UWAGA!

Gdzie możesz otrzymać pomoc?

Elbląg, Gdzie możesz otrzymać pomoc?

Informacje, pomoc, konferencje i szkolenia to tylko niektóre z wielu dziedzin działalności Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej (www.mediacje.elblag.pl). To niezwykłe miejsce, w którym pomoc może uzyskać każdy, kto jej potrzebuje.

Chociaż dzielnica, w jakiej Centrum ma swoją siedzibę, na pierwszy rzut oka nie robi najlepszego wrażenia, to już po przekroczeniu progu tej jednostki ma się poczucie, że trafiło się w dobre miejsce. Przyjemna atmosfera, ładne, przyjazne pomieszczenia, uśmiechnięci pracownicy. A to niezwykle ważne dla człowieka, który potrzebuje pomocy w trudnym dla siebie momencie życia.
       Gdy tylko weszłam Centrum, pani Anna Olszewska, która zgodziła się opowiedzieć mi o wieloletniej i wielopłaszczyznowej działalności placówki, przywitała mnie kawą i ciepłym uśmiechem. Ta z pozoru łagodna i delikatna kobieta ma w sobie niezwykłą siłę. To głównie dzięki jej desperacji, motywacji i niezwykle ciężkiej pracy elbląscy mediatorzy mają szansę na szkolenia, rozwój, a przede wszystkim – możliwość pomocy. To ona jest pomysłodawczynią wielu ważnych projektów i wciąż ma siłę, by pisać nowe. I chociaż, jak sama przyznaje, nierzadko pada ofiarą nieuczciwych i złośliwych komentarzy, wystarczy jedno słowo „dziękuję” od kogoś, komu Centrum pomogło, by znów zaczęła wierzyć, że to wszystko ma sens. A przecież ma. I to ogromny. Wiedzą o tym także współpracownicy, których jest dużo i coraz więcej. Są to między innymi: Jacek Błaszczyk – prawnik, Piotr Lebiecki – radca prawny, dr Irena Sorokosz – psycholog, terapeutka Magdalena Szczypińska i wszyscy mediatorzy na liście stałych mediatorów, ujęci na stronie internetowej Centrum i Sądu Okręgowego w Elblągu.
       W Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej elblążanie mogą otrzymać wszechstronną pomoc. Działalność Centrum opiera się na czterech głównych filarach i są to: poradnictwo prawno-obywatelskie, rzecznictwo interesów obywateli przed organami wymiaru sprawiedliwości oraz administracji publicznej, mediacja oraz porady psychologiczne i terapeutyczne, a także różnego rodzaju szkolenia, seminaria, konferencje i publikacje.
       Do siedziby centrum przychodzą zarówno osoby, które mają problemy ze zrozumieniem prawa czy egzekwowaniem swoich praw przed sądem, jak i ofiary przestępstw, które nie mogą poradzić sobie z powrotem do normalności albo nadal potrzebują obrony. Zjawiają się osoby biedne, liczące na pomoc i otrzymanie produktów spożywczych, ale i prowadzący działalność gospodarczą, nieradzący sobie z zawiłościami prawa.
       Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej może się pochwalić wieloma sukcesami. Osoby, które tam pracują, pomogły i nadal pomagają wielu ludziom. Sam ośrodek działa z powodzeniem od sześciu lat i jest coraz bardziej potrzebny w naszym mieście. Jest to także jedyny ośrodek w województwie, który będzie w unijnym, międzynarodowym programie „Victim Support” jako współzałożyciel Ogólnopolskiego Związku na Rzecz Osób Pokrzywdzonych Przestępczością, Subvenia Victima. Centrum współpracuje z komendą policji, wydają wspólne broszury i pracują nad potrzebnymi ofiarom przestępstw projektami. Ludzie tam pracujący codziennie mają nowe pomysły, jak pomóc innym, i starają się wprowadzać je w życie.
       Wolontariusze z centrum prowadzą także bardzo ciekawe i pomocne szkolenia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W szkołach podstawowych w ramach walki z przemocą odbyło się wiele spotkań antyprzemocowych, w czasie których dzieci mogły mówić o agresji, z jaką się spotykały i uczyły się, jak sobie z nią radzić.
       Centrum jest niezwykle potrzebne w naszym mieście. Jest jednym z niewielu miejsc w całym kraju cieszącym się tak dużym zaufaniem zarówno władz, jak i społeczeństwa. Jeśli więc masz jakiś problem, nie zawahaj się przejść na ulicę Stefczyka 7-8. Na pewno tam znajdzie się ktoś, kto będzie mógł Ci pomóc.
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Kawka z mleczkiem w tak miłym towarzystwie jest najlepszym lekiem na te wszystkie problemy jakie nas otaczają. Wystarczy tam zajść i przekonać się że miłe panie, zawsze uśmiechnięte czasami tworzą atmosferę tak groteskową i śmieszną że przypomina to kabaret niemoralnego pokoju. Ale czy nie jest przyjemniej uzyskać poradę w takim wesołym klimacie, niż wejść do jakiegoś naburmuszonego prawnika co to uważa się za mega wszechmocnego władce kodeksów prawnych? Dawno mnie tam nie było, nad czym ubolewam, bo niestety praca. Myślę jednak że niebawem się tam zjawię :-) Z pozdrowieniami dla uroczych "czarownic" Krzysztof M.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krzysztof ;-)(2010-01-30)
 • Faktycznie, po pomoc w tamte strony nie warto udawać się. Żenujący niski poziom, zero prawników, jedyna kompetentna osoba w strefie niesienia pomocy ofiarom przemocy to dr. I. S. Pozostałym życzymy więcej zaangażowania i wiary w to robicie.
 • Moim zdaniem bardzo fajna i pomocna instytucja. Dziewczyny tam ciężko pracujące są wiecznie uśmiechnięte i życzliwe. Oby więcej takich instytucji. J. G
Reklama