UWAGA!

Międzynarodowy Dzień Romów

 Elbląg, Międzynarodowy Dzień Romów
fot. nadesłana

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu, przy którym aktywnie działa świetlica romska był organizatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Romów.

Przypadające w kwietniu święto upamiętnia pierwsze spotkanie przedstawicieli społeczności romskiej z 25 państw, które odbyło się pod Londynem w 1971 r. Dzisiejszy wielokulturowy świat, to wyzwanie czasów w jakich żyjemy. Pamiętając o tym, że różnorodność wzbogaca, z prawdziwym entuzjazmem włączyliśmy się w obchody tego święta. Realizowany przez naszą placówkę projekt, pt. „Romowie Świata” miał za zadanie rozbudzić zainteresowanie historią, kulturą i tradycjami Romów do dalszych poszukiwań – zarówno przez dzieci, młodzież jak i nauczycieli.
       Unikalnością przedsięwzięcia było przygotowanie uroczystości przez społeczność lokalną. Projekt umożliwiał spotkanie uczniów elbląskich szkół z przedstawicielami ludności romskiej, poznanie ich historii, kultury i tradycji. Celem projektu było pokazanie różnorodności świata Romów– zarówno tych z najbliższego sąsiedztwa, jak i odległych zakątków świata. Uroczystość odbyła się w zabytkowej Sali Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida. Program uroczystości był urozmaiconą propozycją artystyczną przygotowaną przez polskich nauczycieli. Goście mieli okazję zapoznać się z najnowszą historią Romów oglądając prezentację multimedialną. Ważnym punktem był wykład przygotowany przez Pana Stanisława Stankiewicza na temat romskiej twórczości artystycznej. W programie artystycznym wykorzystano najpiękniejsze fragmenty wierszy Papuszy. Największe jednak wrażenie na widzach wywarła baśń pt. „Wesztuno”, w której występowali „aktorzy” oraz lalki przez nich prowadzone. Adaptacja baśni została oparta na pierwszym polskim zbiorze autentycznych romskich baśni, spisanych przez nauczyciela, poetę Jana Mirgę. Losy bohaterów baśni dostarczyły uczestnikom imprezy wielu wzruszeń. Osnowę przedstawienia stanowiły nastrojowe pieśni oraz instrumentalna muzyka romska. Występy solistów nagrodzono gromkimi brawami.
       Podjęte przez naszą placówkę działania mają charakter innowacyjny dla społeczności Elbląga. Przez inicjowanie działań na rzecz romskiej społeczności chcemy kształtować postawę szacunku, tolerancji, zrozumienia i otwartości wobec wszelkiej odmienności: różnic rasowych, etnicznych czy niepełnosprawności. Piątkowe wydarzenie dla wielu było interesującym przeżyciem i chwilą refleksji nad kulturą romską.
       Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Miasta Elbląg Pan Witold Wróblewski.
      
      
      
      
Dyrekcja, nauczyciele SOSW nr 2 w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)