UWAGA!

Kryzys to początek szansy

 Elbląg, Kryzys to początek szansy
fot. AD

Osoby uzależnione, nieradzące sobie z kryzysem, ofiary przemocy domowej, osoby starsze, czy wykluczone społecznie często nie wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy. Gdzie szukać wsparcia, porady prawnej czy pomocy terapeuty. O tym, jak usprawnić ten proces, zintegrować służby pomocowe rozmawiano podczas konferencji pn. „Pomoc rodzinie w kryzysie”, która odbyła się dziś (18 października) w Ratuszu Staromiejskim.

Kryzys jest początkiem szansy – to słowa doktora psychologii Ewy Woydyłło, która od lat zajmuje się leczeniem uzależnień, jako psychoterapeutka w ośrodku terapii uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jej dziełem jest rozpowszechnienie w Polsce leczenia według tzw. modelu Minnesota, opartego na filozofii anonimowych alkoholików. Jej wykładu zrealizowanego w formie telewizyjnej wysłuchali (i obejrzeli) uczestnicy dzisiejszej konferencji.
       - O tym, jak pomagać mówi się dużo, ale jeszcze nie za dużo – przekonywała specjalistka w dziedzinie psychologii. – To mówienie ma sens jednak dopiero wtedy, jeśli idzie za nim działanie.
       O działaniu, a właściwie o współdziałaniu debatowali dziś pracownicy organizacji i instytucji pomocowych z Elbląga.
       - Dzisiejsza konferencja zorganizowana została po to, by zintegrować służby pomocowe w naszym mieście, bo zauważyliśmy, że nie ma współpracy między nimi – mówi prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Szansa" Alicja Sepetowska. – A pomocy potrzebuje zarówno młodzież, która ucieka z miasta, ale także ta, która powraca z emigracji zarobkowej, ludzie starsi. My chcielibyśmy udzielać pomocy naszym mieszkańcom.
       - A widzimy silną potrzebę, bo przychodzą do nas ludzie z różnymi problemami dotyczącymi m.in. przemocy, uzależnień wszelkiego rodzaju, ale także współuzależnienia. Przychodzą do nas bowiem dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, które niby funkcjonują normalnie, ale coś ich blokuje w życiu – dodaje Bogusław Mikulski, specjalista terapii uzależnień. - Chcemy uwrażliwić miasto i decydentów, jak i służby pomocowe, byśmy wypracowali sobie wspólną sieć takiej pomocy. Jeżeli trafi do nas osoba potrzebująca wsparcia, byśmy mogli jej go w pełni udzielić. Zarówno pomocy prawnej, jak i terapeutycznej, a także pomocy w zwykłym funkcjonowaniu. Często osoby w kryzysie są – jak my to mówimy – „zakręcone” i ciężko im z niego wyjść. Trudno im poruszać się po urzędach, często nie umieją załatwić swoich spraw. Nie potrafią odnaleźć się w normalnym, społecznym funkcjonowaniu, co powoduje, że są wykluczone. Mimo tego, że pomoc społeczna im się należy, nie potrafią z niej skorzystać, bo nie wiedzą gdzie, nie wiedzą jak, nie umieją napisać podania. Są „zakorkowani”.
       - Działamy od kilku lat i mamy doświadczenia. Widzimy, kiedy osoby nawet po latach braku aktywności w sferze zawodowe, wracają do społeczeństwa. Wracają do pracy mimo trudnego rynku. Z poczwary przeobrażają się w motyle. I to bardzo cieszy – dodaje Bogusław Mikulski.
       Chęci są, ale…:  – Jest tylko jedna trudność – brakuje nam środków finansowych – wyjaśnia Bogusław Mikulski, terapeuta w Ośrodku Terapii Uzależnień „Szansa”, a także w stowarzyszeniu o tej samej nazwie. - W tym roku udzieliliśmy ponad 3 tys. porad jako wolontariusze. Środki, które otrzymujemy są niewystarczające. Robimy wszystko z pasją. Tu jest zespół ludzi z pasją, profesjonalistów, przygotowanych merytorycznie.
       - Ważne jest, aby rozpowszechnić informacje o sposobach pomocy dla osób z problemami, które nie do końca wiedzą, gdzie mogą szukać wsparcia, porady prawnej, terapii – kończy Alicja Sepetowska. - Specjaliści potrafią najlepiej określić, kto i jakie potrzeby ma, aby rozwiązać konkretne problemy w życiu. W związku z tym integracja służb pomocowych jest celem nadrzędnym do stworzenia sprawnej i efektywnej pomocy. Tylko w ten sposób można kompleksowo rozwiązać problemy naszego społeczeństwa.

