UWAGA!

Teraz ja - I co z tą segregacją?

 Elbląg, I co z tą segregacją?
fot. nadesłana

Z początkiem 2020 roku zmieniły się zasady segregacji odpadów. Od 1 stycznia osobne pojemniki muszą mieć: odpady mieszane, bioodpady, szkło, papier oraz metale i tworzywa sztuczne. Po wejściu nowych przepisów segregacja jest obowiązkowa. Jednak część elblążan nie stosuje się do nowych przepisów. Kto za to odpowie?

Chcąc żyć w zgodzie z naturą, segregacja odpadów jest oczywista. O ile w domach jednorodzinnych nie ma większego problemu ze znalezieniem miejsca na kosze do odpadów, to we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach stanowi to duże wyzwanie. Oczywiście są lokatorzy, którzy wystawiają kosze na klatki schodowe serwując sąsiadom darmową aromaterapię.

Po wejściu nowych przepisów segregacja jest obowiązkowa. Co to znaczy dla wspólnot i spółdzielni? Od 1 stycznia 2020 roku w blokach zaczęła obowiązywać odpowiedzialność zbiorowa, czyli jeśli chociaż jedna rodzina nie będzie segregowała śmieci lub, co też jest często spotykaną sytuacją, podrzucała swoje śmieci innym, wspólnoty i spółdzielnie będą płaciły kary, a opłaty za wywóz śmieci mogą kilkukrotnie wzrosnąć.

Powyższe zdjęcie zostało zrobione przy ulicy Kosynierów Gdyńskich, ale takich miejsc w Elblągu jest więcej. Mieszkańcy "zapominają" wziąć klucz do śmietnika i zostawiają śmieci pod obudową lub podrzucają je mieszkańcy innych bloków. Nie ma na to rady. Nikt nie będzie monitorował śmietników. Jedynym uzasadnionym rozwiązaniem jest przyjęcie uchwały, że koszty dodatkowe z realizacji umowy o odbiór śmieci będą pokrywane ze środków wspólnoty. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale w tym przypadku rozsądne i zgodne z prawem.

Mex.
Liczba publikacji: 34
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
2.0 1 90

A moim zdaniem...

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tylko kary finansowe nauczą Polaków porządku, tak samo jak wyższe mandaty nauczą piratów drogowych że na drodze nie są sami
 • Segregacja śmieci, może i dobre rozwiązanie pod warunkiem, że śmieciarka, która opróżnia kontener nie wrzuca wszystkiego do odpadów mieszanych. Drugim problemem jest to, że większość mieszkań w Elblągu to mieszkania 1-2 pokojowe, na tyle małe, że ciężko zagospodarować miejsce w swojej kuchni na 5 różnych śmietników.
 • 500 złotych kary za każdorazowe wykroczenie czyli minus 500 + za odpady niesegregowane lub pozostawianie poza obrębem śmietnika załatwi sprawę. Natomiast sprawa ma drugie dno a jest nim całkowity brak informacji w przestrzeni publicznej na temat segregacji, i wyjaśnienia co znaczy odpad wielkogabarytowy a co odpad budowlany które najczęściej są wystawiane przy zabudowach razem z meblami.
 • Dajcie ludziom pieniądze aby mogli kupic sobie większe mieszkania w których są kuchnie na tyle duże by można było ustawić 5 pojemników na segregowanie. Wymaganie segregacji od ludzi mieszkających w blokach to absurd.
 • @mieszkaniecc - Pięć nie jest potrzebnych, wystarczy w domu dwa + trochę świadomości i samodyscypliny.
 • nie tylko kary finansowe, ale miedzy innymi kary finansowe, nie przesadzaj, edukacja tez jest potrzebna, kary dla producentow za emisje smieci, to oni wymuszaja na odbiorcach w jakich opakowaniach moga pozyskac towar, u nich musi zajsc zmiana nawykow produkcyjnych, wiecej opakowan kartonowych z woda i mamy mniej plastikowych butelek, takie soki mozna sprzedawac ale kokakola i reszta to co swiete krowy ? no wlasnie
 • Z B K nadal nie kwapi się do stawiania zamkniętych miejsc na śmieci i efekty są. Podzucanie śmieci, fruwajace wszędzie śmieci. Mieszkańcy wspólnot nic nie mają do powiedzenia bo ZBK blokuje budowę. Na dodatek na tych miejscach powinno pisać do którego budynku nr przynależy jest śmietnik. Może to obcym da do.myślenia .
 • Mam wrażenie że przed ustawa 500+ nid było tylu ludzi w sklepach robiących zakupy, zbędne zakupu. Ludzie na poziomie nie zachowują się jak szara strefą a szara strefa ma za dużo pieniążków a zero obowiązków więc poza siedzeniem w domu i żarciem nic nie robi a więc j takie zachowanie to norma. Może by tak znieść 500 plus. .. doceniony jedzenie które ma w domu nie dopuszczając dla psucia się
 • Wręcz przeciwnie, sam widuje tzw. inteligencję tylko z jednym workiem do śmieci..
 • Inteligencja zarabia na Twoje pasożytnicze utrzymanie. .. .
 • Szlak mnie trafia, że wystarczy jedna osoba, która nie segreguje śmieci a odpowiadają wszyscy, czytaj płacą!
 • A skąd big bratherze wiesz że to nie jest jeden z 5 worków zapełniony a 4 pozostałe czekają do dopełnienia???
Reklama