UWAGA!

Na szlaku zamiast w klasie

 Elbląg, Barbara Krajnik, nauczycielka ze szkoły w Zwierznie, z uczniami: Agatą Soukup i Mateuszem Knutem
Barbara Krajnik, nauczycielka ze szkoły w Zwierznie, z uczniami: Agatą Soukup i Mateuszem Knutem (fot. Stanisław Bukojemski)

Ile pomników przyrody znajduje się w okolicach Elbląga? Kim byli menonici i co zostawili po sobie na Żuławach? Gdzie zaczyna się Pomorska Droga św. Jakuba? Te ciekawostki odkrywali uczestnicy “Zielonej Akademii”. Projekt został zrealizowany przez elbląski oddział PTTK przy współpracy z Nadleśnictwem Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

W Nadleśnictwie Elbląg odbyło się podsumowanie projektu “Zielona Akademia”. Po raz kolejny elbląski oddział PTTK połączył siły z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej i Nadleśnictwem Elbląg, zachęcając do ochrony środowiska.
       - W ubiegłym roku, od kwietnia do grudnia, zorganizowaliśmy ponad trzydzieści zajęć terenowych i prelekcji prezentując młodzieży z Elbląga i całego województwa, tereny Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej. Chcemy przy współpracy ze szkołami, w aktywny sposób uczyć przyrody i geografii. Świetnym miejscem do takiej działalności są m.in. Raczki Elbląskie, gdzie znajduje się najniższy punkt w Polsce, o którym dzieci w całym kraju uczą się z podręczników. Wystarczy chwila samochodem, pieszo lub rowerem i jesteśmy na miejscu - zachwalał Leszek Marcinkowski, prezes elbląskiego PTTK.
       Podsumowaniu projektu towarzyszyła sesja przyrodniczo-krajoznawcza, w której to młodzież prezentowała zdobytą wiedzę.
       - Właśnie na Żuławach Elbląskich znajduje się nasza mała ojczyzna. Wszystko jest tutaj niezwykłe, historia, krajobraz i przyroda - rozpoczęła Agata Soukup, która wspólnie z Mateuszem Knutem reprezentowała Szkołę Podstawową w Zwierznie.
       - Mówiąc o historii naszej okolicy, nie sposób pominąć menonitów, czyli przybyszy z Holandii, którzy około 1580 roku zaczęli osiedlać się na terenie Żuław. Ślady ich bytności są widoczne do dzisiaj. Ponadto wędrując po gminie Markusy nieustannie możemy napotkać rowy i kanały obsadzone rosochatymi wierzbami. Jedne są młode smukłe z cienkimi gałązkami i małymi baziami a inne rozrosłe, grubaśne, powyginane w różne strony - opowiadał Mateusz Knut.
       Ile pomników przyrody znajduje się na terenie Nadleśnictwa Elbląg? Takie pytanie zadała uczestnikom Daria Jargieła ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu. Jak wskazała, odpowiedź możemy znaleźć na turystycznych szlakach. - Jednymi z ciekawszych pomników, do jakich możemy dojść w trakcie wycieczki, są Święty Kamień i Diabelski Kamień. Związane są z nimi bardzo tajemnicze legendy - zachęcała do odkrycia.

  Elbląg, Te przewodniki będą od poniedziałku dostępne w informacji turystycznej w Ratuszu Staromiejskim
Te przewodniki będą od poniedziałku dostępne w informacji turystycznej w Ratuszu Staromiejskim (fot. Leszek Marcinkowski)


       Jako ostatnie wystąpiły Maja Płatek i Kaja Dudek z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu. Uczennice wiosną ubiegłego roku wspólnie z przewodnikami PTTK oraz Tamarą Frączkowską z Elbląskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba, przeszły odcinek szlaku z Suchacza do Próchnika. - W Suchaczu cała nasza klasa otrzymała od pani Tamary paszporty pielgrzymów oraz pieczątki potwierdzające odwiedzenie punktu. Wspinaliśmy się pod strome podejścia oznaczone żółtą muszlą na niebieskim tle - wspominały uczennice.
       Poza działaniami edukacyjnymi trwałym efektem “Zielonej Akademii” są trzy przewodniki, prezentujące historię i przyrodę jeziora Druzno, elbląskich parków oraz jednej z najbardziej urokliwie położonych miejscowości na Wysoczyźnie Elbląskiej, czyli Kadyn.
       - W opracowaniach skupiliśmy się na ciekawostkach i najważniejszych miejscach. Mamy nadzieję, że to zachęci do odkrycia tych miejsc na nowo, a najlepiej oczywiście w terenie - wyjaśniała Jolanta Zielińska z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
       Informatory będą dostępne od poniedziałku w punkcie informacji turystycznej w Ratuszu Staromiejskim.
      

Z
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Zaciekłych zwolenników owsiaka odsyłam do wujka Google. Proszę wpisać w wyszukiwarce "Matka Kurka masakruje Owsiaka - cały proces" Czy wiecie z czego są finansowane imprezy organizowane podczas wośp? i dlaczego za poprzednich rządów owsiak miał darmowy czas w tp?
  • Takie informacje o wysoczyznie i Żuławach powinny się znaleźć w informatorze turystycznym którego niema. A powód prosty olsztyn trzyma łapami druk informatorów, folderów. Oczywiście są i reklamują mazury i olsztyn. Kiedy to się zmieni i będzie normalność. Chyba po zmianie województwa. PiS obiecał reformę i powstanie nowych województw i co, cisza.
Reklama