UWAGA!

Teraz ja - Łączyć – nie dzielić!

Elbląg, Łączyć – nie dzielić!

Każdy radny chce zaistnieć politycznie, zwłaszcza w roku przedwyborczym, m.in. zgłaszając rozmaite pomysły. Zastanowiłem się jednym z takich pomysłów – elbląskiego radnego z okręgu nr 5. Chodzi mi o pomysł zlikwidowania, przerobienia czy przeniesienia pomnika z Placu Konstytucji. Więcej zdjęć.

W piękne, jesienne popołudnie z grupką przyjaciół, których wcześniej zaprosiłem przed pomnik, postanowiliśmy chwilę zastanowić się, cóż takiego jest nie tak z tym pomnikiem, odczytać i zinterpretować płaskorzeźby, których jest sześć od strony placu i pięć z drugiej strony.
       Po obejrzeniu płaskorzeźb doszedłem do wniosku, że pomysł radnego to po prostu POrażka. Mam wątpliwości, czy widział te wszystkie sceny wyryte na pomniku. Zrobiłem zdjęcia, aby każdy mógł sam zinterpretować i chwilę zastanowić się, co komu przeszkadza ten pomnik?
       Na samej górze po lewej stronie duży Orzeł, poniżej scena z walki podpisana datą znaną już w szkole podstawowej: 1410-1454, powyżej dwa gołe miecze(Bitwa pod Grunwaldem), u dołu król Władysław Jagiełło, powyżej grupa żołnierzy polskich i radzieckich symbolizująca zdobywców Elbląga. Z drugiej strony same lokalne, ale jakże swojskie symbole. Fregata (port w Elblągu), kotwica (były Zamech), koło zębate i kłosy to nic innego, jak symbole Żuław i ciężkiego przemysłu, jaki kiedyś w tym mieście istniał.
       Nie znalazłem nic, co mogłoby się wiązać z komunizmem czy PZPR-em. Jedyną rzeczą, jaką można byłoby poprawić, to dorobić koronę Orłowi. Koszt niewielki, efekt znaczny. A przede wszystkim pomnik należałoby umyć.
       Tu moja sugestia dla radnego – może podjąłby się pan tego? Zamiast wymyślać problemy, które mogą podzielić społeczeństwo, proponuję zająć się zrobieniem czegoś, co może połączyć. Korona nad głową Orła jest idealnym wyzwaniem.
       Przypomnę, ze w obrębie okręgu wyborczego nr 5 jest mnóstwo rzeczy do zrobienia. Gimnazjum przy ul. Lotniczej jest nieogrodzone, przy Szkole Podstawowej nr 14 od 20 lat niszczeje rozpoczęta budowa. Przed szkołą i przedszkolem, a zwłaszcza przed wieżowcami brak jest parkingów. Pętla autobusowa jest symbolem niemocy władzy w tej dzielnicy, a o wiadukcie nad torami już nie wspomnę. Tak więc, zamiast bić pianę, proponuje słowa zamienić w czyn, wyjść z ratusza i pochodzić po krzywych chodnikach Zatorza!
      
      
Wowka Liczba publikacji: 66
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.5 18 65

