UWAGA!

Kochana Mamo

 Elbląg, Kochana Mamo
fot. Arthur Jaroszewski

Tak zaczyna się list Günthera Drange do matki Emmy Drange. Ona będzie prababcią Angeli Merkel, on – bratem dziadka byłej kanclerz Niemiec. Kartę pocztową zaadresowaną na Elbląg (Prusy Zachodnie), Szosa Pasłęcka 27 wylicytował Arthur Jaroszewski z facebookowej grupy „Zdjęcia Elbląga”.

Jest rok 1919. W 57 obozie jenieckim w Krasnojarsku na Syberii porucznik rezerwy Günther Drange czeka na transport do Niemiec. Zachował się list datowany na 24 maja 1919 r., w którym niemiecki oficer pisze do mamy: „Ze względu na czytelność dziś nr. II. Przypuszczam, że zapewne wkrótce będziemy mogli jechać do domu, ponieważ dziś rusza stąd pierwszy transport chorych. Więcej usłyszysz od kapitana Rucka, oficera rezerwy 57. Przekazałbym mu chętnie fotografię, która była przeznaczona dla rosyjskiego albumu przestępców*. Z tego jednak zrezygnowałem, ponieważ chcę ją przywieźć bezpiecznie do domu, gdyż wyglądam na niej jakoś bardzo „ponuro”. Mam tą piękną fotografię, rzeczywiście porządnego rodzaju. Zabrałem ją Rosjanom, ponieważ wierzę, że moje oblicze mogłoby tylko zatrzeć dobre wrażenie solidnego albumu przestępców. Tak pozdrawiam Cię, kochana mamo, Twój Günther.
       Pozdrowienia dla Elly(?) Heh(?) wraz z rodziną i rodzeństwem.
       Jak leci u Paula?"

Adresatem listu była Emma Drange zamieszkała w Elbingu przy Szosie Pasłęckiej pod nr 27. Dziś to al. Grunwaldzka. Prawnuczką Emmy Drange będzie Angela Merkel, kanclerz Niemiec. Gunter Drange to brat dziadka niemieckiej polityczki. Zmarł w 1970 r. w stopniu pułkownika.

  Elbląg, Kochana Mamo
fot. Arthur Jaroszewski

List wylicytował na platformie eBay Arthur Jaroszewski. Środki pochodziły ze zbiórki zorganizowanej na zakup fotografii lokomotyw z zakładów Ferdynanda Schichaua. Jak poinformowała Pamela Kociokwik na grupie „Zdjęcia Elbląga” po zakupie zdjęć i pamiętnika (pisaliśmy o tym tutaj) na koncie zostało 610,89 zł. List Günthera Drange kosztował trochę więcej – 635,32 zł. Różnica została pokryta z prywatnych środków i już niedługo karta pocztowa trafi do Elbląga W planach jest przekazanie jej do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w naszym mieście.

„Co jest więc niezwykłego w tym skrawku papieru, na którym nie ma nawet widoku Elbląga? Splata się tutaj elbląska mikro-historia z historią współczesną wielkiej polityki. Jak zapewne pamiętacie, Angela Merkel, która niedawno zakończyła karierę kanclerza Niemiec, miała w naszym mieście przodków. O tutejszym pochodzeniu niemieckiej pani polityk pisał Hans Jürgen Schuch, przewodniczący Zjednoczenia Truso, jeszcze wówczas, gdy była ona przewodniczącą frakcji CDU/CSU w Bundestagu.
       Obok nagrobka na Sadowej i kamienicy na Grunwaldzkiej ta właśnie kartka z korespondencją stanowi konkretny, namacalny ślad tej rodziny w naszym mieście i uznaliśmy, że warto, aby zamiast w czyjeś prywatne ręce trafiła już na zawsze do zbiorów lokalnego muzeum.” - czytamy na facebookowej grupie „Zdjęcia Elbląga”.