 


       Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Szansa” działające w Elblągu przy ul. Żeromskiego 22 (teren Szpitala Miejskiego) przy wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
       Patronatem konferencję objął Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.
      

A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ważne jest, aby rozpowszechnić informacje o sposobach pomocy dla osób z problemami, które nie do końca wiedzą, gdzie mogą szukać wsparcia, porady prawnej, terapii – kończy Alicja Sepetowska. - Specjaliści potrafią najlepiej określić, kto i jakie potrzeby ma, aby rozwiązać konkretne problemy w życiu. W związku z tym integracja służb pomocowych jest celem nadrzędnym do stworzenia sprawnej i efektywnej pomocy. Tylko w ten sposób można kompleksowo rozwiązać problemy naszego społeczeństwa. .. .. BRAWO !!!! BRAWO!!! BRAWO!!! Na kłopoty Bednarski :) BEZ KOMENTARZA
 • Zasrana Wolska najpierw kryzysy generuje spychając ludzi do rynsztoka, pozbawiając ich pracy i elementarnego bezpieczeństwa socjalnego, tylko po to by za publiczne pieniądze te same rodziny zepchnięte przez siebie do rynsztoka ratować, oczywiście w 99% nieskutecznie. ; D Janopawłowa odmiana tej ziemi okazała się być czymś nader odrażającym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  srututu(2011-10-18)
 • czesto osoby w kryzysie są cyt. "zakręcone". .. bardzo profesjonalne diagnozy. .. gratulacje. Poziom merytoryczny konferencji- wysoki.
 • Miałem kryzys i skorzystałem z "SZANSY". Dziekuje Bogu ze postawił na mojej drodze Ośrodek terapii uzaleznień "Szansa".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MariuszElblag(2011-10-18)
 • Dziekuje za "SZANSE"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z Nowakowa(2011-10-19)
 • Dzięki za merytoryczną, i świetnie przygotowaną konferencję. Wreszcie wybrzmiał głos w sprawie kryzysu rodziny, profesjonalny i mądry. trzeba bić na alarm!Jeszcze raz dzięki Organizatorom. A do przedmówcy-nie "Wolska "generuje-TY sam generujesz swoje kryzysy. Pomyśl nad tym. To, że widzisz źródło swoich problemów gdzie indziej, to już poważny problem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nerkall(2011-10-19)
 • Konferencja była niezła, zastanawia tylko jedno - dlaczego takie spotkania nie interesują miejskich słuzb społecznych, jakoś wśród występujących czy uczestników nie widziałem tych dzielnych służb socjalnych przecież powołanych głównie do pomocy takich pochylonych nad losem najsłabszych, odznaczanych orderami "w służbie człowieka", może warto zadac sobie pytanie jak to wszystko funkcjonuje, gdzie trafiają pieniądze podatników (niemałezresztą ) może warto się zastanowić nad niektórymi działaniami tych służb, gdzie naprawdę trafia pomoc?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wrażliwy Zdzisław(2011-10-19)
 • Profesjonaliści, ludzie z pasją, polecam gorąco. .. głównie kobietom w kryzysie
 • Dziś do pani dyrektor MOPS złożyłem wniosek o reorganizacje Klubu Integracji Społecznej który w tamtym roku kosztował koszmarne pieniądze i nie przyniósł żadnych efektów poza paroma aferami jak sądzę. PUP na 2012 dostanie takie same środki jak w tym roku więc w sumie warto pomyśleć nad jego likwidacja i środki przeznaczyć na pomoc bezrobotnym ale to chyba za wiele jak na nasze realia, ,, ,,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MariuSSz44(2011-10-21)
Reklama