UWAGA!

Kto nie chce ronda Honorowych Krwiodawców? (opinia)

 Elbląg, Rondo Honorowych Krwiodawców w Łukowie na Lubelszczyźnie (Google StreetView)
Rondo Honorowych Krwiodawców w Łukowie na Lubelszczyźnie (Google StreetView)

Honorowi dawcy krwi od dłuższego czasu bezskutecznie domagają się od władz miasta docenienia swoich zasług dla społeczeństwa. Chcieliby nazwać jedno z miejsc: rondo lub skwer, by w trwały sposób zaznaczyć swoją działalność w Elblągu. Dlaczego idzie jak po grudzie?

Honorowym Krwiodawcom w Elblągu zamarzyło się uhonorowanie osób, którzy „za symboliczne czekolady“ oddają własną krew tym którym ten „dar serca“ niejednokrotnie ratuje życie. Ludzi, którym Honorowi Krwiodawcy kojarzą się źle, jest pewnie mała mniejszość. Co więc mogło pójść nie tak w pomyśle uhonorowania krwiodawców w Elblągu?

Wszystko.

 

Zamiast ronda Tarnopol

18 stycznia ubiegłego roku prezes Wojskowego Klubu HDK PCK "Brotherhood of blood", wysłał do ratusza petycję, w której żądał zmiany nazwy ronda Tarnopol na rondo Honorowych Krwiodawców właśnie. Wcześniej pod petycją zbierano podpisy poparcia.

„Obecna nazwa budzi wiele kontrowersji wśród społeczeństwa. Natomiast nowa nazwa wpłynie na podniesie rangi oraz promowanie wśród społeczeństwa szlachetnej postawy życiowej prezentowanej przez honorowych dawców krwi, która wynika z dużego zrozumienia dla potrzeby leczenia krwią i ratowania życia ludzkiego.“ - możemy przeczytać w petycji.

Przypomnijmy, że była to kolejna próba zmiany nazwy tego ronda. W kwietniu 2021 r. do ratusza wpłynęła petycja w sprawie zmiany nazwy ronda Tarnopol na Ofiar Wołynia. Spór o nazwę ronda i stosunki elbląsko - tarnopolskie toczył się swoim tempem. I w styczniu 2022 roku można było odnieść wrażenie, że zmiana nazwy na Honorowych Krwiodawców jest jeszcze jedną potyczką w tej walce.

24 lutego 2022 roku sytuacja zmieniła się diametralnie. Rosja napadła na Ukrainę i... działania antyukraińskie (a za takie można uważać pozbawienie Tarnopola ronda) mogły być odebrane źle. Inicjatywa upadła. Na oficjalną odpowiedź prezydenta miasta wnioskodawca musiał czekać do 29 marca. „Dziś, kiedy elblążanie wraz z samorządem, starają się pomóc mieszkańcom Tarnopola nie może być mowy o zmianie nazwy Ronda Tarnopol“ - napisał wiceprezydent Janusz Nowak w odpowiedzi, w której... chwalił się w jaki sposób Elbląg pomaga walczącej Ukrainie.

 

Bitewne Ronda

17 marca ubiegłego roku radni elbląskiej Rady Miejskiej, aby dać wyraz poparcia dla walczącej Ukrainy, zmienili nazwy dwóch rond w Elblągu: Nowogródek i Kaliningrad. Wydawać by się mogło, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedno z nich nazwać rondem Honorowych Krwiodawców i choć połowicznie usatysfakcjonować wnioskodawców petycji. Na ten pomysł prawdopodobnie nikt w ratuszu nie wpadł. Albo idea nie znalazła poparcia najwyższych czynników. I zamiast ronda Nowogródek mamy Rondo Bitwy Warszawskiej, Kaliningrad zmienił się w Bitwy Grunwaldzkiej. Kto jest pomysłodawcą nowych nazw - nie wiadomo. Nie wiadomo, czy ktoś w ogóle zabiegał o takie, a nie inne nazwy.

  Elbląg, Kto nie chce ronda Honorowych Krwiodawców? (opinia)
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

 

To może cokolwiek

3 listopada do ratusza wpłynęła kolejna petycja w sprawie nadania nazwy „Honorowych Krwiodawców“ czemukolwiek. “... zwracam się z wnioskiem o nadanie wyróżniającej nazwy „Honorowych Krwiodawców“ jednemu z elementów przestrzeni miasta Elbląg (np. dla skwerku, ronda itp.) - napisał wnioskodawca.

