UWAGA!

Młodość wolna od papierosa

We wtorek 28 maja, już po raz szósty, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu organizuje imprezę inaugurującą Ogólnopolską Kampanię Społeczną z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu – pod hasłem „Młodość wolna od Papierosa”.

Uczniowie elbląskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz podstawowych (ok.1000 osób) przejdą kolumną z ul. Saperów do Placu Kazimierza Jagiellończyka, gdzie odbędzie się finał happeningu. W trakcie przemarszu młodzież będzie niosła plakaty z hasłami antytytoniowymi. Hasła takie będą wygłaszane poprzez sprzęt nagłaśniający, będą także rozdawane ulotki o treści antynikotynowej.
       W trakcie imprezy nastąpi ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze hasło antytytoniowe. Szkoła, która zwycięży w konkursie, otrzyma nagrodę ufundowaną przez firmę „Greengrow” w Wikrowie. Wszyscy uczestnicy otrzymają jabłko – symbol zdrowia, symboliczny zamiennik papierosa.
       Happening zostanie zakończony „wampiriadą” – wspólną akcją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Oddziału Rejonowego PCK oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Elblągu – akcją honorowego oddawania krwi. Krew będą mogły oddać osoby pełnoletnie (te, które ukończyły 18 lat) w punkcie krwiodawstwa zorganizowanym w budynku Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
      
       Palenie tytoniu stanowi nadal jedną z najistotniejszych przyczyn wielu groźnych chorób nękających dorosłą część populacji Polski. Pomimo obserwowanych pozytywnych zmian postaw wobec problemu palenia tytoniu, sytuacja nadal nie jest zadawalająca. Problem palenia tytoniu i jego następstw dotyka niestety coraz częściej także ludzi młodych.
       Mając na uwadze złożoność oraz wagę problemu, Główny Inspektor Sanitarny jako koordynator rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce, organizuje kampanię Światowy Dzień bez Tytoniu 2013 pt. „Zakaz reklamy i promocji tytoniu oraz sponsoringu przez firmy tytoniowe”.
       Badania wykazują, iż zakaz reklamy tytoniu może obniżyć konsumpcję. Tylko 6 proc. populacji świata żyje w państwach, gdzie obowiązuje zakaz reklamy wyrobów tytoniowych, promocji i sponsoringu. Około połowy dzieci na świecie żyje w państwach, gdzie nie ma zakazu reklamy tytoniu. Dyrektor Generalny WHO na Światowej Konferencji w Singapurze podkreślił, że „Jeżeli staniemy ramię w ramię, razem, przemysł tytoniowy nie przetrwa”.
      
       Po raz kolejny współorganizatorem marszu i happeningu będą Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, Przedsiębiorstwo Podmiotu Leczniczego Nowik, Najdek, Bajczyk i wspólnicy Szkol-Med. oraz Zespół Szkół Turystyczno-Hotelarskich w Elblągu. Pomoc przy organizacji zadeklarowało także Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu.
      
      
Marek Jarosz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama