UWAGA!

Informatyka+ w IV LO

Elbląg, Informatyka+ w IV LO

IV Liceum Ogólnokształcące w Elblągu zostało Regionalnym Ośrodkiem Projektu Informatyka+. Jest to ponadregionalny projekt edukacyjny z zakresu informatyki i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni uczniowie oraz nauczyciele z blisko 1000 szkół ponadgimnazjalnych (liceów i techników) z pięciu województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego.

W województwie warmińsko-mazurskim Regionalny Ośrodek Projektu Informatyka+ mieści się w IV Liceum Ogólnokształcącym, które otrzymało nowoczesną pracownię komputerową. Odbywają się tam wykłady i kursy prowadzone przez wykładowców z wyższych uczelni. Koordynatorem projektu jest Krystyna Kowalska a tutorem Ewelina Mikuła.
       W dniach 18-21 stycznia odbył się pierwszy kurs „Różnorodne algorytmy i ich komputerowe realizacje” prowadzony przez dr Ewę Figielską z Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatycznej. W kursie uczestniczyło 20 uczniów z IV LO. W pierwszej części zajęć zostały omówione m.in. algorytmy wyznaczania binarnej reprezentacji liczb i obliczania wartości wielomianu, największego wspólnego dzielnika dwóch liczb (algorytm Euklidesa), wartości potęgi. Motywacją dla wprowadzenia tych algorytmów jest chęć przedstawienia metody szyfrowania informacji z kluczem publicznym RSA, powszechnie stosowanej w kryptografii komputerowej. W drugiej części kursu zostały przedstawione wybrane sposoby rozwiązywania problemów za pomocą komputera, np. podejście zachłanne (do wydawania reszty), przeszukiwanie z nawrotami (do ustawiania królowych na szachownicy), programowanie dynamiczne (do optymalnego pakowania plecaka), metoda dziel i zwyciężaj, oraz rekurencja w realizacji wybranych algorytmów.
       Planowany jest kurs przygotowujący do matury z informatyki. Zajęcia poprowadzi prof. dr hab. Maciej Sysło. Kurs odbędzie się w dniach 8-11 lutego, jego uczestnikami będą uczniowie z elbląskich szkół średnich.
       Zajęcia prowadzone w ośrodku projektu są darmowe. Obejmują 24 godziny zajęć (6 godzin lekcyjnych dziennie). Jego uczestnicy otrzymują materiały dydaktyczne oraz ciepły posiłek. Ogólne zasady rekrutacji określa regulamin uczestnictwa w projekcie dostępny pod adresem: http://informatykaplus.edu.pl/infp.php/dokumenty.html.
       Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na kurs prowadzony przez profesora Sysło. Zgłoszenia, ewentualne pytania i wątpliwości można kierować na adres: iplus4lo@gmail.com.
       Projekt Informatyka+ to nie tylko kursy prowadzone w Regionalnych Ośrodkach Projektu. Uczniowie szkół zgłoszonych do projektu mogą brać udział w zajęciach z Wszechnicy Porannej, które odbywają się w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki. Zajęcia obejmują 2 godziny wykładów i 3 godziny ćwiczeń. Uczestnicy mają zapewniony dojazd i ciepły posiłek, otrzymują także materiały dydaktyczne do zajęć.
       W ramach tzw. Wszechnicy na Kołach w IV Liceum Ogólnokształcącym będą odbywały się także otwarte wykłady prowadzone przez wykładowców z wyższych uczelni. Zapraszamy do współpracy nauczycieli szkół średnich oraz uczniów zainteresowanych informatyką.
       Ewelina Mikuła, IV LO
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama