UWAGA!

Miasto hazardem stoi

 
Elbląg, Miasto hazardem stoi
(fot. WS)

W Elblągu jak grzyby po deszczu wyrastają punkty z automatami do gry. W ostatnich miesiącach pojawiło się ich kilkanaście, między innymi na starówce. Widać to świetny interes, choć zgodnie z prawem z takich automatów nie można wypłacać wygranych. Prawo sobie, życie sobie.

Spacerując ulicami Elbląga, można odnieść wrażenie, że w naszym mieście lawinowo przybyło hazardzistów. W kolejnych miejscach otwierane są punkty z automatami do gier, niektóre czynne nawet całą dobę. Maszyny wstawiane są nie tylko do pubów, ale też do niektórych sklepów. Oczywiście z informacją, że nie wypłacają wygranej. Wystarczy jednak chwila obserwacji, by zauważyć, że pieniądze oczywiście można wygrać, a gotówkę wypłaca nie maszyna, ale barman czy sprzedawca.
       - Oczywiście więcej osób przegrywa niż wygrywa, ale hazard to hazard. Każdy chce się odkuć i gra dalej, przepuszczając kolejne pieniądze – mówi jeden ze stałych bywalców takich punktów.
       Rosnąca liczba automatów do gier to efekt niedoskonałości ustawy hazardowej. Przyznają to nawet celnicy, którzy kontrolują takie miejsca.
       - Rekwirujemy automaty, które działają nielegalnie, a na ich miejsce stawiane są kolejne – mówi nam jeden z celników, pragnący zachować anonimowość.
       Celnicy z Elbląga na podległym im terenie (Elbląg, powiat braniewski, działdowski, elbląski, ostródzki, iławski i nowomiejski) w ubiegłym roku przeprowadzili 126 kontroli takich miejsc.
       - W 75 przypadkach stwierdziliśmy nieprawidłowości, tyle postępowań karno-skarbowych zostało wszczętych – mówi Anna Hatała-Wanat, rzecznik prasowy Urzędu Celnego w Olsztynie.
       Nieprawidłowości to głównie brak legalizacji automatów i przyłapanie właścicieli czy sprzedawców na wypłacaniu wygranych. Zgodnie z ustawą o grach hazardowych jest to przestępstwo skarbowe i grozi za to kara grzywny do 720 stawek dziennych (grzywna może wynieść nawet kilka milionów złotych w zależności od rodzaju sprawy) lub trzy lata więzienia, albo obie kary łącznie.
       - Systematycznie kontrolujemy takie miejsca, w Elblągu i Olsztynie działa specjalna grupa celników, która zajmuje się takimi sprawami. Automaty do gier zgodnie z ustawą mogą mieć charakter jedynie zręcznościowy, nie można z nich wypłacać wygranych. Jest to dozwolone jedynie w kasynach, które muszą spełniać wymogi ustawy. Jeśli stwierdzimy, że automaty są nielegalne, konfiskujemy je, rozpoczynamy postępowanie karno-skarbowe i czekamy na postanowienie sądu – dodaje Anna Hatała-Wanat.
       Jakie kary wymierzyły sądy w ostatnim czasie właścicielom nielegalnych automatów? - na odpowiedź na to pytanie jeszcze czekamy. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Celnym w Olsztynie, w ostatnich miesiącach celnicy po wyrokach sądu zniszczyli komisyjnie w całym województwie... jedenaście nielegalnych automatów do gier.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama