UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jakimi pedagogami jesteśmy... (list czytelniczki)

 
Elbląg, Jakimi pedagogami jesteśmy... (list czytelniczki)
fot. Anna Dembińska

W tym gorącym okresie dyskusji o reformie edukacji, również we mnie - nauczycielce z ponaddwudziestoletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą rodzi się pytanie, co powinno być wyznacznikiem dla kierunku zmian, które powinny w wychowaniu nowego pokolenia nastąpić? Jako nauczyciele, kim My właściwie jesteśmy? Musimy sobie odpowiedzieć na to pytanie – czy tylko pracownikami działu oświaty czy pedagogami, wychowawcami, osobami, które winny młodzież wprowadzać w życie, pokazywać świat, wskazywać, co dobre, a czego unikać należy? - napisała do nas jedna z Czytelniczek, odnosząc się do działalności pewnego elblążanina, prowadzącego jeden z portali internetowych.

Jeśli więc pedagogami młodzieży jesteśmy, przewodnikami wprowadzającymi w świat, w życie, to powinniśmy jasno określać, co jest pozytywne, a co naganne. Kto jest człowiekiem prawym, stawianym za przykład i wzór, a kto jedynie godnym potępienia.
       Dlatego tak bardzo zbulwersowana jestem osobą jednego człowieka w Elblągu, któremu w żaden sposób nie jest przykro, ani nie wykazuje ułamka skruchy wobec czynów, jakich w przeszłości się dopuścił i nadal dopuszcza. Co więcej, ten Pan ma swoją stronę w internecie i nadal czyni wiele zła w tym mieście.
       Ostatnio czytałam w elbląskiej prasie internetowej, że człowiek ten został skazany za to, że pomówił jedną kobietę mieszkającą w Elblągu, kandydującą w ostatnich wyborach samorządowych. Pana tego znam również ze sprawy chorego dziecka, Wojtka, który niestety z bólem się dowiedziałam, że zmarł niedawno. Zbierał pieniądze na lek dla chłopca i przywłaszczył sobie pokaźną kwotę ze zbiórek. Przeglądając wpisy w internecie na temat tego Pana można złapać się za głowę.
       Jak wiele zapadło w sądzie wyroków skazujących Go za rozmaite przestępstwa, oszustwa, wyłudzenia pieniędzy, niepłacenie pracownikom, a nawet za grożenie bronią. Mówiąc kolokwialnie, mamy do czynienia z pospolitym przestępcą, tylko paradoks polega w tym konkretnym przypadku na tym, że przestępca jest równocześnie właścicielem gazety expresselblag.pl i chce być utożsamiany jako dziennikarz.
       Czy człowiekowi, który popełnił tak wiele przestępstw i sprzeniewierzył się podstawowej zasadzie dziennikarstwa, czyli obiektywizmu, bezstronności, dążeniu do ujawnienia prawdy, można jeszcze zaufać i traktować jak dziennikarza?
       Dlaczego więc ufają temu człowiekowi władza samorządowa, policja, prokuratura? Dlaczego jest zapraszany na wiele imprez i wydarzeń lokalnych? Dlaczego nie potrafimy pokazać, że takiego człowieka, tak postępującego, nie tolerujemy w naszym mieście?
      
