UWAGA!

Małych elblążan przybywa, ale mieszkańców ubywa

 Elbląg, Małych elblążan przybywa, ale mieszkańców ubywa
(fot.AD arch. portEl.pl)

W 2017 roku na świat przyszła Chanell. To jedno z 2804 dzieci, które urodziły się w ubiegłym roku w Elblągu. Mimo dodatniego przyrostu naturalnego rok 2017 był kolejnym, w którym liczba mieszkańców naszego miasta zmalała.

Jak informuje elbląski Urząd Stanu Cywilnego w ubiegłym roku w Elblągu urodziły się 2804 osoby. Nasze miasto zanotowało wzrost liczby najmłodszych mieszkańców. Przypomnijmy, że w 2016 roku urodziło się 2705 osób, rok wcześniej 2463.
       W 2017 roku minimalnie więcej urodziło się chłopców: 1410, płeć piękną „zasiliło” 1394 dziewczynek. I to też jest wskaźnik, który widzimy od kilku lat. „Nowi elblążanie płci męskiej najczęściej mają na imię Antoni (podobnie jak w 2016 roku), Szymon, Jan i Jakub. Ale jest też Leo i Diego. Urodzone w 2017 roku elblążanki to najczęściej Leny, Zuzanny, Hanny i Zofie. Ale jest też Chanell, Inka i Kira.
       W 2017 roku „i że Cię nie opuszczę aż do śmierci” ślubowało sobie 619 par. Z tego 262 osoby przed księdzem (śluby konkordatowe), a 357 przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Ile par żyje „na kartę rowerową”? Nie wiadomo.
       W ubiegłym roku zmarły 1853 osoby. Trzeba przyznać, że to stosunkowo dużo. W 2016 roku elbląski USC odnotował 1736 zgonów.
       Mimo dodatniego przyrostu naturalnego elblążan ubywa: 31 grudnia 2017 roku na pobyt stały w Elblągu było zameldowanych 115 107 osób. Rok wcześniej było to 116 337 osób. Warto zwrócić jednak uwagę, że liczba podana przez USC nie do końca odzwierciedla faktyczną ilość mieszkańców. W Elblągu mieszka wiele osób zameldowanych w okolicznych miejscowościach, z drugiej strony elblążanie, którzy wyjechali z miasta tez nie zawsze zdążą się wymeldować.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "W Elblągu mieszka wiele osób zameldowanych w okolicznych miejscowościach" - nie sądzę, natomiast niewymeldowanych emigrantów jest rzeczywiście mnóstwo, ok 20-30 tysięcy. Wkrótce będziemy wybierać tylko burmistrza, podziękujcie za to postkomuchom pokroju Wróblewskiego.
 • Postkomuchy prędzej wymrą nim ktoś ich ruszy w pełni.
 • Jak ciezko sie teskni za Elblagiem. Wchodze na portel zobaczyc co na starych smieciach, no i z ulga uznaje, ze nie warto.
 • Jak mozna nazwac dziecko chanel....
 • wyznawcy religii pis - nie mieszajcie wszedzie polityki. Bysmy mieli dobrego prezydenta jego przynalezność partyjna nie ma znaczenia przyklad kiepskich ostatnio z PO i PiS / Nowaczyk i Wilk /. Prezydent Wróblewski i jego ekipa nie jest na pewno idealem, ale przynajmniej malo mówi, a duzo robi mimo nieprzyjaznej wiekszości w Radzie Miejskiej. .Radni : Lecyk i Pruszak krytykują na potęgę, może bym i na nich chętnie zagłosował, bo to Okręg V, ale nie dadzą mi szansy, bo tylko krytykują, a nie przedstawiają swojego programu na bezrobocie, inwestycje i zatrzymanie młodych w Elblągu.
 • Możesz sobie nie sądzić, ale tak jest kolego, a że nie pasuje do twojej wizji, cóż. ..
 • Elbląg to najgorsze miasto powyżej 100.000 ludzi. Uczeni prognozują zapaść dla miasta. To że dzieci się rodzą nie znaczy że tu będą żyć i pracować. Większość wyjedzie za chlebem np do Gd. Ol, W-wy albo za granice. Pozostaną tu starcy i głównie najniżej zarabiający. Do tego Olsztyn rżnie nas na kase w każdej możliwej dziedzinie. I Jak tu ma być dobrze ?. .Miasto umarłych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  86
  12
  Wizjoner.Kaligula(2018-01-02)
 • Można. Jeśli ma się na nazwisko La Manche. :-)
 • Te 115 000 to liczba teoretyczną. Po ulicach miasta żywych dusz chodzi średnio około 90 - 95 tyś max. Reszta to duchy które są zameldowanie ale od lat nie mieszkają w Elblągu tylko w innych miastach Polski lub za granicą. Nie wyledowuja się bo po co ... Miasto się wyludnia co roku następuje odpływ ludzi to widać wszędzie. Miasto gaśnie
 • Noo, najlepiej to widać wzdłuż Fromborskiej.
 • Z tego miasta śmieją się w Polsce, nazywając je Sosnowcem północy. Zastanówcie się jakie lewacke opcje polityczne rządziły tu przez lata i wyciągnijcie wnioski. PS. PiS to też lewactwo
 • Pani senator dyrektor szpitala co mam zrobic z dzieckiem kiedy zachoruje po 22 . Gelertowa lekcewarzy potrzeby mieszkancow
Reklama