UWAGA!

Nie jesteśmy zarozumiali...

Rozmowa z Janem Miłoszewskim z elbląskiego koła Prawa i Sprawiedliwości.

Joanna Ułanowska-Horn: Dlaczego elbląskie Prawo i Sprawiedliwość jeszcze nie zdecydowało i czy w ogóle zdecyduje o przystąpieniu do powołanego niedawno w Elblągu Porozumienia Środowisk Centroprawicowych?
     Jan Miłoszewski: Jeszcze do niedawna tylko jedna osoba w Elblągu była członkiem Prawa i Sprawiedliwości: Leonard Krasulski, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości na Warmię i Mazury.
     
     J.U.: Ale w okręgu wyborczym była lista 16 kandydatów do parlamentu...
     J.M.: Ci byli popierani przez Prawo i Sprawiedliwość. W tej chwili jest wielu, którzy chcieliby być członkami PiS. Przychodzi do nas sporo osób. Sytuacja zmieniła się od niedawna, od 24 listopada przybyło nam członków na Warmii i Mazurach. Jest ich prawie 30.
     
     J.U.: Ale ja pytałam, czy elbląskie PiS w ogóle zdecyduje o przystąpieniu do Porozumienia...
     J.M.: Tak, a opóźnienie wiązało się po pierwsze z tym, że nasze struktury dopiero powstają. Ale jest jeszcze inna, zasadnicza sprawa. W tej chwili wolimy się temu przyglądać, głównie dlatego, że jesteśmy zdania, iż tego rodzaju koalicje powinny tworzyć ugrupowania partyjne, mające jakieś zaplecze. Mniej natomiast powinny się angażować z różnych względów organizacje czasem przedziwne, stowarzyszenia, związane z Kościołem. Nie jesteśmy przeciwni Kościołowi, ale taką koalicję powinny tworzyć np. Liga Polskich Rodzin, Platforma Obywatelska i PiS. Tam jest za dużo ludzi, nie mających poparcia politycznego, którym bardziej chyba marzy się mandat radnego.
     
     J.U.: Myśli pan, że dojdzie do zmian w łonie tej koalicji?
     J.M.: Oczywiście, sądzę, że przez najbliższe miesiące sytuacja będzie się klarować.
     
     J.U.: Ale czy Prawo i Sprawiedliwość stawia sobie jakiś warunek np. przystąpimy do tego porozumienia kiedy układ w nim trochę się zmieni?
     J.M.: Nie ma warunku postawionego w sposób jednoznaczny, ale naprawdę wolimy teraz odczekać, by to grono ludzi dotarło się nawzajem. Może rzeczywiście okaże się, że ci ludzie są godni poparcia również przez Prawo i Sprawiedliwość.
     
     J.U.: A czy PiS zdecydowałoby się na samotny start w przyszłorocznych wyborach samorządowych?
     J.M.: Na pewno nie jesteśmy aż tak zarozumiali, by w Elblągu startować samodzielnie, przynajmniej w tej chwili. Sytuacja przecież może się zmienić. Myślimy jednak o samodzielnym podejściu w wyborach do sejmiku.
     
     J.U.: Jak pan sądzi, dlaczego Lech Kaczyński, lider PiS, cieszy się aż tak dużym zaufaniem pytanych przez CBOS. Ostatni sondaż stawia go na trzecim miejscu po prezydencie i premierze?
     J.M.: Lech Kaczyński we wcześniejszych sondażach był też i drugi. Sądzę, że cała jego postawa i kariera polityczna świadczą, że to człowiek godny zaufania.
     
     J.U.: Czy w związku z tym Lech Kaczyński ma szansę by zostać wicemarszałkiem Sejmu? Nawet prezydent Kwaśniewski mówił, że to osoba o której warto rozmawiać.
     J.M.: Lech Kaczyński ma taką szansę. Taka opinia zaczęła kształtować się niedawno, bo jeszcze kilka dni temu SLD stanowczo popierał Samoobronę i twierdził, że trzecie ugrupowanie w Sejmie musi mieć swojego wicemarszałka, bo dla Sojuszu Lech Kaczyński jest postacią bardzo niewygodną.
     
     
     Wywiady Studia El emitowane są w Telewizji Elbląskiej zawsze we wtorki i piątki po Wiadomościach Elbląskich o 17.15.
przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • "Chłopie" pewnie nie jesteś zorientowany że w Elblągu istnieje bardzo silne Lobby Biskupa "Ś". Chyba jeszcze nie byłeś zapraszany na wystawne obiady , gdzie to uczestnicy sa instruowani jak i z kim rozmawiać,robić interesy oraz "przymykać oko na niektóre nieczyste posunięcia !. Wszystko oczywiście to tylko sa dobre rady ze strony Biskupa
 • Piss or shit? Doesn't metter. Both smells badly:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mariano(2001-12-12)
 • Korekta tego, co napisałem u góry. Powinno byc napisane: Piss or shit? Doesn't matter! Both smell badly. Sorry for that:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mariano(2001-12-12)
 • A tak w ogóle to ta formacja polityczna, pomoimo, że ma polityków w nowym płąszczyku, to jest jedną z tych, z którą bym się utożsamiał. Pan Kaczyński czy to Jarosław, czy to Lech, zachowuja bynajmniej pozory, że chcą poprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości, a najbardziej walki z korupcją. Mimo to efekty są mało widoczne, bo i władzy w ich rękach za mało. Przy praktycznym monopolu sejmowym SLD-UPtrudno się z czymkolwiek przebić (nie mówię tutaj o przypadku Leppera, bo to absurdalna sprawa, niegodna uwagi).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mariano(2001-12-12)
 • jedynym sprawiedliwym jest A. Leper a SLD zmodifikowana wersja PZPR
 • Pozdrawiam PIS, ale Pan J.M. nie powinien uważać się za jedynego PRAWDZIWEGO PRAWICOWCA w E-gu !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2002-01-29)
Reklama