UWAGA!

Geniusz z niego nieoceniony!

 Elbląg, Geniusz z niego nieoceniony!
fot. Witold Sadowski

Dźwięki gwizdów i wuwuzeli, piski oraz krzyki rozbrzmiewały dziś (28 lutego) na ulicach naszego miasta. W tak spektakularny sposób uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 uczcili pamięć swojego zacnego patrona, Mikołaja Kopernika. Zobacz więcej zdjęć. 

Już po raz drugi uczniowie elbląskiej podstawówki przemaszerowali ulicami naszego miasta, by pokazać elblążanom, jak szacownego mają patrona: - Świętujemy tydzień Kopernika, celebrujemy naszego patrona – mówi Robert z 6 d. - Już od początku tygodnia organizowane są w szkole różne akcje, poświęcone temu wielkiemu człowiekowi: uczniowie chodzili z plakatami po szkole, sprzedawali pierniki.
       I tak orszak roześmianych uczniów wyposażony w plakaty, gwizdki i wuwuzele ruszył spod szkoły, zwracając uwagę napotkanych przechodniów i odrywając od pracy zaciekawionych ekspedientów przydrożnych sklepów. Na czele pochodu maszerowali uczniowie przyodziani w różnokolorowe plakaty, na których widniały wymyślone przez nich hasła, związane z naszym wielkim naukowcem. A oto one: „Myślał nad teorią długi czas, aż wymyślił i do dziś zadziwia nas. My jesteśmy dumni z Kopernika, że przy tym liczeniu nie dostał bzika.” „Odkrycie jego światowym jest, gdyż wstrzymał słońce, zaś ziemię nie. Napiszę wierszyk, zaśpiewam pieśń. Kopernik wielkim człowiekiem jest.” „19 lutego w Toruniu urodzony, Mikołaj Kopernik geniusz nieoceniony. Kopernik zawzięcie medycynę studiował, dlatego, że jego ojciec Mikołaj wzorowo go wychował.”
       Uczniowie maszerując obok siebie w tych oryginalnych plakatowych ubraniach utworzyli napis KOPERNIK i z dumą reprezentowali swojego patrona: - Wychodzimy dziś na ulice naszego miasta, by pokazać, jak wielkim człowiekiem był Kopernik, nasz patron – mówi Wiktoria z 6 d. - Dzisiejszy marsz poprzedziły różne konkursy poświęcone naszemu patronowi, m.in. Kopernikadia. Robiliśmy też plakaty, które dziś prezentujemy podczas naszego marszu.
       Zapytani, co takiego ważnego dokonał Mikołaj Kopernik, uczniowie z dumą odpowiadają: - Był astronomem, wstrzymał słońce i ruszył ziemię – mówi Wiktoria. - Jako pierwszy odkrył, że ziemia kręci się wokół słońca. Interesował się także medycyną.
       - Wiem, kiedy się urodził, kiedy umarł – mówi Stefan. - Był także wspaniałym matematykiem. Podobno był też kanonikiem, ale do dziś jest to sprawa niewyjaśniona.
       „Marsz Kopernika” to zwieńczenie tygodnia imprez poświęconych wielkiemu astronomowi. To dopiero drugi przemarsz zorganizowany przez szkołę, „Tydzień z patronem” ma nieco dłuższą tradycję.
       - Rokrocznie obchodzimy w naszej szkole „Tydzień z patronem” – mówi współinicjatorka marszu, Monika Milan. - Dzisiejszy marsz, który odbywa się dopiero po raz drugi, ma być podsumowaniem tego tygodnia. W tygodniowe uroczystości włączają się nauczyciele wszystkich przedmiotów i każdy przygotowuje coś z tej okazji. Był konkurs literacki związany z Kopernikiem, opowiadania o Koperniku, konkurs historyczny, dyrekcja ufundowała nagrody. Oprócz tego, że Kopernik jest patronem naszej szkoły, jest też naszym lokalnym patronem, co przez nasz marsz również chcieliśmy podkreślić.
       Wesoły pochód uczniów przemaszerował ulicami 1-Maja, 3-Maja, Bałuckiego, Hetmańską, Tysiąclecia, Rycerską i Gwiezdną.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Kopernik pewnie jest dumny z takich fajnych dzieciaków. .. .. i na pewno ich wspomoże swym talentem. .. .. klasa jest klasą nie tylko na ziemi, ale i w wszechswiecie. .. .. Powodzenia życze Wszyskim związanym z tym wspniałym przedsięwzięciem! A może znadzie się fundator na wyjazd do Centrum Kopernika ?Dołoże swoja cegiełkę!
  • Panie Prezydencie Wilk na co Pan czeka? Może Pan dołożyc nawet z własnej kieszeni!
Reklama