List przetłumaczyli Bartosz Skop i Amadeusz Pfeifer – pasjonaci historii Elbląga. Wzmiankowany w liście album przestępców to prawdopodobnie album ze zdjęciami jeńców wojennych, jaki wykonywali Rosjanie.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Precz z Angelą precz z Tuskiem
 • @Łomatko - lepsa tuska niż kłamliwa kaczuska
 • Günther Drange (14.3.1897 Glogau/Głogów - 18.6.1970 Wiesbaden). Wujek zmarłej niedawno Herlind Kasner de domo Jentzsch, matki b. kanclerz Niemiec - dr Angeli-Doroty Merkel. "Kamień Pułkownika Drange" w Elblągu zachował się.
 • " lepsa tuska niż kłamliwa kaczuska" - ruska kacuska
 • do piekarnika z kaczką!!!!!
 • Świetna wiadomość. Muzeum znów otrzyma interesujący materiał, związany z historią naszego miasta. Grupa Zdjęcia Elbląga jest najbardziej prężną grupą FB. Oprócz tego, że zamieszczane są tam naprawdę bardzo ciekawe zdjęcia, to jeszcze skupia młodych historyków pasjonatów historii tego miasta, którzy nie mają sobie równych. Brawo, brawo i jeszcze raz brawo. Nie upolityczniajmy w komentarzach działań grupy, nie komentujmy beznadziejnymi wyrażeniami, bo to świadczy o osobach, które tego dokonują. Nie masz o czym napisać, to nie pisz byle czego, byleby napisać. Do erg - nie ma się tutaj co wymądrzać, bo to jest żenujące. Wiele osób tutaj na ogromną wiedzę histuryczną.
 • to tylko namiastka historii a nie powód do dumy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  13
  smartfonowcy(2022-04-09)
 • Merkelowa dla której ważniejsze dzięgi i układy z Putinem niż życie niewinnych dzieci. Ale życie jurnych byków z Afryki nie było jej obojętne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  21
  LucynaŁupina(2022-04-09)
 • MariuszLewandowski-Fc Bardzo ciekawa informacja. Gdy kilka lat temu występowaliśmy z listem do Kanclerz w sprawie pomocy w rewitalizacji Basenu na Spacerowej mieliśmy obawy jak będzie to odebrane w Elblągu. Inicjatywa wyszła poza Elbląg pisały o niej media krajowe ale Pani Kanclerz środkami nas nie wsparła. Mam nadzieje że dzięki takim znaleziskom przestaniemy się na niemiecką część naszej przeszłości się obrażać i wespół w zespół przywrócimy blask i nagrobkom tych ludzi którzy tu żyli i pomarli przed nami. Dyrektor Trawicki jak widać wie co robi i już tworzy się wokół obiektu środowisko pasjonatów. Gratulacje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17
  12
  MariuszLewandowski-Fc(2022-04-09)
 • A jednak... nie wiem, nie rozumiem, ale cos tam walnę, a co. Dopiero co ktoś wyżej napisał o bezsensownych komentarzach "małych ludzi z kompleksami"... Antonina5
 • MariuszLewandowski-Fc To paru hejterów których nie chciało mi się jeszcze namierzyć stara się przekonać samych siebie że nazywając mnie małym człowiekiem z kompleksami potrafią zamknąć mi usta. A tu proszę z przyjemnością popatrzę na podobne sukcesy owych genijuszy. Skoro zdecydowałem się na kandydowanie do Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych to chyba wypada ów niepoważny twór potraktować poważnie, nie tyle z szacunku dla sukcesów owej bezradnej rady co z szacunku do instytucji wyborów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4
  3
  MariuszLewandowski-Fc(2022-04-09)
 • @MariuszLewandowski-Fc - Odpowiadam: jeszcze koniecznie musi Pan nauczyć się rozumieć wpisy. Akurat mój wpis o "małych ludziach z kompleksami" nie dotyczy Pana, tylko idiotycznych wpisów wcześniejszych. Antonina5
Reklama