UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Herb to nie logo (opinia nadesłana)

Elbląg, Herb to nie logo (opinia nadesłana)

Dyskusja nad logo Elbląga wydaje się nie mieć końca. Miałem już nie zabierać więcej głosu w tej sprawie, bo została ona przesądzona (myślę, że tylko do końca kadencji Rady), ale felieton pt. „Ślimak zamiast ślimaka” mojego licealnego kolegi Włodka Gęsickiego zamieszczony na stronie Portelu skłonił mnie do napisania kilku słów i to nie tylko na temat logo.

Herb jest charakterystycznym znakiem miejskiej lub gminnej wspólnoty samorządowej. Chroniony jest on odpowiednimi zapisami w statucie. Nie może i nie powinien być wykorzystywany bez zgody prezydenta na żadnych dokumentach, folderach, drukach promocyjnych czy reklamowych. Powinien być rzadko używany tak, aby podnieść wagę dokumentu, na którym widnieje. Nie może on ulec pauperyzacji. Z tego co wiem w statucie Elbląga zapisane jest, że zgodę na jego użycie wydaje Prezydent. Myli się też ten kto myśli, że oficjalny herb naszego miasta ma wielowiekową tradycję. Dzisiejszy herb jest tylko wzorowany na chorągwi drugiej komturii elbląskiej a powstał i został zatwierdzony przez Miejską Radę Narodową (dzisiejsza Radę Miasta) w 1962 roku. Ciekawostką jest, że do dzisiaj nie wiadomo czy twórca (twórcy?) stosując srebrną kratę w dolnym polu miał na myśli sieć rybacką czy kratownicę Bramy Targowej. Aktualnie mówi się o sieci.
       Logo natomiast jest znakiem graficznym stworzonym w celu promocji miejsca lub produktu, to ono powinno być zamieszczane na ulotkach, folderach czy gadżetach promocyjnych. Powinno ono jak już kiedyś wspomniałem kojarzyć się z miejscem bądź obrazować coś charakterystycznego dla regionu lub miasta. Znak ten powinien być udostępniony po opłaceniu praw autorskich do powszechnego użytku w celach reklamowych, promocji czy ozdoby.
       Każde państwo posiada swoje symbole narodowe są one chronione odpowiednimi zapisami w ustawach określają one jednocześnie ich kolory, proporcje i kształt, obywatele zobowiązani są do przestrzegania przepisów i poszanowania tych symboli. Ale czy tak jest ? Chyba nie, skoro wyglądając oknem widzę bordowego Scenika, który na tylnym oknie ma zamontowaną banderę – flagę narodową z symbolem Orła Białego na tarczy herbowej pośrodku białego pasa. A jak mówi ustawa flaga narodowa z godłem jest zastrzeżona dla przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz innych oficjalnych przedstawicielstw i misji za granicą, cywilnych lotnisk i lądowisk, cywilnych samolotów komunikacyjnych podczas lotów za granicą, kapitanatów (bosmanatów), portów oraz polskich statków morskich. Nie mam pretensji do kierowcy Scenika, manifestuje swoją radość związaną z EURO 2012 i utożsamia się z Polską, ale producent bandery powinien wiedzieć co mu wolno drukować i wprowadzać do obrotu a czego nie.
       Zmierzam do tego, aby wszyscy zwolennicy stosowania herbu jako logo zdali sobie sprawę, że nie tędy droga. Dowolność prawdopodobnie doprowadziłaby do wypaczeń i nadużywania symbolu, zmian kształtu (bandera na Sceniku nie ma przepisowych proporcji), kolorów (są ściśle określone ustawą), umieszczania herbu na niepoważnych drukach, co jest niedopuszczalne.
       Zgadzam się natomiast z Włodkiem Gęsickim, że formuła głosowania internetowego gdzie 10 osób mogło oddać po 50 głosów, była pozbawiona jakiegokolwiek sensu. Proponowałem zorganizowanie głosowania (logo Prezydenta, SLD i EKO) w oparciu o maile (1 mail – 1 głos), ale propozycja pozostała bez odpowiedzi - szkoda.
      
Sławomir Kula
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dobra, już przestańmy przeżywać to logo, bo w Trójmieście się już nawet z tego śmieją. Nikt do konkursu nic godnego uwagi nie przesłał to zostaje ślimak (i bardzo dobrze, bo te pozostałe nawet w zestawieniu ze ślimakiem były strasznie cienkie). Całe szczęście, że nie przegłosowano jakiejś 'zdechłej emotki' czy innego cudaka.
 • Włodek Gęsicki Drogi Sławku, poprzednia Rada Miejska "zwolniła" herb i można go używać bez jej lub prezydenta zgody. Stąd też mamy go w logo portElu. Prezentowana na zdjęciu flaga ma pewne wspólne elementy z herbem, ale nim zdecydowanie nie jest. Dlatego może być stosowana jako logo i w tej roli jest zdecydowanie lepsza od tego nieszczęsnego ślimaka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Włodek Gęsicki(2012-06-14)
 • Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
 • Pieniądze już raz zostały wydane na szybkiego. W sumie nie pierwszy raz na szybkiego i bez głowy.
 • pustosłowie i pustogadanie. Po pierwsze, życzyłbym sobie, aby kolega nauczył kolegę pisania tekstów bez WALENIA BYKÓW. Po drugie każdy z nas może założyć tyle e-maili ile ma tylko czasu i woli. W związku z czym głosowanie takie to jeszcze gorsza propozycja. Po trzecie, żeby nie było, że kogoś bronie. Nowaczyk ma u mnie przegrane wybory, o ile będzie startował. Ale pozostali z PO też mają podobnie, bynajmniej u mnie. Moja rodzina ze mną na czele na niego nie będzie już głosowała. A rodzinę mam dużą:) I na koniec, Panie KULA na SLD też nie będę głosował, a pana "referacik" traktuje jako wybryk, ponieważ miał pan już nie pisać. KONIEC
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zmęczony polityką(2012-06-14)
 • W takim razie z czym lub kim mamy kojarzyć ślimaka?
 • Włodek i Sławek - potężne Głowy - dyskutują.
 • Panie Sławomirze. Jeśli już decyduje się Pan publicznie zabierać głos, to proszę zawalczyć o lepszy styl i dobrą interpunkcję. Tym bardziej, że podobno, tak przeczytałem wyżej, jest Pan nauczycielem. A co do meritum, to większość wypowiadających się osób chciałaby, aby logo zawierało elementy herbu Elbląga. Choćby kolorystykę i krzyże. Nieliczne głosy negowały potrzebę stworzenia logo miasta. W przyszłości proponuję czytać artykuły i wyrażane o nich opinie, z większym zrozumieniem.
 • Z urzędnikami i politykami. Ślimak odpowiada ich tempu pracy oraz myślenia. A Elbląg przyśpiesza w rozkopywaniu dróg.
 • Ale to w końcu my, Elblążanie powinniśmy zdecydować większością głosów, które logo nam się podoba, a nie ktoś wybrał jakieś trzy (chyba najgorsze z możliwych), tylko po to, by" przepchnąć" tego ślimaka. Czy ktoś ma w tym jakiś swój prywatny interes? Chcielibzđmz yobacyz wsyzstkie ygosyone propoyzcje, a nie tzlko wzbrane.
 • Zmień klawe
 • no i macie. .. gość się tak wkurzył, że piszę niezrozumiale. .. .ej Ty pod spodem nie denerwuj się tak. .. nerwosolek weź i włącz na klawiaturce Ctrl+Shifr. .. .a wszyyyystko wróci do normy:):)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dudi dance(2012-06-14)
Reklama