UWAGA!

Jerzy Światkowski  z Elbląga żyje w naszej pamięci (wspomnienie>

 Elbląg, Józef Światkowski z rodziną, Jerzy – pierwszy z lewej.
Józef Światkowski z rodziną, Jerzy – pierwszy z lewej.(fot. archiwum rodzinne)

Do naszej redakcji dotarł mail od Kazimierza Tarapaty, który poszukuje członków swojej rodziny od strony Jerzego Światkowskiego, zasłużonego mieszkańca Elbląga, jednego z pierwszych mieszkańców, który przybyli tu po wojnie. Publikujemy wspomnienie pana Kazimierza o swojej rodzinie i jego apel. Może uda się dzięki tej publikacji Państwu nawzajem odnaleźć?

Dwa lata temu Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl doniosła, że 21 marca 2019 r. zmarł  w wieku 91 lat Jerzy Światkowski, zasłużony mieszkaniec Elbląga, określony jako pionier Elbląga. Był założycielem harcerstwa w powojennym Elblągu i jego długoletnim działaczem w stopniu harcmistrza. Do Elbląga przybył wraz z całą rodziną już w 1945 roku. Była to pierwsza kompletna rodzina, która tu zamieszkała.

Wcześniej zamieszkiwali w miejscowości  Skępe w powiecie toruńskim, gdzie urodził się Pan Jerzy.  Z mojej wiedzy, jako krewnego rodziny Światkowskich wynika, że rodzice i dziadkowie pana Jerzego przybyli tu aż z Podkarpacia w okresie międzywojennym. Pochodzili z Tuszowa Narodowego koło Mielca. Jego dziadek  -  Maciej Światkowski był bratem mojego dziadka  -  Mateusza Światkowskiego. Natomiast ojciec  Pana Jerzego  -  Józef Światkowski, był kuzynem mojej mamy -  Julii z Światkowskich. 

Ojciec Pana Jerzego  -  Józef, jak i jego stryj Franciszek często przyjeżdżali w rodzinne strony do Tuszowa Narodowego.  Po ich śmierci zerwały się nasze kontakty rodzinne. Bardzo chcielibyśmy te kontakty odnowić. Na pewno żyją w Elblągu dzieci i wnukowie Pana Jerzego. Chętnie byśmy zaprosili bliskich krewnych z rodziny Światkowskich. Nasza rodzina jest wielka. Światkowskich można spotkać nie tylko w Tuszowie Narodowym, ale także w Krakowie, a nawet we Francji. Mamy krewnych, którymi możemy się pochwalić. Na przykład: brat stryjeczny ojca Pana Jerzego był słynnym oficerem Wojska Polskiego, legionisty, uczestnika trzech wojen. Zachowało się wiele rodzinnych i ciekawych zdjęć. Jako ciekawostkę podaję, że w Tuszowie Narodowym urodził się gen. Władysław Sikorski i znajduje się tu doskonale wyposażone muzeum jego pamięci.

  Elbląg, Maciej Światkowski z rodziną (dziadek Jerzego),
Maciej Światkowski z rodziną (dziadek Jerzego), fot. archiwum rodzinne

         Przy okazji, zwracam się z apelem do rodziny Pana Jerzego Światkowskiego, a także innych członków rodziny Światkowskich z Elbląga o nawiązanie kontaktu ze mną. Odnowienie naszych relacji rodzinnych może okazać się ciekawe i obustronnie pożyteczne.

Równocześnie załączam dwa zdjęcia historyczne rodziny Światkowskich:

Zdjęcie 1: Józef Światkowski z rodziną, Jerzy – pierwszy z lewej.

Zdjęcie 2: Maciej Światkowski z rodziną (dziadek Jerzego)

 

Kazimierz Tarapata  (syn Julii ze Światkowskich zTuszowa Narodowego)

tel. 503 803 213 lub e-mail: kaz.tarapata@wp.pl

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama