UWAGA!

Jak właściwie zadbać o akwarium

 
Jak właściwie zadbać o akwarium

Akwarium jest doskonałym elementem dekoracyjnym, który dodaje wnętrzu charaktery. Trzeba jednak pamiętać, że założenie takiego zbiornika wodnego rozpoczyna przygodę z akwarystyką. Należy dbać, by akwarium było atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim przyjazne dla roślin i zwierząt, które w nim żyją.

Akwarystyka jest wymagającą dziedziną, w której trzeba wykazać się sumiennością i zaangażowaniem. Bardzo często, dzięki prowadzeniu akwarium, rodzice uczą dzieci odpowiedzialności i opieki nad zwierzętami.
      
       Codzienna pielęgnacja zbiornika

       Pielęgnacja akwarium jest bardzo ważna. Zaniedbanie zbiornika może spowodować inwazję glonów i chorób szkodliwych dla ryb i roślin. Pierwszą czynnością, o której należy pamiętać jest karmienie rybek. Nie ma uniwersalnej zasady co do ilości sypanego do akwarium pożywienia. Odpowiednią ilość pokarmu trzeba ustalić metodą prób i błędów. Najpierw trzeba nasypać szczyptę karmy, jeśli po jakimś czasie pokarm osiądzie na dnie, będzie to oznaczało, że ryby jedzą mniej. Karmienie odbywa się dwa razy dziennie – rano i po południu. Drugą ważną rzeczą jest badanie temperatury wody. Codziennie rano należy sprawdzić czy temperatura w zbiorniku jest odpowiednia. Może się zdarzyć, że grzałka ulegnie uszkodzeniu i woda będzie dla rybek zbyt zimna lub gorąca. Poza tym, trzeba sprawdzać poprawne działanie filtra, który odpowiada za czyszczenie wody i dotlenianie akwarium.
      
       Tygodniowa opieka nad akwarium
       Raz w tygodniu należy wykonać czynności, które sprawią, że zbiornik będzie czysty. Na początku funkcjonowania zbiornika z pewnością pojawią się glony. W celu uniknięcia ich namnażania, trzeba wymieniać co tydzień 10-20% wody w akwarium. Istotne jest to, że nie można dolewać do niego wody bieżącej z kranu, która zawiera mnóstwo chloru. Musi ona stać w pojemnikach około 2-3 dni. Bardzo ważne jest także czyszczenie dna, na którym zbierają się i gniją resztki pokarmu. Najlepiej użyć do tego odmulacza, który zbiera niewielkie zanieczyszczenia, ale pozostawia żwirek w nienaruszonym stanie. Oczywiście konieczne jest również cotygodniowe czyszczenie filtra, który odpowiada za czyszczenie wody w akwarium. Nie można myć go pod bieżącą wodą, tylko w tej, którą wylewamy z akwarium przy czyszczeniu dna. Filtracja zbiornika jest bardzo ważna, dlatego warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości wkłady filtracyjne, które można znaleźć na: https://www.plantica.pl/produkty/filtracja. Poza tym, należy monitorować sytuację z glonami. Najlepiej czyścić szyby zbiornika czyścikiem akwarystycznym.
      
       Coroczna wymiana elementów akwarium

       Raz w roku należy wymienić w akwarium oświetlenie. Oczywiście lampy akwarystyczne różnią się od zwykłych. Przede wszystkim mają one specjalne świetlówki, które nie emitują ciepła i wytwarzają promienie, które niszczą glony. Po około 12 miesiącach świetlówki tracą swoje właściwości i jedynie doświetlają zbiornik. Konieczna jest więc wymiana zestawu lamp. Trzeba również pamiętać o pielęgnacji roślin. Raz w roku trzeba przyciąć te, które za dużo urosły i zasłaniają część zbiornika.

       ---- materiał płatny ----

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej