UWAGA!

Mędrcy świata, monarchowie…

 
Elbląg, Mędrcy świata, monarchowie…
fot. WS

Tak zaczyna się kolęda śpiewana dziś w świątyniach, która upamiętnia biblijny opis pokłonu Trzech Magów, określanych w polskich tłumaczeniach Pisma Świętego mianem mędrców. Święto ma wyrażać uniwersalność zbawienia ponad wszelkimi podziałami, dlatego w wielu miastach pojawią się dziś kolorowe orszaki wędrujące w przebraniu ulicami.

Objawienie Pańskie to jedno z najstarszych chrześcijańskich uroczystości liturgicznych związanych z Bożym Narodzeniem. Opis pokłonu Trzech Magów znajduje się w Ewangelii św. Mateusza (Mt 2, 1-12). Objawienie Pańskie nazywane jest w naszym kraju także świętem Trzech Króli, co symbolizować mają wypisywane poświęconą kredą na drzwiach litery K+M+B. Zwyczaj ten nie jest bardzo stary, bo o ile okadzanie domów i obejść poświęconym kadzidłem w celu zachowania ludności przed niebezpieczeństwami wykształciło się na przełomie XV i XVI wieku, o tyle wyczaj święcenia kredy rozpowszechnił się dopiero w XVIII wieku, kojarząc błędnie litery K+M+B oraz datę bieżącego roku z imionami mędrców, zamiast z rzeczywistym skrótem od łacińskiej inskrypcji CMB – czyli Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). Przy czym św. Augustyn tłumaczył ten skrót jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu), co wraz z datą zyskuje większy sens, gdyż w istocie chodzi przecież o błogosławieństwo boże dla konkretnego naszego domostwa, a nie dla imion mędrców uwiecznionych w późniejszym czasie przez teologa średniowiecznego – Bedę Czcigodnego(675-735).
      
       Złoto, kadzidło i mirra
       Mędrcy odnalazłszy narodzonego Jezusa ofiarowali mu cenne dary - mirrę, złoto i kadzidło. Przy czym złoto symbolizowało coś, co jest piękne, chwalebne i wartościowe – tak jak godność Jezusa jako króla. Kadzidło używane było w świątyniach podczas składania ofiar jako symbol modlitwy i wyrażało boski majestat dziecięcia. Mirra to balsam, którym namaszczano zmarłych oraz składnik, który dodawano do wina, aby je wzmocnił. Taki też napój podawano skazańcom, co stanowiło zapowiedź męki i pogrzebu Syna Bożego. Jezus otrzymał więc złoto jako król, kadzidło jako Bóg i mirrę jako człowiek. Taką wymowę miały dary magów ofiarowane Jezusowi w Betlejem-Domu Chleba.
      
       Kolorowe orszaki
       Orszaki odwołujące się do biblijnych zdarzeń przejdą dziś ulicami 95 miast w Polsce. Ich wykaz znajduje się na stronie organizatorów akcji . Najbliżej nas taki kolorowy, rodzinny pochód odbędzie się w Gdańsku i w Gdyni (szczegóły na stronie organizatora).
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama