UWAGA!

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz

2014-04-22
07:00
 
Dobry materac nie może być ani zbyt miękki ani zbyt twardy.
Dobry materac nie może być ani zbyt miękki ani zbyt twardy. Fot. Selene Materace.

Budzisz się rano obolały i bardziej zmęczony, niż gdy kładłeś się spać? Może warto zwrócić większą uwagę na swoje łóżko i materac. Dobry sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego kręgosłupa jak i całego organizmu. Eksperci do spraw snu Selene Materace radzą.

Bóle kręgosłupa zdarzają się we współczesnym, rozwiniętym społeczeństwie nad wyraz często. Winę za to ponosi w dużej mierze nieprawidłowa pozycja przyjmowana w ciągu dnia, a przede wszystkim podczas snu. Materac, który nie zapewnia właściwego podparcia dla kręgosłupa powoduje dodatkowe obciążenie poszczególnych kręgów, co skutkuje nie tylko bólem po przebudzeniu, ale też gorszą jakością wypoczynku, zaburzeniami przepływu krwi, bólami głowy. Kręgosłup musi być odpowiednio podparty, a może to zapewnić odpowiednio dobrany materac.
      
       Dlatego dobór odpowiedniego materaca jest niezwykle ważny dla zdrowego snu. Biorąc pod uwagę fakt, że w łóżku spędzamy około 1/3 naszego życia, wybór staje się jeszcze ważniejszy. Materac jest elementem domu, do którego często przywiązujemy najmniejszą rolę, a powinien być kluczowym. Meble, czy elementy wyposażenia, które kupimy mają wpływ na nasze wrażenia estetyczne, od materaca natomiast zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Często kupowane wersalki, narożniki, czy sofy, nawet te najlepsze, nie zastąpią odpowiednio dobranego materaca. Meble te zazwyczaj są zbyt twarde, ponieważ przystosowane do siedzenia, gdy prawie cały ciężar ciała spoczywa na małej powierzchni. Materace konstruowane są tak, by odpowiednio podeprzeć ciało w pozycji leżącej.
      
       Zadając pytanie jaki materac kupić, często spotkamy się z opinią, by był on jak najtwardszy. Odpowiednio dobrany materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki dla danej osoby. Materac powinien być każdorazowo dobrany do budowy ciała, tak by stanowił dobrą podporę dla naturalnych krzywizn kręgosłupa. Materac powinien dopasować się do konturów ciała, podpierać talię, okolicę lędźwi, być elastyczny w rejonie miednicy i ramion. W pozycji na plecach materac powinien tak dopasować się do kręgosłupa by ten zachował swoje naturalne krzywizny. W pozycji na boku kręgosłup powinien być w linii prostej a biodro i bark powinno zagłębić się w materac. Leżenie nie powinno być męczące, a mięśnie kręgosłupa powinny być rozluźnione.
      
       Zbyt miękki czy zbyt twardy powoduje napięcie mięśni, które muszą utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji, co w rezultacie utrudnia nocny wypoczynek całego ciała. Jeśli materac będzie za miękki to ciało zapadnie się w materacu a zmiana pozycji wymagać będzie wysiłku. Mięśnie będą pracować, aby zrekompensować brak podparcia kręgosłupa. Jeśli materac jest za twardy, to krew nie będzie swobodnie krążyć w miejscach ucisku, co zmusi ciało do częstej zmiany pozycji, a mięśnie pleców i karku zamiast odpoczywać, będą pracować, aby utrzymać kręgosłup w linii - po takiej pracowitej nocy trudno czuć się zrelaksowanym. Dobry materac pozwala naszemu kręgosłupowi utrzymać fizjologiczne ułożenie kręgów podczas snu, takie samo jak podczas chodzenia. W Selene Materace istnieje możliwość skorzystania z testu 30 dni - dzięki temu będziemy mieli pewność doboru właściwego materaca do naszych indywidualnych potrzeb.
      
       Kolejnym ważnym elementem jest poduszka, która powinna zapewniać prawidłowe ustawienie głowy i szyi. Najlepszym rozwiązaniem jest podgłówek profilowany. Utrzymuje kręgosłup szyjny w ułożeniu fizjologicznym. Dobrze dostosowuje się do ciała i równomiernie rozkłada nacisk głowy, dzięki czemu w znacznym stopniu zmniejsza się nacisk na połączenia kręgów szyjnych i napięcie mięśni przy różnych ułożeniach ciała podczas snu. Podgłówek w znaczny sposób poprawia sen i zmniejsza dolegliwości związane z bólem całego kręgosłupa.
      
       Przypominając znane zapewne wszystkim przysłowie: "Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz" pamiętajmy, że jeśli budzisz się rano obolały i bardziej zmęczony, niż gdy kładłeś się spać, być może powinieneś zwrócić większą uwagę na swoje łóżko i materac. Dobry sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego kręgosłupa jak i całego organizmu.

 


      
      
      

Selene Sp. z o.o
       CH Zielone Tarasy
       Elbląg, ul. Teatralna 5
       55 235 16 16
      
www.selene.pl
      

       -------- Reklama ---------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej