UWAGA!

Maturalne przesądy

 Elbląg, Maturalne przesądy
fot. Witold Sadowski

Jest ich wiele. Począwszy od zakładania tej samej, czerwonej bielizny, którą maturzyści mieli na sobie na studniówce, poprzez unikanie fryzjera, aby wraz z włosami nie stracić wiedzy, aż po spanie z książką pod poduszką w noc przed egzaminem. Wszystkie te zabiegi mają służyć jednemu – pokonaniu stresu i zdaniu matury.

Nieuchronnie nadszedł czas matur, a wraz z nim stres i obawy przed tym, czy uda się zdać egzaminy na satysfakcjonującym abiturientów poziomie. Przygotowując się do tych ważnych egzaminów, warto zadbać nie tylko o przygotowanie odpowiedniej czerwonej bielizny i przyborów do pisania, ale przede wszystkim uzupełnić niedobory mikroelementów i witamin, które w czasie wzmożonej aktywności umysłowej nasz organizm pochłania w znacznych ilościach. Można oczywiście wspomóc się suplementem diety dostępnym w aptekach, który zawiera wiele witamin, ale warto też już dziś pomyśleć o śniadaniu przed jutrzejszym i kolejnymi egzaminami.
      
       Racjonalne śniadanie
      
Do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego konieczny jest przede wszystkim magnez oraz potas, który wraz z sodem odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych.
       Magnez występuje w żółtym serze (60 mg/100g), kakao (90 mg/100g) i orzechach laskowych (70 mg/100g). Potas w większych ilościach występuje w chudym twarogu (120 mg/100g), kakao (2400 mg/100g) i pomidorach (300 mg/100g). Składnikiem hemoglobiny odpowiadającym za transport tlenu, a co za tym idzie, również za odpowiednie dotlenienie mózgu, jest żelazo. Jego niedobór powoduje anemię, osłabienie, a nawet arytmię serca. Żelazo w większych ilościach występuje w kakao (12 mg/100g) oraz orzechach laskowych (3,4 mg/100g). Możemy więc przygotować kanapki z serem, wędliną i pomidorem, a do popicia kakao, sok z owoców lub herbatę z miodem. Ze sobą możemy zabrać mieszankę studencką, która oprócz orzechów zawiera suszone winogrona i inne owoce. Wszystkie te produkty dodadzą organizmowi tak potrzebnej w czasie egzaminu energii.
      
       Amulety i talizmany
      
Kiedy już staniemy na nieprzeczytanych książkach, wyśpimy się na tej, która w nocy „weszła nam do głowy” i założymy odpowiednią bieliznę, zaczynamy często nerwowo szukać czegoś, co jeszcze mogłoby przynieść nam szczęście. Wielu osobom pomagają się skupić na zadaniach ulubione maskotki, które maturzyści przy życzliwości komisji, stawiają sobie na ławkę. Jeszcze inni zabierają ze sobą ulubione długopisy, wisiorki i bransoletki z supełkami lub kamykami. I choć samej wiedzy to nie przysporzy, jak twierdzą psycholodzy, wpływa pozytywnie na psychikę, gdyż odstresowuje i pomaga się skupić, a przecież to też jest ważne. Lepiej takie ulubione przedmioty przygotować sobie już dziś, układając gdzieś na biurku, aby nie zapomnieć przed wyjściem z domu.
       Niech się naszym maturzystom poszczęści!
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama