UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Matura z dystansem

 
Elbląg, Uczniowie III LO w Elblągu rozpoczęli egzamin dojrzałości
Uczniowie III LO w Elblągu rozpoczęli egzamin dojrzałości (fot. Michał Skroboszewski)

Prawie 1300 maturzystów przystąpiło w Elblągu do egzaminów maturalnych. Dziś zmierzą się z językiem polskim, jutro matematyka... Przed wejściem do szkoły maturzyści zgodnie przyznają: stres jest. Zobacz zdjęcia.

- Stres jest – mówi Dominika Słomińska, tegoroczna absolwentka z III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

- Już dzień przed wszyscy mieliśmy bóle brzucha z nerwów – dodała Klaudia Janiak, która również zmierzy się z egzaminem dojrzałości.

Punktualnie o godzinie dziewiątej prawie 1300 elbląskich maturzystów zmierzyło się z językiem polskim. Jednak ze względu na obostrzenia sanitarne tegoroczny egzamin wygląda „nieco” inaczej.

- Z jednej strony podobnie jak zawsze, czyli uczniowie piszą w salach i muszą wykazać się swoją wiedzą. Z drugiej strony – inaczej, ponieważ z wszystkimi środkami bezpieczeństwa: wszyscy mają maseczki, obowiązuje dezynfekcja, inaczej wchodzą do sal – wyjaśniała Beata Orzech, dyrektor III LO.

W elbląskiej „Trójce” do egzaminów podeszło 97 maturzystów. Ze względu na obostrzenia sanitarne, w porównaniu z maturami w poprzednich lat, trzeba było uruchomić dodatkową salę egzaminacyjną. Przez koronawirusa egzaminy maturalne zostały przesunięte, zrezygnowano też z części ustnej.

- Większy stres. Nie dość, że denerwujemy się samym egzaminem, to jeszcze doszła nam niepewność związana z obecną sytuacją – mówi Klaudia Janiak

- Stres był, kiedy nie było wiadomo co dalej. Później, kiedy się to wyjaśniło, dodatkowy czas przeznaczyłam na naukę – dodała jej koleżanka.

Jakich tematów spodziewają się maturzyści?

- Nie wiemy. Może być wszystko – mówi Dominika Słomińska.

- „Lalka” Bolesława Prusa, „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicz, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, mogą być teksty źródłowe, w zasadzie wszystko – dodała Klaudia Janiak.

- O wiedzę uczniów jestem spokojna – uspokajała Beata Orzech.

 

Aktualizacja godz. 14.00

Link do tegorocznego arkusza z języka polskiego

Tematy rozprawek (do wyboru):

1) Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. (minimum 250 wyrazów)

2) Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne". (minimum 250 wyrazów)

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama