UWAGA!

Gronowo Górne chce bezpiecznej ul. Szafirowej

 
Elbląg, Mieszkańcy Gronowa Górnego zablokowali ul. Szafirową
Mieszkańcy Gronowa Górnego zablokowali ul. Szafirową (fot. Anna Dembińska)

- Natężenie ruchu jest w Gronowie jest coraz większe. Nikt nie przestrzega ograniczenia prędkości do 30 km na godzinę. Chodzi nam o zwiększenie bezpieczeństwa na tej ulicy – mówiła Agnieszka Grecka, sołtys Gronowa Górnego. Dziś mieszkańcy wsi zablokowali na godzinę ul. Szafirową, aby zwrócić uwagę na problemy z natężeniem ruchu na głównej ulicy we wsi. Zobacz zdjęcia z protestu.

Jeszcze kilka minut przed protestem mieszkańców Gronowa Górnego, w jedną i drugą stronę ul. Szafirowej jechały samochody „jeden za drugim”. Można było spodziewać się bardzo gwałtownej wymiany zdań, w momencie kiedy protestujący mieszkańcy zablokują drogę. I wtedy do akcji wkroczyła policja.
       Policjanci ustawili się na wrażliwych skrzyżowaniach prowadzących do Gronowa Górnego i kierowali samochody objazdami. Tak, że kiedy mieszkańcy Gronowa weszli na jezdnię, to już nie bardzo było kogo blokować. Odrębną kwestią jest fakt, czy mieszkańcy wsi chcieli komuś poważnie utrudnić życie.
       - Nie chcieliśmy robić trudności, dlatego nie zorganizowaliśmy protestu np. o 13.30, ponieważ utrudnilibyśmy wyjazd z lokalnych firm – wyjaśniała Agnieszka Grecka, sołtys Gronowa Górnego.
       Punktualnie o 14.30 na przejście dla pieszych na ul. Szafirowej wkroczyła grupa mieszkańców wsi. Spokojnym krokiem przemierzali przejście „tam i z powrotem” blokując ruch. Dlaczego zdecydowali się na taki krok?
       - Natężenie ruchu jest w Gronowie jest coraz większe. Nikt nie przestrzega ograniczenia prędkości do 30 km na godzinę. Chodzi nam o zwiększenie bezpieczeństwa na tej ulicy – mówiła Agnieszka Grecka.
       - Tą drogą samochody omijają system poboru opłat ViaToll. Ruch zaczyna się już o drugiej w nocy – dodał Grzegorz Zembrzuski z gronowskiej rady sołeckiej.
       Potrzeby widać już na „pierwszy rzut oka”: ulica wymaga  oznakowania, lepszego oświetlenia, może sygnalizacji świetlnej. Dotychczasowe negocjacje z władzami nie przyniosły skutku.
       - Przez ostatnie lata wysyłaliśmy prośby do Generalnej Dyrekcji [Dróg Krajowych i Autostrad – przyp. red]. A oni odpowiadali nam, że prosić mogliśmy, ale 20 lat temu: na etapie planowania budowy obwodnicy Elbląga. A teraz jest już za późno – mówił Grzegorz Zembrzuski.
       Rozwiązanie problemu łatwe nie będzie. I mieszkańcy Gronowa zdają sobie z tego sprawę. 25 kwietnia w szkole podstawowej w Gronowie odbędzie się spotkanie, na które zostali zaproszeni: starosta elbląski, wójt gminy Elbląg oraz zarządca drogi. Czy w czwartek uda się znaleźć rozwiązanie?
       - Podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Zmiana organizacji ruchu jest sprawą wtórną – dodał Grzegorz Zembrzuski.
       A jeżeli nie? Mieszkańcy nie wykluczają kolejnych protestów.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama