UWAGA!

Kary za brak ważnego dowodu osobistego

 
Elbląg, Kary za brak ważnego dowodu osobistego
fot. AD

Jeśli zapomniałeś o wymianie swojego dowodu osobistego po upływie 10-letniego terminu jego ważności musisz liczyć się z karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności. W 2013 roku o nowy dokument będzie ubiegać się blisko 6 tysięcy elblążan.

Brak ważnego dowodu osobistego może utrudnić codzienne życie. Problemy pojawią się m.in. przy odbiorze awizowanej przesyłki, nie można również przekraczać granicy z krajami Unii Europejskiej. Brak ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość skutkuje także karą grzywny lub pozbawienia wolności zgodnie z art. 55 znowelizowanej ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.
       - Wymiana dowodu osobistego, który stracił ważność jest bezpłatna – informuje Przemysław Gajcy z Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Należy przynieść do nas dwa zdjęcia, wypełnić wniosek i z reguły to wszystko. Czasami jest potrzebny akt urodzenia, ewentualnie akt małżeństwa. Na nowy dokument poczekamy do trzech tygodni.
       W 2012 r. z powodu upływu ważności o nowy dowód powinno ubiegać się 7800 elblążan. Już wiadomo, że nie wszyscy zdążyli na czas. Z kolei w 2013 r. unieważnieniu będzie podlegać 5790 dokumentów. Warto pamiętać, że wniosek o nowy dowód należy złożyć osobiście. Również osobiście należy odebrać wydany dokument.
       Kolejek w Referacie Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych Urzędu Miejskiego w Elblągu nie ma. Zwiększony ruch był obserwowany w okresie przedświątecznym, gdy do domów przyjeżdżali elblążanie przebywający na emigracji.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama