaktów. Wiem, co to robi z człowiekiem. W moim środowisku całe szczęście nikt nie bierze ani narkotyków ani dopalaczy - zapewnia uczeń.
       Podczas spotkania młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 z policją i sanepidem w ramach akcji „Dopalacze niszczą życie” uczniowie obejrzeli także film edukacyjny na temat używek oraz film „Amy”, prezentujący prawdziwą historię gwiazdy muzyki Amy Winehouse, która zmarła w wieku 27 lat wskutek zatrucia alkoholem.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Czy inne szkoly tez beda mialy okazje na takie spotkanie?
 • Czy o zgubnych skutkach nikotyny tez bedzie. Przeciez w elblagu mamy duzo osob uzależnionych?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  katrop(2016-03-24)
 • Wszystkie osoby zainteresowane spotkaniem "Dopalacze niszczą życie" odbywającego się w ramach Akademii Filmowej Multikina zapraszamy do kontaktu ze specjalistą ds. rezerwacji grupowych Elbląskiego Multikina.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  MultikinoElbląg(2016-03-24)
 • Lekcje zamiast zamknąc i surowo karac. Lekcje lekcjami a kasiorke ktos zbija. Hahaha.
 • Paranoją jest fakt,że ludzi którzy jawnie handlują syntetycznym mordercą nie zamyka się wraz z ich interesem a ludzi,którzy na własny (czytaj tylko własny często medyczny)użytek zamyka się bądź ostro penalizuje za dwa planty. Cudowny kraj nad wisłą gdzie to przecież w imię wyższych racji nawet premier dostał awans. Żenada Ludzie kiedy Wy wreszcie otworzycie oczy!!
Reklama