Na udzielenie odpowiedzi urzędnicy potrzebowali 2,5 miesiąca. Można było przypuszczać, że ten czas był im potrzebny na znalezienie odpowiedniego ronda (kilka czeka na swoją nazwę) lub skwerku. Niestety, chyba nic nie znaleźli. “... powyższy wniosek wymaga dogłębnej analizy. Jednocześnie informuję, że wszystkie propozycje nowych nazw lub zmiany istniejących opiniowane są przez Komisję do spraw nadawania nazw w Elblągu. Propozycje te w formie projektów uchwał Rady Miejskiej przedstawione są do akceptacji prezydentowi miasta oraz właściwym komisjom Rady Miejskiej. Po wyczerpaniu tego trybu postępowania projekty uchwał przedstawiane są na sesji Rady Miejskiej“ - napisał wiceprezydent Michał Missan w odpowiedzi datowanej na 18 stycznia 2023 r.

Wiceprezydent zapowiedział, że projekt uhonorowania Honorowych Krwiodawców będzie przedmiotem obrad na najbliższym posiedzeniu Komisji ds. nadawania nazw.

 

Pionierzy Oświaty

Jak skutecznie przeprowadzić proces nazwania ronda odpowiednim patronem pokazuje przykład ronda Pionierów Oświaty. Z inicjatywą wyszedł Związek Nauczycielstwa Polskiego. Rondo nie było jeszcze gotowe (inwestycja miała się skończyć do 30 września 2021 r..), kiedy 23 września radni podjęli uchwałę ws. nadania nazwy Pionierów Oświaty . Uroczyste nadanie nazwy odbyło się ponad rok później - 14 października 2022 r. Nie nie ma tu specjalnego znaczenia fakt, że Gerhard Przybylski, prezes elbląskiego oddziału ZNP zasiadał w Honorowym Komitecie Poparcia Witolda Wróblewskiego w wyborach samorządowych w 2018 r. Gerhard Przybylski jest też laureatem Nagrody Prezydenta w kategorii „Inne“ za rok 2021.

Sebastian Malicki

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Postawić pod szpitalem piekarczyka ze strzykawą, powinni być zadowoleni!
 • Należy się to krwiodawcą jak psu buda w końcu ratują ludzkie życie! Ale po co jak można nadać nazwę jakiegoś nieudolnego partyjniaka!
 • nazwą " pionierów oswiaty" jest jak z głębokiej komuny lat 50 tych ubiegłego wieku, poprostu żenada
 • Nie może tak być kiedy zmienia się nazwy ulic, rond i placów. Wiatr historii zawsze będzie powodował że nazwy i miejsca będą bardziej czczone lub znienawidzone. Decyzje o nazwach takich miejsc powinna podejmować odpowiedzialna grupa społeczeństwa a nie radni którzy politycznie mają za nic opinie mieszkańców. Każda nazwa będzie właściwa jeżeli zrobimy to w sposób odpowiedzialny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  2
  Czytelnik66(2023-01-27)
 • Wszyscy chcą krwi jak trwoga ale nikt nie chce ronda ? Ciekawe. Widać że wartościowsze w tym kraju jest jakies nazwisko nadane czasowo miejscu niz sprawa wartości najwyższej i ponadczasowej jakim jest podarowanie komus części siebie np. krwi.
 • Nie nie ma tu specjalnego znaczenia fakt, że Gerhard Przybylski, prezes elbląskiego oddziału ZNP zasiadał w Honorowym Komitecie Poparcia Witolda Wróblewskiego w wyborach samorządowych w 2018 r. Gerhard Przybylski jest też laureatem Nagrody Prezydenta w kategorii
 • naprawdę nie ma to znaczenia, czemu ludzie nie chcecie uwierzyć.
 • Nazwy rond to bzdura i bez jakiegokolwiek znaczenia. Po co krwiodawcom ta nazwa? Jeszcze pare takich akacji i nikt już krwi nie bedzie oddawał... Zaprzeczenie samej akcji. Honorowy znaczy sie bez tych nazw skerów, parków, pomników...
 • Honorowo to Pan Missan powinien nie być już vice. Po co i dlaczego tam jest, nikt nie wie.
 • No tak, nazwa ronda Tarnopol nam się źle kojarzy w związku z nazwaniem tamże Stadion imieniem Romana Szuchewycza - Inspiratora ludobójstwa na Wołyniu, a wg Iwanny Kłympusz-Cyngadze wicepremier Ukrainy odpowiedzialnej za integrację europejską to bohater Ukrainy - sprzeczność. Więc powinna nastąpić zmiana i to jak najszybciej.
 • to POwiec, dla nich cos takiego jak honor nie istnieje. Patrz referendum 2013 gdzie POwcy wylecieli odwolani przez 24 tys elblazan a pozniej z uporem maniaka pchali sie ponownie do UM wchodzac tam z iloscia kilkuset glosow. gdzie tu takt i honor?
 • Ten artykuł dobitnie pokazuje, że nazwy rond to głupota. Według przepisów rondo to skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Czy zatem w następnym kroku będziemy nazywać skrzyżowania? Swoją drogą proszę spojrzeć na zdjęcie jak pięknie może rondo wyglądać w innym mieście. Zieleń miejska u nas to dno i wodorosty.
Reklama