UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kto skorzysta z emerytury od 1 października?

Elbląg, Kto skorzysta z emerytury od 1 października?
fot. Anna Dembińska, arch. portel
Reklama

1 października wchodzi w życie ustawa z dnia 16 listopada 2016r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jej głównym celem jest przywrócenie wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. ZUS ze swojej strony udzieli wsparcia klientom, którzy będą rozważać decyzję o przejściu na emeryturę.

W październiku prawo do emerytury uzyskają wszystkie kobiety, które będą w wieku między 60 a 61 lat i 4 miesiące. U mężczyzn prawo do emerytury zyskają wszyscy w wieku między 65 rokiem życia do 66 lat i 4 miesiące.
       Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych ubezpieczonych w połowie roku utworzone zostaną stanowiska doradców emerytalnych, którzy dostępni będą w sali obsługi klienta. Będą oni informować o warunkach przejścia na emeryturę, wskazywać najlepsze rozwiązania oraz przeprowadzać symulację prognozowanej wysokości świadczenia w oparciu o zaktualizowany do obecnego stanu prawnego kalkulator emerytalny.
       Zapowiedziana zmiana do ustawy skraca również czas oczekiwania na emeryturę w wieku powszechnym dla osób, które pobierają renty z tytułu niezdolności do pracy, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia przedemerytalne. Okresowa emerytura kapitałowa będzie mogła zostać przyznana również wcześniej o 2 lata, lecz nasz klient będzie musiał wystąpić z takim wnioskiem. Jeśli tego nie zrobi, będzie go obowiązywał męski, wydłużony wiek emerytalny wynoszący 67 lat.
       Kolejnym następstwem zmiany wieku emerytalnego jest zniesienie prawa do emerytury częściowej. Będą mogli z niej skorzystać tylko panowie, którzy wszystkie warunki spełnili przed 1 października 2017r. i nie zdążyli złożyć wniosku.
       Ustawa zmieniająca wydłużyła możliwość przejścia na emeryturę nauczycielską bez względu na wiek. Mogą z niej skorzystać osoby, które spełniły warunki określone w art. 88 ust 2a Karty Nauczyciela oraz przed dniem, w którym wejdzie w życie niniejsza ustawa, nie osiągnęły podwyższonego wieku emerytalnego, ale mają ukończone 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) albo wiek ten osiągną w okresie od 1 października 2017r. do 31 sierpnia 2018r. Kolejnym warunkiem jest rozwiązanie na swój wniosek stosunku pracy albo stosunek ten ulegnie rozwiązaniu lub wygaśnięciu w okolicznościach, które określa również Karta Nauczyciela w art. 20 ust. 1,5c i 7. Ostatni wymóg, który musi być spełniony, to zgłoszenie wniosku o emeryturę do 31 sierpnia 2018r. Pozwoli to na nabycie prawa do emerytury nauczycielskiej, a tym samym da możliwość wyliczenia wysokości świadczenia według starych zasad.
       Zmiany w ustawie dotyczą również obniżenia stażu wymaganego dla kobiet do podwyższenia do kwoty najniższego świadczenia. Nowelizacja wiąże się również z obniżeniem okresów składkowych i nieskładkowych do 20 lat, przy czym okresy nieskładkowe w dalszym ciągu mogą stanowić 1/3 okresów składkowych. Z tą zmianą związany jest również obowiązek opłacania przez organy samorządowe składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za kobiety pobierające świadczenie pielęgnacyjne, socjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna – przez okres niezbędny do uzyskania przez nią okresu ubezpieczenia, wynoszącego co najmniej 20 lat. Dla mężczyzn okres ten nie zmienia się i wynosi 25 lat.
      
Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Reklama