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • no i Wowka przyznam Ci racje - tylko czy cudowny POmysł owego radnego nie zostanie wdrożony w życie w imię racji wyższych owego radnego - sławnego zresztą z innych cennych inicjatyw i całego kosza obietnic wyborczych.
 • jakby chłopina taki duży pomnik zniszczył albo przeniósł miałby zasługi w niebie za walkę z komunizmem, a zrobić coś dla ludzi, to takie trywialne małostkowe wielcy ludzie taką płycizną się nie kalają. Bo to się człowiek narobi a do historii nie przejdzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyrozumiały(2009-10-06)
 • Nie zgadzam się z Wowką. Ten pomnik jest beznadziejny, choćby z tego powodu, że nie da się odpowiedzieć na pytanie czego lub kogo jest ten pomnik. Poza tym wygląda fatalnie. Zamiast niego powinien tam stanąć pomnik albo króla Kazimierza Jagiellończyka, albo Stefana Batorego ze wskazaniem na pierwszego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inżynier(2009-10-06)
 • Aby przypieprzyć POlitykowi. A nie poraziło, Cię Wowka, piękno tego "dzieła sztuki" przez małe "d"? Zawalidroga i nic ponadto. Koszmarny sen przechodnia. Nie przenieść, tylko oddać zlomiarzom. Tam w plaskorzeźbach nic zdrożnego nie ma. Cały jest wielką kupą metalu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  agenciura(2009-10-06)
 • a najlepiej postawcie następnego papieża
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  iinny inżynier(2009-10-06)
 • Luudzie. Nie wstydzcie się naszej historii. Ty powyżej jak jeszcze nie możesz się domyśleć co pomnik przedstawia to poproś rodzica żeby przeczytał i wytłumaczył Ci ten artykuł. Pomnika nie zlikwidują. .. nie odważą się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  margaryna druga(2009-10-06)
 • Pomnik powinien być ku czci kogoś lub czegoś. A w tym przypadku mamy jakieś pomieszanie z poplątaniem. Jagiełło i żołnierze radzieccy. Kotwica i kłosy zboża. Nikt nie jest w stanie wytłumaczyć jaki to ma sens, bo sensu jest pozbawione. Pomnik jest jak najbardziej PRL-owski bo zarówno pomysł jak i wygląd pasuje do wytworów tamtych lat. Oczywiście pomnik papieża nie jest głupim pomysłem, jednak uważam że Elbląg nie uhonorował odpowiednio postaci dla siebie zasłużonych. Dlatego proponuję królów którzy zrobili dla Elbląga najwięcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inżynier(2009-10-06)
 • ehh Co z nas za ludzie. Każdy kraj ma swoją historię i winna ona być zachowana w taki czy inny sposób. Jeszcze dojdzie do tego, że będziemy dzieciom wciskać, że komuny nie było itp. Przypomina mi to rozmowę z jednym z profesorów z Rosji który został znieważony za to że mówi swym uczniom o łagrach i że nie powinien kłamać. Nie bójmy się naszej historii, jest jaka jest, ale jest nasza. Komuniści ukrywali przed nami naszych autentycznych bohaterów i wciskali nam byle co. Nie mówmy dzieciom, że Stalin czy inni byli dyktatorami, raczej trzeba powiedzieć, że byli matołami i mordercami, którym brakowało umiejętności do rządzenia. Pomnik niech stoi, niech przypomina nam, że Elbląg też był miejscem nieszczęścia XX w. W sumie to jeszcze Czesia możemy postawić i całkiem ogłupić ludzi młodych. Historycznie nie będzie, ale za to jak śmiesznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  FriarG(2009-10-06)
 • Wydaje mi się, że jest to pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sista_niezalog.(2009-10-06)
 • W 1975 roku polskie państwo miało 1010 lat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  korekta(2009-10-06)
 • Niech portel umieści pomnik w dziale Hit czy Kit (od lipca nic nowego tam nie ma) i zobaczymy co on znaczy dla elblążan a może i "genialny w swoim mniemaniu" radny zajrzy i zobaczy ile stracił głosów przez swój idiotyczny pomysł usunięcia pomnika.
 • Ten pomnik to brzydactwo, "kupa złomu", jak to nazwał jeden z internautów. To zwykła megalomania minionej, niechlubnej epoki. Wydaje mi się, że poczynania władz miasta całkowicie przypominają zwyczaje minionego czasu. Elbląg nie jest wcale piękniejszy od innych miast (ostatnio miałam okazję pobyć w płn. Polsce), ale mentalnie daleko w tyle za innymi. Wystarczy ruszyć się z tego "grajdołka", aby zobaczyć jak gdzie indziej życie toczy się wartko i z sensem. A pomnik. moim zdaniem, powinien być zlikwidowany, a w jego miejscu mogłaby powstać np. fontanna.
Reklama