UWAGA!

Michał Kajka: rolnik, bojownik, poeta - posłuchaj!

Elbląg, Michał Kajka: rolnik, bojownik, poeta - posłuchaj!
(fot. arch. Agnieszka Jarzębska)

- Przed wojną Kajka - Mazur był Polakiem. Po wojnie, kiedy już - może i na szczęście nie żył, bo chyba umarłby ze zgryzoty - Mazurzy byli Niemcami. Kiedy szkołom nadawano jego imię, a samego poetę gloryfikowano jako obrońcę polskości, jego rodzina była szykanowana - mówi Sławomir Szymankiewicz, kierownik Muzeum Michała Kajki w Ogródku, koło Orzysza.

Michał Kajka należy do najbardziej znanych literatów z naszego regionu. Kto jednak wie, że w jego czasach na Mazurach żyło i tworzyło około 200 poetów? Sam Kajka napisał setki utworów, ale ze względu na zawirowania historii nie wszystkie zostały jeszcze odkryte. Jego nazwisko powinniśmy pisać przez "j" czy może "y"? I dlaczego w czasie plebiscytu na Mazurach w 1920 roku w Ogródku, wsi, w której poeta mieszkał przez wiele lat, nie oddano ani jednego głosu za Polską? Rozmowa Agnieszki Jarzębskiej.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Michał Kajka powinien zostać patronem wszystkich narkomanów i innych patologów którzy przesiadują w parku"Kajki". Myślę że byłby bardzo dumny z takiego po śmiertelnego odznaczenia. Toy toye stojące w tym parku również powinny nosić jego nazwę. Może społeczeństwo zrobi coś w tym kierunku aby tak się stało. .. jestem przekonany że zasługuje na takie odznaczenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Farkulencjusz Wielki(2013-01-11)
 • Polecam książkę Melchiora Wańkowicza " Na tropach smętka". Dużo o Mazurach i Mazurach. O walce Polaków aby utrzymać polskość na tamtym terenie, o tym jak zostali osamotnieni w tej walce. Podejście Polski i Niemiec do sprawy Mazur i Mazurów
 • O jeziora tak wspaniałe, co zdobicie nasze strony. Czyli wielkie czyli małe każdy z was jest zadowolony i podziwia wasze biegi wasze kształty oraz brzegi.
Reklama