UWAGA!

Kto zapłaci za strajk?

 
Elbląg, W ubiegłym tygodniu nauczyciele protestowali na pl. Jagiellończyka
W ubiegłym tygodniu nauczyciele protestowali na pl. Jagiellończyka (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

Końca strajku nauczycieli nie widać. Tymczasem wielu nauczycieli poszło na zwolnienia lekarskie, by nie stracić wynagrodzenia za czas protestu. Elbląski ratusz planuje wesprzeć nauczycieli poprzez organizację dodatkowych zajęć – ale dopiero po zakończeniu strajku.

Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia. Za okres strajku protestującym nie przysługuje wynagrodzenie, chyba, że... - Mamy prawo po strajku negocjować w sprawie utraconych wynagrodzeń – wyjaśnia Gerard Przybylski, prezes ZNP w Elblągu.
       Nie wiadomo jednak (na razie), jak i kiedy zakończą się negocjacje. W Elblągu strajkują wszystkie placówki. Wielu nauczycieli przechodzi jednak na zwolnienia lekarskie. Takie rozwiązanie ma ten „plus”, że jednocześnie nie pracują, a dostaną pieniądze z tytułu przebywania na zwolnieniu lekarskim w wysokości 80 procent należnego wynagrodzenia. 
       Tymczasem elbląski ratusz chce wspomóc nauczycieli poprzez organizację dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. - Budżety szkolne nie zostaną pomniejszone w żaden sposób. Pieniądze przeznaczone na kształcenie zostaną na to wydane. Dyrektorzy zdiagnozują potrzeby swoich szkół i pieniądze wydadzą na zajęcia dodatkowe, które w ich szkołach będą potrzebne – zadeklarował Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga.
       Nie oznacza to jednak zapłaty za czas strajku.  - Za strajk wynagrodzenie nie przysługuje. Jednak jako organ prowadzący możemy sfinansować dodatkowe zajęcia potrzebne w szkołach: czy to będzie matematyka, zajęcia sportowe, wyjścia, wyjazdy. Ale jest to wynagrodzenie za normalny czas pracy nauczycieli. Możemy te pieniądze wydać nawet w kolejnym roku szkolny, bo liczy się rok budżetowy – mówił Edward Pietrulewicz.
       Oznacza to jednak więcej pracy dla nauczycieli już po zakończeniu strajku. 
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama