UWAGA!

Latały podkowy w „Lazarusie”

 Elbląg, Latały podkowy w „Lazarusie”
(fot. AD)

Sama gra miała być dla uczestników spotkania nie tylko dobrą zabawą i nową rozrywką, ale także kolejną formą podnoszenia sprawności psychofizycznej. Zabawa ta posiada bowiem także walory rehabilitacyjne, szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych.

Sport jest nie tylko miłą rozrywką, ale może spełniać również funkcje rehabilitacyjne. Z tego powodu kierownictwo Środowiskowego Domu Samopomocy „Lazarus” zorganizowało w czwartek (27 maja) I Zawody w Rzucie Podkową. Impreza miała miejsce na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy „Lazarus” przy ul. Skrzydlatej. Udział w spotkaniu wzięli podopieczni ŚDŚ z ul. Skrzydlatej oraz Winnej, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z ul. Beniowskiego, podopieczni Ochotniczego Hufca Pracy oraz ich rodziny.
       – Środowiskowy Dom Samopomocy jest instytucją, która stara się uaktywniać osoby niepełnosprawne i uczyć je powrotu do samodzielności. Prowadzimy tu różnego rodzaju zajęcia w pracowniach terapeutycznych, a terapeuci uczą swoich podopiecznych podstawowych czynności życia codziennego. Zorganizowany dzisiaj turniej w rzucie podkową odbywa się u nas po raz pierwszy – powiedział nam kierownik ŚDS Paweł Gołębiewski.
       Na imprezie obecne było kierownictwo wszystkich tych placówek oraz pracujący w nich terapeuci. Zauważalna była bliska więź, łącząca opiekunów i ich podopiecznych, co złożyło się na niesamowitą atmosferę. Śmiech, czułe gesty, słowa pełne otuchy dały poznać, jak wiele tych ludzi ze sobą łączy, a nikt pośród nich nie czuje się obcy.
       – Przychodzę na zajęcia organizowane przez ŚDS, żeby odpocząć od żony, a ona ode mnie – żartował jeden z uczestników spotkania. – Lubię tutaj przychodzić, ponieważ na zajęciach można porozmawiać, powygłupiać się, pożartować. Są też zajęcia poważniejsze, można się w nie zaangażować, jak się chce. Generalnie jest mi tu bardzo dobrze. Jest to dla mnie odskocznia.
       Podopieczni ŚDS są to bowiem ludzie w różnym wieku, a samo przebywanie w ŚDS i zajęcia tu organizowane stały się dla nich odskocznią od problemów, bodźcem do zmagania się ze swoją niepełnosprawnością oraz możliwością dalszego rozwoju, a nierzadko sensem i motorem do życia.
      

 


       I Zawody w Rzucie Podkową wygrała drużyna OHP, drugie miejsce zajęli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z ul. Beniowskiego, trzecie miejsce podopieczni ŚDS z ul. Winnej, czwarte miejsce podopieczni ŚDS „Lazarus”, a piąte przedstawicie rodzin. Najlepszym zawodnikiem okazał się Artur Lipka z Warsztatu Terapii Zajęciowej.
       Po odczytaniu wyników rozdano zawodnikom dyplomy i puchary. Spotkanie uwieńczyło wspólne ognisko z kiełbaskami, a chętni mogli wziąć udział w karaoke, zagrać w piłkę nożną oraz badmintona.
      
      


Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama