UWAGA!

Każda praca się opłaca!

Od 1 lipca ERKON prowadzi akcję aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, by wyrównać szanse na rynku pracy. Chodzi o to, aby pracodawcy zainteresowali się możliwościami współpracy z ludźmi z dysfunkcjami, skazanymi na wegetację zawodową.

Celem projektu jest zwiększenie liczby osób niepełnosprawnych na rynku pracy poprzez zatrudnienie wspomagane, motywowanie do podjęcia zatrudnienia i zwiększenie liczby pozyskiwanych ofert pracy.
     Realizacja projektu w okresie lipiec - grudzień 2008 r. będzie polegać na wykonywaniu usługi zatrudnienia wspomaganego oraz usługi pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego i poradnictwa specjalistycznego.
     Pośrednicy pracy obsługują osoby niepełnosprawne poszukujące pracy oraz aktywnie pozyskują oferty pracy, poprzez: bezpośrednie nawiązywanie kontaktów i współpracy z pracodawcami oraz stałą aktualizacje ofert. Pośrednicy informują także pracodawców o korzyściach finansowych związanych z zatrudnieniem niepełnosprawnych. W miesiącu lipcu pośrednicy udzielili 378 porady zawodowe oraz pozyskali 64 oferty.
     - Niestety z przykrością musimy przyznać - mówi pośredniczka Barbara Gąsak - że nasi klienci po podjęciu zatrudnienia nie zgłaszają nam tej informacji; niemniej w lipcu tego roku 4 osoby niepełnosprawne zgłosiły podjęcie zatrudnienia.
     Doradca zawodowy świadczy poradnictwo zawodowe, indywidualne i grupowe. W miesiącu lipcu z jego pomocy skorzystało 44 osoby, w czym 28 osobom była potrzebna pomoc w sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych (CV, list motywacyjny itp.).
     Specjalista ds. poradnictwa udziela porad dotyczących m.in. spraw socjalnych, zagadnień prawnych, pomocy w wypełnianiu wniosków. W lipcu udzielił 25 porad.
     Trenerzy pracy świadczyli pomoc w zatrudnieniu osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Praca w ramach programu „Trener” odbywa się w systemie 1 na 1 (jeden trener – jeden beneficjent). Składa się na nią ocena predyspozycji zawodowych osoby, zmotywowanie do zatrudnienia, wyszukanie pracodawcy, przyuczenie do wykonywania pracy na określonym stanowisku.
     - Podsumowując miesiąc lipiec – mówi Krzysztof Grablewski, specjalista ds. merytorycznych -
     można stwierdzić, że osiągnięte rezultaty są prawidłowe na dotychczasowym poziomie realizacji projektu.
     Pracodawco, tobie też się opłaca! W ramach projektu dostępna jest także wkładka informacyjna do miesięcznika „Razem z Tobą” pt. Każda praca się opłaca. Dodatek będzie się ukazywać do końca roku wraz z każdym kolejnym numerem Razem z Tobą.
     Wkładka obejmuje aktualne przepisy oraz informacje dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem programów i pomocy finansowej PFRON w tworzeniu i utrzymaniu miejsc pracy, odbywania staży, praktyk oraz szkoleń i przekwalifikowań, a także aktualnie prowadzonych programach aktywizujących i przygotowujących na rynek pracy. Informacja kierowana jest zarówno do pracodawców, jak i do osób niepełnosprawnych, które chcą podjąć lub zmienić pracę.
     Pierwszy zeszyt pod hasłem „Pracodawco, tobie też się opłaca!”, zawiera najbardziej istotne informacje dotyczące zatrudniania pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością. Zainteresowani dowiedzą się m.in., czy można zatrudnić osobę ze znacznym stopniem niepełnosprawności ( I gr. inwalidzka), ile można dostać za to od państwa i gdzie należy się ubiegać o dofinansowania. Kolejny zeszyt, również skierowany do firm zatrudniających niepełnosprawnych oraz potencjalnych pracodawców, przyniesie informacje o refundacji kosztów zatrudnienia asystenta pracy osoby niepełnosprawnej, zwolnieniu z wpłat obowiązkowych na PFRON oraz o przepisach ważnych dla osoby niepełnosprawnej, która zdecyduje się „wziąć sprawy w swoje ręce” i zostać swoim własnym pracodawcą.
     
     Projekt „Zatrudnienie wspomagane i pośrednictwo pracy dla osób niepełnosprawnych” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • i to mnie wlasnie wk. .kur. ., z praca ciezko dla ludzi a oni wala mase ogloszen dla tych co maja tylko grupe inwalidzką a potem widac tylko jak inni wala ogloszenia ze przyjma emertyow, inwalidow itd bo sa znizki. ..
Reklama