       Nikt nic sobie z tego nie robi
      
Czego oczekujecie Wy dorośli od kolejnych pokoleń, skoro młodzieży pokazujecie, że człowiek uchylający się przed literą prawa, nagminnie ją nadużywający, z wyrokami sądowymi, może swobodnie poruszać się w społeczności lokalnej próbując stawać się autorytetem moralnym.
       Patrząc na przykład afery finansowej w KOD, wydaje się, że najłatwiej ludzi nabrać na udawanie nieporadnego i zaszczutego, potrzebującego pomocy. Tam też zabrakło myślenia. 
       Kiedy dziennikarz Kamil Durczok został oskarżony, zniknął z życia publicznego na dwa lata. Powrócił do swojego zawodu dopiero wtedy, gdy sąd oczyścił go z wszystkich zarzutów.
       Każdy inny dziennikarz w Polsce, skazany tak wieloma wyrokami za kłamstwa i pomówienia pisane na łamach prasy, nigdy by już pracy w tym zawodzie nie znalazł. W przypadku tego pana, mamy do czynienia z przynajmniej kilkoma prawomocnymi wyrokami sądowymi. Jednakże ten człowiek nic sobie z tego nie robi. Z tego najwyraźniej nic nie robią sobie również władze naszego miasta, policja, prokuratura. O zgrozo, również Dom Dziecka w Elblągu, gdzie ten człowiek jest częstym i mile widzianym gościem.
       Jako wieloletni pedagog mam więc pytanie do pani Dyrektor Domu Dziecka: Jaki to Pani przykład daje swoim podopiecznym, wychowankom tej placówki? Dzieci te przecież skrzywdzone przez los, wzoru potrzebują. Kiedy za wzór stawia Pani im człowieka, który oszukiwał, kradł, wyłudzał pieniądze, okradał własnych pracowników czy przywłaszczył sobie pieniądze ze zbiórki na chore dziecko? Czy Pani, jako pedagogowi nie jest po prostu po ludzku wstyd?
       Czytam też, że poprzez manipulację tego człowieka do Elbląga został ściągnięty Pan Zbigniew Stonoga. Znieważali prokuratora, wyprowadzili  na ulicę w godzinach nauki młodzież szkolną. Podsycano nienawiść, nawoływano do odwołania człowieka ze stanowiska.
       A wcześniej w sprawie mi bardzo bliskiej i dobrze znanej, mam na myśli samobójstwo ucznia Gimnazjum nr 2, ten pan przypuścił nagonkę na dyrektor tej szkoły. Znieważał wieloletniego pedagoga, zaszczuł kobietę w internecie. Do tego stopnia, że złożyła rezygnację ze stanowiska. Czy My to mamy tolerować? Kiedy ten Pan, poprzez swoją stronę, stawia siebie w roli prokuratora i sędziego, ferując wyroki?
       O zgrozo, widzę na tej stronie expresselblag.pl,  jak nasz elbląski Komendant Policji, który powinien stać na straży poszanowania prawa i porządku publicznego, składa życzenia świąteczne do kamery osoby wielokrotnie skazanej przez sąd wyrokami za przestępstwa. Paradoks? Nasuwa się pytanie, gdzie u nas jest granica poszanowania dla prawa , gdzie jest granica tolerancji dla przestępców w „białych rękawiczkach”?
      
       Dlaczego nie ma ostracyzmu?
      
Najbardziej zaś przeraża mnie wielka bezkarność tego Pana i brak jakiejkolwiek skruchy do olbrzymich krzywd, jakie wyrządził innym ludziom w Elblągu. Po tak wielu wyrokach ten Pan nadal aspiruje do roli tego, który chce opisywać co się dzieje w naszym mieście i co mamy myśleć.
       Dlaczego nie okazujemy takiemu przestępcy ostracyzmu? Dlaczego nie dajemy mu odczuć, że nie pochwalamy jego postępowania i sposobu działania? 
       Doznałam szoku, kiedy zobaczyłam, że materiał z balu studniówkowego sympatycznego kolegi mego syna zrobił ten człowiek,  po prostu nie mogłam w to uwierzyć! Dlaczego dyrektorzy szkół zapraszają tego Pana i jego gazetę expresselblag.pl na bale studniówkowe, pozwalając młodzieży obcować z tym Panem i jego gazetą, pełną brutalności, morderstw, kłamstw, oszustw, manipulacji.
       Daleka jestem od stygmatyzowania tego człowieka. Ma prawo funkcjonować jako obywatel. Ale on w swoim tupecie posuwa się coraz dalej. Na ile mu jeszcze pozwolicie?
       Konkluzja niestety jest bardzo smutna. Jak My chcemy wychowywać naszą młodzież, skoro nie potrafimy poradzić z takim jednym człowiekiem. 
      

       Nauczycielka z ponad dwudziestoletnim stażem z Elbląga
       (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)
Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Brawo-dobrze, że wreszcie redakcja któregoś z mediów zamieściła taki tekst. Dotychczas wiele osób mówiło i pisało o tym, ale bezskutecznie. To jest historia dla programu "Uwaga"albo któregoś tego typu. też nie rozumiem-jak to możliwe, by ktoś, kto skrzywdził wiele osób, może funkcjonować w życiu pub licznym i nadal podawać się za "dobroczyńcę"' i \'dziennikarza". Czekam na zdecydowane reakcje odpowiednich organów. Wreszcie niech się to skończy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  1
  popieramm(2017-01-11)
 • Fenomen S. B-K polega na tym, że facet wychodzi na przeciw wewnętrznej potrzebie ludzi miałkich intelektualnie do bycia na świeczniku. Kolo daje im tę 5 minut sławy kosztem innych, często oczernianych niewinnych ludzi. Przykład? Niedawna awantura wokół kibla w Lidlu rozpętana przez "przykładnego" ojca. Temat w sam raz dla kloacznego portaliku expresselblag. I nikt z ludzi będących na stanowiskach takiemu nie odmówi, bo to Pan Dziennikarz i nie daj Boże jeszcze obsmaruje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  1
  JesusAlvaro(2017-01-11)
 • Bardzo dobry tekst, brawo portel. Nie rozumiem dlaczego głośno się o tym nie mowi i dlaczego ten osobnik nadal jest tolerowany w naszym mieście!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  1
  greatjob(2017-01-11)
 • A ostatnio zaszczyta dosłownie została przez ten portal a po nim i inne media pewna osoba która rzekomo sprzedała mieszkanie z babcią. Złamali dziewczynie życie, w komentarzach podawany był adres i miejsce pracy.Jednostronne dziennikarstwo.A babcia? Kto oglądał film "Starsza pani musi zniknąć" ten wie, że nie zawsze prawda jest po stronie osoby starszej.Tylko dlatego że ma 90 lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  4
  dobrze poinformowana(2017-01-11)
 • Jeżeli ten tekst pisała nauczycielka to patrząc na błędy językowe i styl -. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  8
  chybanienauczyciel(2017-01-11)
 • Najszybciej na portalach ukazują się teksty dyskredytujące ich konkurencją. Tak jest i chyba to nie jest dla nikogo dziwne. Ale przejdźmy do meritum, czyli jak mawiał klasyk - do naszych baranów. Tym razem do jednego z nich. Jeśli może coś dziwić w artykule zamieszczonym na portalu to właśnie fakt, że Pani pisząca artykuł poświęca temu osobnikowi tyle uwagi. Nieświadoma tego, że na świecie jest pełno takich, jak ów wspomniany i opisany jegomość. Być może osoba pisząca jest też wyjątkowo naiwna, bo sądzi, że ostracyzm społeczny może być środkiem, który sprawi, że wyjątkowy łotr się " nawróci ", a nawet ulegnie całkowitej metamorfozie. Nic bardziej błędnego Miła Pani, to tylko pobożne życzenia. Pytanie, czy pedagog jest naprawiaczem ludzkich zachowań pozostawiam bez odpowiedzi. Państwo niech również nie szukają odpowiedzi, bo to pytanie jest retoryczne. A tak na marginesie, czy w Pani szkole nie ma nikogo podobnego do opisywanego przez Panią osobnika, a może jest i tylko trzeba uważniej popatrzyć. Powodzenia w patrzeniu.
 • Niestety takie brednie jak na express... wypisywane sa na elblag 24. I nikt z tym nic nie zrobi...
 • @ll - Tu nie chodzi o wypisywane brednie ale masę przestępstw, pisania kłamstwa na temat innych ludzi, oszustwa, fałszywe zbiórki, wyłudzenia pieniędzy itp. .. .czaisz różnicę?
 • po prostu działa tu zasada popytu i podaży znana większości. .. .. Przynajmniej połowa społeczeństwa nie widzi w takim postępowaniu nic złego, a niestety pewnie i więcej. .. Taką mamy teraz ojczyznę naszą. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  nieczytambzdur(2017-01-11)
 • @chybanienauczyciel - Myślisz, że każdy nauczyciel jest polonistą? Może uczy matematyki lub fizyki?
 • @ck. - SBK jest konkurencją tylko dla siebie samego, ten jego szmatławiec nie jest w stanie zagrozić żadnemu poważnemu elbląskiemu portalowi.
 • Zacznijmy od tego, że kuchejda nie jest i nigdy nie był dziennikarzem, bo jak można zostać dziennikarzem kończąc jedynie szkołę podstawową ? Ale zgadzam się z twierdzeniem, że działa tylko dzięki różnego rodzaju OSIŁKOM którzy mają duże parcie na szkło, takich nawet "autorytetów" jak komendanci Policji, czy różnej maści polityków. ..
Reklama