UWAGA!

Na rowerach z leśnikiem

 Elbląg, Na rowerach z leśnikiem
fot. MOSiR

Przedostatni w tym sezonie ,,Rowerowy spacer z leśnikiem” zgromadził pod pałacem Augusta Abbega, siedzibą Nadleśnictwa Elbląg, miłośników przyrody i jazdy na rowerze. Tym razem celem naszej leśnej jazdy był szlak żółty oraz Góra Belweder.

Ruszyliśmy w las pół godziny wcześniej niż dotąd, tak aby zdążyć przed zapadającym coraz szybciej zmrokiem. Wcześniej ponownie mieliśmy okazję obejrzeć imponujące drewniane formy przestrzenne, które powstały w ramach I Biennale Form Drewnianych podczas Elbląskiego Święta Chleba. Zostały one wykonane z pni topoli i stoją obecnie przed siedzibą Nadleśnictwa Elbląg.

Na szlaku żółtym rozglądaliśmy się po pniach, żeby odnaleźć wielką narośl, o której dowiedzieliśmy się przed spacerem. Ta sztuka udała nam się i za mostkiem na szlaku żółtym dostrzegliśmy tę ciekawostkę. Jak nam wyjaśnił jadący z nami Jarosław Mytych, starszy specjalista ds. edukacji leśnej i turystyki w Nadleśnictwie Elbląg, jest to objaw wirusowej choroby trapiącej drzewo.

Wycieczka prowadzona bardzo spokojnym tempem i z licznymi postojami dalej jechała żółtym szlakiem. Zachodzące słońce i mnóstwo kolorowych liści na drzewach i pod kołami naszych rowerów tworzyło niesamowity spektakl wizualny.

Szlak żółty doprowadził nas do GreenVelo, który przecięliśmy, żeby chwilę potem zielonym szlakiem dotrzeć na górę Belweder. Przed nią przyjrzeliśmy się obeliskowi upamiętniającemu Augusta Papau, członka-założyciela Towarzystwa Miłośników Lasu Ptasi Śpiew (Vogelsang – niemiecka nazwa Bażantarni).

Belweder (Górę Jana) zdobyliśmy piechotą, bo wilgotne liście nie sprzyjały przyczepności naszych opon. Na szczycie obejrzeliśmy grafikę pokazującą dawną wieżę widokową oraz wysłuchaliśmy opowieści o tym miejscu. Ze szczytu pozostało nam wrócić do punktu startu, co za pomocą szlaku GreenVelo zrobiliśmy.

Na koniec każdy z uczestników otrzymał od Jarosława Mytycha mapę Wysoczyzny Elbląskiej, a najmłodsza uczestniczka rowerowego spaceru, Tosia, dostała leśną układankę.

Galeria zdjęć z wycieczki dostępna jest na stronie MOSiR.

Przed nami ostatnie spotkanie z leśnikiem. Zapraszamy w kolejny wtorek, 26 października o godzinie 16:30 na ulicę Marymoncką 5 pod siedzibę Nadleśnictwa Elbląg. Prosimy pamiętać o wyposażeniu rowerów w oświetlenie przednie i tylne, bo jesienny dzień jest już coraz krótszy.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Szkoda że na szlakach brak tabliczek z nazwami miejsc w których się znajdujemy. Gdyby nie mapy online człowiek nawet by nie wiedział o istnieniu urwiska Krystyny czy wzgórza 13 sosen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  Marek kk(2021-10-20)
 • Leśnik pseudonim „drwal” o tym żeby spieszyć się kochać las bo tak szybko znika. Kraj przypominający Alicję w Krainie Czarów gdzie dealer zachęca w Monarze do trzeźwości ?
 • "idealna trasa na gravela"
 • "Jak nam wyjaśnił jadący z nami Jarosław Mytych, starszy specjalista ds. edukacji leśnej i turystyki w Nadleśnictwie Elbląg, jest to objaw wirusowej choroby trapiącej drzewo. "No to temu drzewu potrzebny jest drwal ! Niech się nie męczy ! No i niech nie roznosi tych wirusów. .. bo społeczeństwo ma już zdecydowanie dość koronkowego dziadostwa ! Piły OSTRZ !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  GłębokaMyśl(2021-10-20)
 • Jak wirus to potrzebna jest: 1)maseczka, 2)izolacja, 3)SZCZEPIONKA!!!
 • Panie leśnik mam pytanie. Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny infrastruktury na szlakach bażantarni? Myślę że drugi mostek na niebieskim szlaku nie przetrwa zimy. Do kogo się zgłosić po ewentualne odszkodowania po wypadku ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  System(2021-10-21)