[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Najpierw szpital, potem kościół i cud

 
Elbląg, Pierwsze wzmianki o kościele Bożego Ciała pochodzą z XIV wieku
Pierwsze wzmianki o kościele Bożego Ciała pochodzą z XIV wieku (fot. Anna Dembińska)

Dlaczego jeden z elbląskich kościołów jest pod wezwaniem Bożego Ciała? Co oznaczają łacińskie litery, umieszczone na jego murach? O tych i innych ciekawostkach opowiadał podczas Soboty z przewodnikiem Bartosz Skop z elbląskiego PTTK. Zobacz zdjęcia.

Na kolejny spacer z przewodnikami PTTK pod hasłem „W duchu średniowiecza” wybrało się ponad 50 osób. Przemaszerowały spod kościoła Bożego Ciała przez kościół dominikański (Galeria El), katedrę św. Mikołaja, szpital św. Ducha (Biblioteka Elbląska) aż do kościoła św. Jerzego przy ul. Bema. O historii tych miejsc opowiadał Bartosz Skop, przewodnik z elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
       - Znajdujemy się poza historycznym Elblągiem, w tym miejscu w drugiej połowie XIII wieku lokowano szpital zakaźny pod wezwaniem świętego Jerzego, zbudowano też tu kaplicę, obok znajdował się cmentarz. Dlaczego wybrano św. Jerzego, skoro był to patron rycerzy a nie chorych? W średniowieczu wytłumaczono sobie to w ten sposób, że według legendy św. Jerzy zabił smoka zaraźliwego, stąd to wezwanie – opowiadał Bartosz Skop.
       Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z najstarszej zachowanej księgi czynszowej Startego Elbląga z lat 1292-99. Prowizoryczny kościół powstał około XIV wieku, w latach 80. został zbudowany od nowa jako obiekt murowany. W 1400 roku niestety spłonął. - Jak pisze Jan z Żuławki przy sprzątaniu rumowiska znaleziono nieuszkodzoną hostię, mimo że mieszek, w którym się znajdowała był nadpalony. Uznano to za cud, dlatego świątynia po odbudowaniu była już kościołem Bożego Ciała. Stało się miejscem pielgrzymek zarówno mieszkańców Elbląga, jak i mieszkańców całych krzyżackich Prus – opowiadał elbląski przewodnik.
       Z dawnej świetności zabytku niewiele zostało. Podczas walk o Elbląg został zniszczony, większość wyposażenia niemieccy mieszkańcy zdążyli wywieźć, ale ślad po nich zaginął. Przy odbudowie nikt się nie przejmował architektonicznymi detalami. Co ciekawe, do dzisiejszych czasów przetrwały ozdobne litery na murach, na wysokości pierwszego piętra. Kiedyś układały się w łacińską sentencję. 

  Elbląg, Najpierw szpital, potem kościół i cud
(fot. Anna Dembińska)


       „Pobłogosław Panie ten dom i wszystkich, którzy w nim mieszkają. Niech panuje w nim zdrowie, pokora, świętość, cnota, zwycięstwo, wiara, nadzieja, dobroczynna miłość, umartwienie, czystość, duchowe pożądanie wieczności. Zachowaj Panie na tym miejscu maluczkich, którzy się Ciebie lękają. W Roku Pańskim 1405 to dzieło zostało wykonane” - cytował Bartosz Skop, korzystając z polskiego tłumaczenia napisu.
       Uczestnicy sobotniego spaceru mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o najważniejszych elbląskich świątyniach, których historia ma swój początek w średniowieczu. Na przykład o tym, że dominikanie byli jedynym zakonem, którym Krzyżacy pozwolili prowadzić działalność w dawnym Elblągu. - To było nietypowe, po w Gdańsku czy Toruniu mogły działać też inne zakony. Krzyżacy najwyraźniej dominikanów lubili, często prowadzili z nimi różnego rodzaju interesy – tłumaczył Bartosz Skop.
       W kolejną sobotę, 18 sierpnia, o ciekawostkach związanych z ulicą Bema opowie Karol Wyszyński. Zbiórka o godz. 10 na pętli tramwajowej przy ul. Saperów. Spacer odbędzie się bez względu na pogodę, udział jest bezpłatny. 
      
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama