UWAGA!

Kto kradnie flagi z ronda?

 Elbląg, Dziś rano ustawiliśmy na rondzie Obrońców Birczy kolejna trzynastą z kolei polską flagę narodową - napisał do nas Czytelnik.
Dziś rano ustawiliśmy na rondzie Obrońców Birczy kolejna trzynastą z kolei polską flagę narodową - napisał do nas Czytelnik.

Odpowiedzi na to pytanie domaga się jeden z naszych Czytelników, którzy zgłosił sprawę na policję. Dotyczy ona ronda Obrońców Birczy, na którym dzisiaj, już po raz trzynasty, natknięto biało-czerwoną flagę. Wcześniejsze ktoś ukradł.

„Dziś rano ustawiliśmy na rondzie Obrońców Birczy kolejna trzynastą z kolei polską flagę narodową. I jeśli znów ją stamtąd wyrzucą i zniszczą, będziemy ustawiać kolejne i zgłaszać zniszczenie polskiej flagi na policję i do ABW, aż w końcu obie te służby wezmą się na poważnie za robotę i znajdą sprawców wszystkich tych profanacji” - napisał do nas pan Jacek, jeden z Czytelników, który był inicjatorem nadaniu rondu u zbiegu ul. Legionów i Niepodległości nazwy „Obrońców Birczy”.

Policja na wniosek pana Jacka wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Trwa od 13 września, jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Elblągu i dotyczy art. 137 kodeksu karnego ("Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku").

Przypomnijmy, że rondo u zbiegu ul. Legionów i Niepodległości nosi nazwę Obrońców Birczy od 2018 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej w Elblągu. Przypomina o wydarzeniach w Birczy, miejscowości na Podkarpaciu, która w latach 1945-46 trzykrotnie była atakowana przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Wszystkie ataki zostały odparte, a podczas walk zginęło kilkudziesięciu Polaków.

O patronie ronda przypomina głaz z pamiątkową tablicą poświęconą Obrońcom Birczy. To miejsce było już wcześniej atakowane przez wandali. Tuż przed uroczystością odsłonięcia tablicy nieznany sprawca lub sprawcy próbował zniszczyć tablicę. Odnotowano też przypadek zniszczenia polskiej flagi z ronda przez jednego z obywateli Ukrainy, za co trafił on przed sąd. Sprawców w pozostałych przypadkach kradzieży polskiej flagi nie ustalono.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Może to robi ktoś z, ,bąkiewiczow, ,elbląskich?
 • Myślę że te flagi nie są jakoś kradzione z powodów politycznych tylko raczej jako zwykła kradzież. Po prosu jakieś przygłupy chcą mieć powiedzmy w domu polską flagę ale niekoniecznie ją kupić.
 • Do ABW zgłaszać kradzież przedmiotu o wartości 5 zł xd. Już widzę jak sprowadzają specjalistów z CSI do namierzenia sprawców.
 • Stawiałbym na kibiców pewnego klubu piłkarskiego o żółto niebieskich barwach
 • ale ten pan Jacek ma problemy ze sobą. myślę że można jeszcze na FBI podać tą sprawę. i do Pana Boga też z modlitwą się zwrócić. żeby wiatr tam tak nie wiał i flag nie zabierał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  30
  szaman(2021-10-13)
 • Załóż człowieku monitoring, a Policja i ABW nie jest od pilnowania ronda. Możesz też człowieku wystawić "wartę rondową". .. .A czy tam akurat jest miejsce na Flagę Państwową?
 • Można zatem powiedzieć, że flagi są kradzione z pobudek. .. patriotycznych :-)
 • Jakiś wybitny patriota zbiera te flagi. ..
 • Bakiewicz, on nie ma szacunku ani do hymnu ani do flagi. Milcz glupi czlowieku, chamie niewychowany. .. Brawo Pani Wando.
 • Policja zajęta, pilnuje domu prezesa, ABW pilnuje policji która pilnuje domu prezesa, nie ma czasu na pilnowanie flagi państwowej bo jest dom prezesa do pilnowania
 • zgłaszać, brawo czytelnik tak trzymać. wielu tu obcych i pewnie to oni.
 • Czasem niektóre osoby z braku problemów wymyślają sobie jakieś problemy. Po pierwsze: jeżeli ktoś zabrał flagę to nie daje podstaw do stwierdzenia, że została ona zniszczona. Po drugie: ze względu na wartość flagi powinno to być podciągnięte pod wykroczenie, a nie pod przestępstwo - patrz pkt 1.Po trzecie: ABW nie jest od tego typu spraw, a policja ma większe problemy niż pilnowanie flagi na rondzie. Po czwarte: ciesz się człowieku, że nie zniszczono pomnika - niemniej można utworzyć społeczny komitet do patrolowania ronda, ochotnicy są mile widziani. Po piąte: co o tym wszystkim sądzi Koliński?
Reklama